Soru:
Donmayı önlemek ve tedavi etmek için ne yapmalıyım?
Reverend Gonzo
2012-01-25 02:37:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kış kampı yapacağım ve soğuk ısırması konusunda endişeliyim. Kendimi korumak için ne yapabilirim?

Beş yanıtlar:
#1
+20
xpda
2012-01-25 02:54:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Donmayı önlemek tedavi etmektense çok daha iyidir. Donma nedeniyle parmaklarınızı ve ayak parmaklarınızı kolayca kaybedebilirsiniz. Kışın kamp yaparken kar kayağı gibi tekke girip ısınamazsınız. Donmaya gerçekten dikkat etmelisiniz.

Donma noktasının çok altındaysa ve parmaklarınız veya ayak parmaklarınız uyuşmuşsa, bir tür önlem almalısınız. Daha fazla elbisen varsa, onları kullan. Kimyasal ayak veya el ısıtma paketleri iyi çalışır ve donmayı önleyebilir. Ellerinizi veya ayak parmaklarınızı bir başkasının midesinde ısıtabilirsiniz. Çok fazla hareket edebilir ve el veya ayak parmaklarınızı ısıtabilirsiniz.

Vücudunuz soğumaya başladığında, ekstremitelerinize (el ve ayak parmakları) kan dolaşımını azaltır ve üşür. Tüm vücudunuzu ısıtabilirseniz, parmaklarınızı ve ayak parmaklarınızı da ısıtır.

Ayrıca rüzgara maruz bırakırsanız yüzünüzde donma olabilir. Yüzün el ve ayak parmaklarından daha kolay ısınır. Yanaklarınızda, kulaklarınızda veya burnunuzda uyuşuk noktalar varsa, onları ısıtın. Ayrıca yüzünüzde taze donma görebilirsiniz - genellikle beyaz renklidir.

Mükemmel cevap. Eklemem gereken bir haber var: Kan akışını kısıtladığı için çok sıkı botlar giymeyin ve ayak parmaklarınızı soğumaya meyilli hale getireceği için çok geniş botlar giymeyin.
Çok güzel bir nokta. Bu birçok insanın başına gelir.
Mide ısınması için +1, dostluğu besleyen ve bir parmağınızı veya ayak parmağınızı kurtarabilen eski bir dağcılık tekniği.
#2
+9
A.A. Grapsas
2012-01-25 02:58:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yukarıda belirtildiği gibi, donmayı tedavi etmenin en iyi yolu hep birlikte ondan kaçınmaktır.

Uygun tedavi için, genellikle ılık suya daldırma yoluyla etkilenen bölgeyi yavaşça ısıtmalısınız. Donmuş ayaklar, artık yürümeye hazır olana kadar çözülmemelidir, çünkü ayaklarınızın kullanımını büyük olasılıkla kaybedersiniz.

Ek olarak, donma olasılığınızın yüksek olduğu bir durumda da sizsiniz hipotermi olma olasılığı yüksektir. Hipoterminin erken uyarı işaretleri üzerinde çalıştığınızdan emin olun. Bu bir katil.

Bunu yapmayı planlıyorsanız, insanlara nereye gideceğinizi, sizi ne zaman bekleyeceğinizi vb. Anlattığınızdan emin olun.

#3
+9
Roddy
2012-05-07 02:34:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Söylendiği gibi, önleme, tedaviden daha iyidir. Ancak en önemlisi, yeniden donma ihtimali varsa donmuş alanları çözmeyi denemeyin . Bu tipik olarak, ülke dışında bir ortamda kendinizi tedavi etmeye çalışmayın anlamına gelir.

... Ve medeniyete girdikten sonra, bununla ilgilenmesi için bir tıp profesyoneli bulun!

#4
+6
mendota
2012-01-25 03:11:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

  • Uzuvlarınızda ekstra katmanlar
  • Kimyasal ısıtıcılar
  • Kuru kalın
  • Rüzgardan uzak durun
  • Donma sıcaklıkları için 4 mevsimlik ekipman kullanın
#5
+4
Björn Roberg
2012-08-08 18:26:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çok önemli: Hala soğuk koşullara maruz kalırken eldivenlerinize / botlarınıza veya ellerinize / ayaklarınıza hava vermeyin. Onları birkaç saniye ısıtabilir ancak ekshalasyonunuz nem içerdiğinden, ekstremiteleriniz ıslanır (ter) ve hatta çok çabuk soğur. Akılda tutulması gereken basit bir şey.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...