Soru:
Ağaç hizasının üzerinde şimşek çakırsam ne yapmalıyım?
Lost
2012-01-25 09:44:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hepimiz genel yıldırım kurallarını biliyoruz, ama ya ağaç sınırının üzerindeysem ve korkunç bir şimşek fırtınasına yakalanmışsam? Aşağıdakileri yapmak daha mı iyi?

 1. Deli gibi ağaçlara doğru koş
 2. Düz uzan ve dini bul
 3. Çevremde herhangi bir kusur bul (kayalar , dere yatağı) ve kendimi onun arasına / altına sıkıştırmaya çalışıyorum.
3. Değil 3. Mark Harvey'nin "Ulusal Açık Hava Liderlik Okulu Vahşi Yaşam Rehberi" nden - "şimşekli bir fırtınada bulunmak için özellikle tehlikeli bir yer sığ bir mağaranın ağzıdır. Toprak akımı mağaranın ağzına kadar gidebilir ve boşluktan atlayabilir. .. orada toplanan herkesi şoke etmek. "
Altı yanıtlar:
#1
+29
HorusKol
2012-01-25 10:38:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tamam - Hem Langmuir'imin (Mountaincraft and Leadership) hem de Dağcılar'mın (Dağcılık: The Freedom of the Hills) yıldırım hakkında oldukça iyi tavsiyeleri olduğunu öğrendim. Tepelere çıkmayı planlayan herkese bu mükemmel kitapların her ikisini de okumalarını tavsiye ederim - Langmuir, İngiliz Dağ Liderleri Eğitimi için bir kitaptır ve Dağcılar, Kuzey Amerika’daki etkinliklerle ilgili çok fazla ek bilgi içerir. .

Ağaçtan uzak olmanın özellikle sorunlu olduğunu düşünmüyorum (çok düz bir zemindeki tek şey siz değilseniz).

Olmadığınız sürece bir sırtın / tepenin tepesinde, o zaman tepenin yanında güvenli bir "gölge bölgesi" vardır - sanırım tepe ile tabanı arasındaki yolun 2/3 mertebesinde bir şey. Tek şey - yerden sarkan girdap akımlarını almamak için plastik bir çarşafın veya sırt çantanızın üstüne oturmalısınız.

Langmuir'den (Mountaincraft and Leadership, 3rd Edition):

Güvenli bölgenin tabandan 3 metre ile uçurumun yüksekliği arasında olduğu 7 metrelik veya daha uzun bir uçurumdan gölge alabilirsiniz - bu, 7 metrelik bir uçurumdan 5 metre uzakta durmanızın yıldırım düşme olasılığı (not - azaltın - yine de vurulma olasılığınız vardır,% 0 yoktur). 3. Basımın 227. sayfasında bir şema var - Maalesef bağlanacak bir tane bulamıyorum. Yine de uçurumun ne kadar dik olması gerektiğini söylemiyor.

Sığınak için bir mağaraya girerseniz (veya bir kayanın altına dalarsanız) - en az 3m baş boşluğunuz olmalıdır (yani - toplam 5m) ve her iki tarafa da 1 metre.

The Mountaineers'tan (Mountaineering: The Freedom of the Hills, 6. Baskı):

Bu adamlar oldukça net:

Fırtına tahmin ediliyorsa:

 • Dar bir vadide veya çukurda kamp yapmayın veya tırmanmayın
 • İçlerinde tırmanmayı veya yürüyüş yapmayı planlamayın yüksek, maruz kalan alanlar
 • Güçlü, yukarı doğru büyüme için küçük kümülüs bulutlarını izleyin
 • Hava raporlarını takip edin

Bir fırtına görürseniz:

 • Sudan uzaklaşın
 • açık bir vadi veya çayır
 • Saçınız dik duruyorsa hemen hareket edin
 • Ağaçların altında, özellikle açık alanlarda durmayın
 • Metal veya grafit ekipmanı
 • Sırt çantanız veya köpük paspasla kendinizi yerden izole edin
 • Profilinizi küçültmek için çömelin
 • Uzanmayın
 • Fırtınanın hareketini ölçün
#2
+17
mjrider
2012-02-02 20:41:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İşte Boy Scouts of America'nın erkeklere bu durumda kullanmayı öğrettiği konum.

enter image description here

Şimşek fırtınası, grubunuzu insanlar birbirinden en az 30 metre uzakta olacak şekilde açın. Sadece ayakkabınızın tabanı yere değecek şekilde çömelerek riskinizi daha da sınırlandırın ve herhangi bir metal parçası varsa şapkanızı çıkarın. Uyku pedinizi katlayarak ve üzerine çömelerek de yalıtım için kullanabilirsiniz.

BSA el kitabı 12. baskıdan.

Bir keresinde İsviçre Alpleri'nde, bir fırtınanın ortasında, geniş, düz bir kar tarlasının ortasında * bir araya toplanmış bir grup koyun gördüm. Öyle görünüyor ki, koyunlara BSA tavsiyesini öğretmek için evrimin biraz daha nesile ihtiyacı var.
@gerrit ve bu yüzden Sheparding hala var
@gerrit - koyunlar, bireysel ve toplu olarak, bir kutu kayadan daha aptaldır.
Tek başına vurulmayı sınırlamak için değil, daha ziyade bir kişiye çarptığında tüm gruba yıldırım çarpmamasını ve etrafta yardım edecek yara almamış insanların olmasını sağlamak için yayılmak mı?
@Brad: Emin değilim, ancak daha büyük bir kütlenin sahip olacağı çekici etkiyi en aza indirmek olduğundan şüpheleniyorum. Yayılan küçük iletkenlerin bir kısmı * daha az kötü şansa sahip olmalıdır. Ve eğer öyleyse, birkaç kişiyi zaptedmek, hepsini zaptedmekten kesinlikle daha iyidir. En azından o zaman kurbanlara yardım edecek daha çok insan olacaktır.
@Brad Evet, bu onların mantığı.
#3
+4
PearsonArtPhoto
2012-01-25 10:16:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Durumunuza biraz bağlıdır, ancak doğru koşullarda sağladığınız 3 seçeneğin her birinin uygun olacağını söylemek doğru olur.

Ağaç ağacına yakınsanız iyi olabilir koşmaya değer. Ancak bir veya iki milden daha uzaktaysa, riske atmam ...

Kusur bulmak muhtemelen en iyisidir. Sadece etraftaki en yüksek şeyin yanında olmadığından emin ol, yoksa başın belaya girebilir.

Zemin size etki edeceğinden, düz yatmak kötü bir fikirdir. Daha iyisi, sadece ayakkabılarınız yere değecek şekilde, yere kadar alçakta olduğunuz bir konuma gelmek olacaktır.

+1 iyi yanıt, ancak düz yatmak en iyi seçenek değildir. Yüzey ile aranızdaki teması en aza indirmeye çalışmalısınız.
özellikle bir süreliğine gökyüzündeki en yüksek nokta iseniz, düz yalan KÖTÜ. yerle teması en aza indirin ve başınızı koruyun
@mjrider: Cevabımı düzeltti.
Ayrıca ayaklarınızla mümkün olduğunca yakın bir şekilde çömelmelisiniz. Mümkünse, bir tahta parçası, taş levha veya kaya parçası gibi tek bir katı nesnenin üzerinde durun. Çakıl veya alüvyon değil.
#4
+4
xpda
2012-01-25 11:51:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kayalardaki veya yerde yatan çatlaklar işleri iyileştirmez. Dere yatakları, elektriği iletmek için yeterli su varsa durumu daha da kötüleştirebilir.

En iyi politika, yıldırım düşmeden aşağı inmektir.

Ağaçlara taşınmak muhtemelen en iyi ikinci seçimdir. . Etrafınıza bakın ve bölgenizdeki bir grup ağacın yıllarca çarpılıp düşürülmediğini görün. Öyleyse, kötü bir yerdesiniz.

Bazı dağ fırtınalarında bir yıldırım çarpması detektörü ile Colorado'da yaptıkları bilimsel bir raporu okuduğumu hatırlıyorum. Bir dağın rüzgar yönündeki eğiminin, tepe veya rüzgarın ters yönündeki eğimden ortalama olarak daha fazla aydınlatma darbesine sahip olduğunu buldular. Bunu kimin yaptığını hatırlamıyorum.

Ev Ödevi:

PeakMind - Yıldırım Stratejisi

NOAA / NWS Meteorolojik Colorado'daki Yıldırım Çarpması Kurbanlarıyla İlgili Örnek Olaylar (PDF)

NOAA, Yıldırım Güvenliği için Güncellenmiş AMS Önerileri - 2002

#5
+3
Thomas Rawyler
2012-01-25 13:00:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sırt çantanı bırakıp üstüne çömelirdim. Yürüyüş botlarınızla birleştirilen sırt çantası yeterince yalıtmalıdır. Tabii ki, bu zirvede yapılmamalıdır. Bu teknik bir mağarada kullanıldığında bile geliştirildi, ancak orada bir mağara bulmak pek olası değil. Bunu yıldırıma karşı en rahatlatıcı önlem olarak buldum.

Sırt çantamda alüminyum çerçeve var. Çerçevesiz bir sırt çantası mı düşünüyordun? Peki ya tüm metal çadır direkleri, tencere, ocak, yakıt bidonu vb.
#6
+3
RoflcoptrException
2012-01-25 13:54:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Treeline'ın gerçekten üzerindeyseniz çok fazla seçeneğiniz yoktur. Ancak en iyisi kendinizi olabildiğince küçültmektir. Bu, çömelmen gerektiği anlamına gelir. (Çömelme tuvaleti kullandığınız gibi). Bunu daha da iyileştirmek için ayağınızın sadece küçük bir parçasını yere koymalısınız. Bunun nedeni, kendinizle zemin arasındaki temas alanını en aza indirmeye çalışmanızdır. Yani, mümkünse ayak parmaklarınızın üzerinde durun. Bir sırt çantanız varsa onu atmalısınız. En azından birkaç düzine metre yeterli olmalı. Ayrıca vücudunuzdaki tüm metal şeyleri de atın. Özellikle bir dağ mühendisiyseniz, turşularınızı atmak ve tırmanma demirlerinizi sökmeyi unutmayın.

Yukarıdakileri, şimşek fırtınası doğrudan yukarıdaysa yapabilirsiniz. sen. (Şimşek ile gök gürültüsü arasındaki saniyeleri burada sayarak bunu kontrol edebilirsiniz. Görsel şimşek ile gök gürültüsü arasında herhangi bir zaman farkını göremezseniz, gök gürültülü fırtına tam üstünüzdedir).

Şimşek biraz daha uzaktaysa (temel kural şudur: şimşek ile gök gürültüsü arasında 3 saniye sizden 1 kilometre uzaklıkta ise), 1) olabildiğince hızlı inmeye çalışırım 2) veya nispeten düz bir yüzeyde tek bir şey olmadığınız bir alana gidin. Yani bir orman iyi bir seçim olur, ancak tek bir ağaç olmaz!Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...