Soru:
Başlangıç ​​seviyesindeki bir kaya tırmanıcısı olarak hangi ekipmana ihtiyacım var?
Laura
2012-01-25 05:47:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Konu kaya tırmanışı olduğunda ekipman açısından ihtiyacım olan temel unsurlar nelerdir? Kapalı alanda kaya tırmanışı yaptım ama her zaman ekipmanımı kaya tırmanışı spor salonundan kiraladım.

(Bu sorunun amaçları doğrultusunda kaya tırmanışını hariç tutuyorum çünkü bunu özel bir ekipman olmadan yaptım. )

Tırmanma ayakkabısı gerekli mi? Ne tür emniyet kemerlerine ve halatlara ihtiyacım var? Güvenli tırmanmayı sağlamak için başka hangi ekipman önerilir?

Bu tırmanışı yapmak için aklımda belirli bir yer yok; "Tüm seviyeler" olarak tanıtılan herhangi bir kaya tırmanışı alanı için uygun olacak, mutlak başlangıç ​​seviyesi ekipman arıyorum.

Yedi yanıtlar:
#1
+22
Ryley
2012-01-25 05:57:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu sırayla ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim. Yalnızca 1 numara gereklidir:

 1. Bir emniyet kemeri . İpiniz olmadıkça tırmanamazsınız.
 2. Ayakkabılar . Koşucularla idare edebilirsiniz, ancak tırmanma ayakkabıları bir dünya fark yaratır.
 3. Tebeşir / tebeşir çantası . Çok terlemezseniz, bu çok önemli değildir, ancak biraz tebeşir parmaklarınızın kaygan olmasını önlemek için çok iyidir.

Dışarıdaki bir tırmanma alanına gidiyorsanız, kask da hemen hemen gerekli bir ekipmandır.

Deneyimli bir rehber / tırmanma ortağının en önemli ekipman parçalarından biri olduğunu belirtmekte fayda var!
Size bir şeylerin düşebileceği her yerde bir kaskın gerekli olduğunu söyleyebilirim. Baş tırmanıcınız muhtemelen düşebilecekleri şeyler taşıyor olacak. Kaskı tebeşirden çok daha önemli koyardım.
Tebeşirin * hoş bir ekstra kavrama * verdiğini sanmıyorum. Parmak uçlarını -terini emmek faydalıdır. Bu kadar! Bir tutamakta (tutuş çamurlu hale getirebilir!) Veya parmaklarda çok fazla tebeşir gerçek sürtünmeyi azaltacaktır. Tebeşir kullanımının yaptığı her şeyi neyi ve nasıl yaptığını doğru olması için ilgili cümleyi yeniden ifade ederim.
Bir ip ne olacak?
@Dakatine - yeni başlayan biriyseniz, yine de tecrübeli bir ortağa ihtiyacınız olacak, bu yüzden ipi olduğunu varsayın :) İç mekanda ise, genellikle ipler sağlanır.
#2
+20
whatsisname
2012-01-25 06:02:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ekipman listeniz, şu olup olmadığınıza bağlı olacaktır:

 • Serbest solo (koruyucu ekipman olmadan tırmanma; yeni başlayanlar için iyi değil!)
 • En iyi halat
 • Lider tırmanma

Serbest çözüm olmadığınızı varsayarsak, orada hiçbir şeye ihtiyacınız olmadığından, sırayla en azından aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 1. Sizi esnetebilecek bir arkadaş

  Eve canlı dönmek istiyorsanız, yola çıkarken kesinlikle tek başınıza gitmeyeceksiniz. Bunlardan birine sahip değilseniz başlama bile.

 2. Gecikmeli bir cihaz

  Sizi düşünmeyin Sadece ipi tutarak güvenli bir şekilde korunabileceksiniz. Gecikmeli bir cihaz, halat üzerine çok fazla sürtünme uygular, böylece ipin geçici cihaza girdiği açıyı kontrol ederek durdurma kuvvetini kolayca kontrol edebilirsiniz.

 3. Dinamik bir tırmanma ipi

  Gerçek, pahalı malzeme, UIAA sertifikalı dinamik tek halat. Hırdavatçıdan satışta 8,99 dolara aldığınız şeyler değil. Sadece 150-250 pound ağırlığında olabilirken, düştüğünüzde halata uygulanan kuvvet vücut ağırlığınızın kat katlarıdır. Dahası, halat bir düşüşün enerjisini absorbe etmekten sorumludur ve bu amaç için uygun şekilde tasarlanmazsa ya ya da tırmanıcı ciddi bir düşüşle kırılacaktır. Hırdavat mağazası ipleri, çalışma yükü açısından "yeterince güçlü" olsalar bile darbe enerjisini emecek şekilde tasarlanmamıştır.

 4. Tırmanma koşum takımı.

  Bu, kendinizi ipe nasıl bağladığınızdır. Gördüğüm kadarıyla, farklı uygulamalara yönelik koşum takımları arasındaki fark, ne kadar hafif olduklarına ve ne kadar dişli döngüsüne sahip olduğunuza kadar uzanıyor. Yeni başlıyorsanız, rahat olan makul fiyatlı bir tane bulun ve diğer şeyler için endişelenip yetenekli bir tırmanıcı olduktan sonra yükseltin. Ve tabii ki, hem kendinize hem de küstahınıza bağlanmayı öğrenin ve neredeyse gözleriniz kapalıyken bunu düzgün bir şekilde yapana kadar pratik yapın.

 5. Ayakkabılar

  Ayakkabı isteyeceksiniz. Gerçek tırmanma ayakkabıları. Daha önce çıplak ayakla ve vibramlarla tırmanmayı denedim. İyi çalışmıyor. Farklı ayakkabılar, spor salonu ve açık hava tırmanışı için ne kadar uygun olduklarına dair farklı derecelendirmelere sahiptir. Yine, rahat ve yetenekli bir tırmanıcı olduktan sonra özelleşmiş ayakkabılar için endişelenen bir çift bulun. O zamana kadar, tekniğiniz yakalanana kadar küçük farklılıkların bir etkisi olmayacak.

Not: Bazı dış mekanlarda tebeşir kullanılamaz. Bu yüzden açıkça bir gereklilik değil.

Birinin nasıl demir atacağını bilmeden önce bir ip sahibi olması gerektiğinden şüpheliyim. Bu nedenle, gecikmeli bir cihaz aynı kategoriye girer. Plan böyle bir şey yapmaksa, 1. adım "derse gir veya akıl hocası bul" olmalı :)
Ryley, ama eğer bir ipin varsa, daha deneyimli insanların seni yanlarına alıp bir şeyler öğretmesi daha olasıdır. Ben de öyle yaptım: Kısa süre içinde bir halat aldım ve sonra tecrübeli dağcılara dedim ki: Hey, sana bir halat ve bir sürüş sağlarsam, güvenli demirler kurmama yardım eder misin? Şimdiye kadar oldukça iyi çalıştı :)
Ah, doğru nokta!
@Lagerbaer - Birçok deneyimli dağcının, tamamen aceminin sahip olduğu bir ipin kalitesine / bakımına güveneceğine ikna olmadım.
@Ryley: Başladığınızda ne yaptığınız hakkında iyi bir fikre sahip olmanız gerektiğini kabul ediyorum. Ancak soru, bilmeniz gereken bilgilerden ziyade mağazadan satın aldığınız "ürünlere" odaklanır. Sen oraya gittiğinde birinin ipi olmalı. Ve insanların kullanması için kayada hızlı çekimler ve çapalar bırakan spor tırmanışları var, burada tek ihtiyaçları olan listelediğim şeyler. Ve ezik bir arkadaş size ne yapacağınızı öğretebilir.
Güzel bir cevap ama şunu söylemeliyim ki tırmanma halatının can kurtarma yeteneği gücünde değil, yoksa çelik halatla tırmanırdık. Düşüşün kuvvetini esnetme ve emme kabiliyetindedir, böylece yere çarptığınızda yapacağınız gibi aniden durmazsınız.
Bu üst halat için. Tırmanmaya liderlik etmek istiyorsa (dışarıda neredeyse her zaman kurşun tırmanışıdır), hızlı çekilmelere ve belki de bazı askılara ve karabinalara ihtiyacınız olacaktır. Ama gerçekten, önce bazı kursları alın, bazı bölgelerde önce kurs almak bile zorunludur.
Unutma ve kaya tırmanışı da yap.
#3
+10
HorusKol
2012-01-25 07:53:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Diğer yanıtlarda yer alan tırmanma ekipmanı ile ilgili bariz hususlara ek olarak şunu da ekleyeceğim:

 • Yünlü şapka (kayalıklara dönüşünüzü beklerken soğuk olabilir)
 • Eldivenler (bir tür eldiven vardır, markayı hatırlayamaz, dikişlerin uçta değil eklemde olduğu yerde - tırmanırken parmak ucunda el becerisi sağlar)
 • Su geçirmez ceket
 • Yaklaşım ve yürüme için sağlam ayakkabılar (Britanya Dağcılık Konseyi, bir tırmanıştan araba parkına dönüş yolunda gerçekte tırmanmaktan daha fazla kazanın meydana geldiğini gösteren istatistiklere sahiptir - çoğunlukla burkulmuş ve burkulmuş bilekler)
 • Bir termos (kayalıklardaki en popüler adam siz olacaksınız)
 • Su
 • Tahıl barları

Son olarak - Ben Ziyaret edeceğiniz kayalıklarla ilgili bir rehber kitap edinin (bulunma durumuna bağlı olarak - Birleşik Krallık'taki popüler kayalıkların çoğu oldukça iyi kapsanmıştır, diğer ülkeler hakkında kesin değildir).

Kılavuzlar, kayalığa yaklaş, farklı tırmanışları belirlemeye yardım et rotaları seçin (ve derecelendirin) ve bunları tamamladığınızda rotaları işaretleyebilirsiniz.

#4
+8
DavidR
2012-07-16 23:22:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu bir ekipman parçası değil, ancak kapıdan dışarı çıkmaya geçiyorsanız, muhtemelen bir tepenin nasıl kurulacağı ve / veya nasıl yönetileceği konusunda biraz eğitim almak istersiniz. Alanları "tüm seviyeler için" olarak tanıtan tırmanma rehber kitapları hala bir tepenin nasıl kurulacağına veya bir rota nasıl yönlendirileceğine dair temel bir anlayışa sahip olduğunu varsayar. İç mekan tırmanma programları her zaman bu becerileri vurgulamaz. Bir tepe ipini açmak karmaşık değildir, ancak yine de yanlış yapmanın yolları vardır. Her yıl, uygunsuz bir şekilde hileli bir tepenin başarısız olmasına neden olan gereksiz bir ölüm var gibi görünüyor.

İşte 2012'de, uygunsuz şekilde düzenlenmiş bir tepe ipinden bir ölüm raporu: http: //www.climberism .com / climber-dies-at-the-gunks /

Bununla ilgili çok sayıda rehber kitap var ve siz ve bir arkadaşınız bölgenizdeki bir rehber hizmetinden ders alabilir. Ama muhtemelen en iyi yol, halihazırda dışarıda tırmanan arkadaşlarla tırmanmaya gitmektir. Tırmanma, doğru yapıldığında çok güvenli olabilir ve bu becerileri öğrenmek size ömür boyu kaya tırmanışının tadını çıkarmanız için gereken araçları sağlayacaktır. İyi şanslar!

#5
+5
bruzote
2014-11-22 06:35:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gençlik, şartlanma ve güvenlik, sağduyu ve kendini zorlamaya karşı harika bir tutum. Önce güvenlik. Ölü dağcılar üstesinden gelemezler. 5.6 bir başlangıç ​​rotasında yirmi fit yükseklikte çok kolay ölebilirsin. Önümdeki ölmekte olan bedeni ve perişan haldeki karısının sonuçlarını gördüm ... kırılmış, belki sonsuza kadar. Muhtemelen sonuçlarını görene kadar bu gerçeği "anlamazsınız". Geriye kalan çok önemli şeylerle ölen birinin tırmanmanın o kadar saçma olduğunu gördüğünüzde, bunun neden "Yararsız Fetihler" sporu olduğunu anlıyorsunuz.

Yine de, eğer ben o kadar berbat bir yaşlanma durumunda olmasa, yine de daha fazlasını yapardım Ancak unutmayın, güvenli bir yere koyulacak bir varlık gibi tüm riskleri gerçekten "yönetemezsiniz". İnsanların neye inanmak istediğine bakılmaksızın, kötü bir karar verme riskinizin doğası gereği tahmin edilmesi imkansızdır. Zayıf karar verme nedeniyle ölen veya yaralanan kimse "Hey, kişisel riski kontrol edemiyorum ama yine de tırmanacağım" diye düşündü. Hayır, yapabileceklerini sandılar. Yine de kendi kusurlarını kontrol edemediler.

Öyleyse hayatta kalın, arkadaşınıza iyi bakın ve onların size bakmasını sağlayın. Bu, sahip olabileceğiniz en iyi ekipmana sahip olmak olacaktır.

Bu * zihinsel donanım * ve duygusal bir hikaye hakkında güzel bir gönderi. Yine de, herkesin zorlu rotalara tırmanması gerekmiyor, bu yüzden gençlik döneminde olmanız veya süper atletik olmanız gerektiğini düşünmüyorum. Güzel plaisir rotalarına tırmanan o kadar çok * normal * insan var ki, biz onlara burada diyoruz. Konfor bölgenizden dışarı çıkmayın!
#6
+4
Ben Crowell
2014-11-24 10:56:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dış mekanda tek adımda tırmanış için oldukça basit bir minimum şudur:

 • ayakkabılar, koşum takımı, emniyet kemeri, kilitli karabina, kask, somun aracı

Bu ipi olan biriyle tırmandığınızı varsayar. Kuşaklar oldukça geneldir. Ayakkabılar teorik olarak gerekli değildir, çünkü insanlar 1930'larda hobnailed botlarla oldukça zorlu yollara tırmandılar, ancak gerçekçi olarak bunlar büyük bir avantaj. Trad tırmanışı için somun aleti gereklidir, böylece liderin yerleştirdiği teçhizatı temizleyebilirsiniz.

Dış mekan çok turlu tırmanış için şunu ekleyin:

 • Prusiks ve sapanlar, far, bir karabinaya takılabilen su şişeleri

Burada, ne yaptığını bilen birini takip edeceğinizi ve o kişinin gerekli diğer tüm ekipmanlara sahip olduğunu varsayıyoruz. Su şişeleri için yarım litrelik plastik şişeler kullanıyorum ve üzerine bir kordon halkası bantlanmış. Far, bir şeylerin ters gitmesi ve karanlıkta tırmanma veya inişi bitirmeniz durumunda kullanılabilir.

Prusiks ve sapanlar, (1) ipe tırmanmanız gerektiği için Ayağa kalkamayacağınız bir şeyi takip edin veya (2) halatla ilerliyorsunuz ve herhangi bir nedenle halatı yükseltmeniz gerekiyor (örneğin, halat yeterince uzağa ulaşmıyor). Bunları önceden kullanarak pratik yapmalısınız.

Çok daha deneyimli, yanlış giden şeylerle nasıl başa çıkılacağını bilen biriyle tırmanıyorsanız, bunların hepsi minimumdur. Bu soruları internette sorduğunuza göre, henüz bir tırmanma partneriyle bağlantı kurmadığınızı varsayıyorum. Bu, yalnızca teçhizatı karşılayıp karşılayamayacağınızı ölçmek için soruyorsanız veya tırmanmak için birine yaklaşmadan önce minimum teçhizat satın almak istiyorsanız sorun olabilir.

#7
+4
Michael Martinez
2014-11-26 00:43:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yıllar önce üniversitede bir açık hava kaya tırmanışı dersi aldım ve bunun için ayakkabılar ve tebeşir aldım. Tırmanmaya gittiğimizde halatlar ve bağlama ekipmanı zaten eğitmen tarafından sağlandığı için başka bir şey almadım. Bir grup insanla giderseniz, birisinin halat ve koşum takımı olması ihtimali oldukça yüksektir.

İnsanlar tipik olarak sadece bir koşum takımına, tek bir cihaza ve bir kaska sahiptir, bu nedenle bu şeyleri bir tırmanma partnerine ödünç veremezler.
Aslında, yıllar boyunca, çoğunlukla sporu üstlenen ve sonra hayatın önüne geçen arkadaşlarımdan edindiğim birkaç koşum takımım ve kaskım var.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...