Soru:
Hangi boyutta buz baltası almam gerektiğini nasıl bilebilirim?
Reverend Gonzo
2012-01-25 02:11:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dağcılığa başlayacağım. Genel dağcılık için buz baltaları için önerilen boy / ağırlık başına bir boyut var mı?

Belirli bir kişi için bile bir balta için tek bir en iyi uzunluk yoktur. Uzun olanı, nispeten düşük açılı bir eğimde baston pozisyonunda yürümek için iyidir. Eğim dikleştikçe ve daha çok buz tırmanışı gibi bir şeye girmeye başladıkça, daha kısa bir balta veya teknik buz aletleri istersiniz. Eksen uzunlukları, kişinin boyutuyla pek bir ilgisi yoktur. Daha çok hangi aktiviteyi yapacağınızla ilgili.
Altı yanıtlar:
#1
+16
Chris
2012-01-25 05:53:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Eliniz baltanın başının üstünde ve yan tarafınızda tutarken, çivi ayak bileğinize kadar gelmelidir. Bu oldukça kısa olacaktır, ancak dik bir zeminde yürürken (ki balta alırken olmalısınız!), Baltayı yokuş yukarı elinizde tutmak çok faydalı bir uzunluk olacaktır. Daha kısa, aynı zamanda daha hafiftir ...

İdeal olarak deneyip ödünç alın ve nasıl devam ettiğinizi görün.

Ayrıca yükselmekte olduğunuz buzun açısının kararınızı etkileyebileceğini de belirtmek gerekir. Yukarıdaki tavsiye genellikle yeterince iyidir, çünkü birkaç santimetrelik farklar genellikle pek bir şey ifade etmeyecektir.
Dik dağcılık için yukarıdakiler kesinlikle doğrudur. Kısa uzunluğun en büyük nedeni, dik yokuşlarda ve kendini tutuklama sırasında el becerisidir. Buz baltasının bir baston olmadığını, buzdaki adımları kesmek ve düşme sırasında hayatınızı kurtarmak için bir araç olduğunu unutmayın. Uzun buz baltaları bunların her ikisinin de önüne geçecektir.
Bence bir buz baltasını kendi değerine göre yürüyen bir direk olarak düşünmek muhtemelen yanlış bir fikir. Elbette bunun bir değeri var, ancak bir buz baltasının amaçlanan amaca hizmet etmesi ve bunu olabildiğince verimli ve güvenli bir şekilde yapması için ne kadar olması gerektiği sorusuna cevap vermiyor ... Ve bir kez bu faktörlerin farkına varıldığında , diledikleri gibi kolaylık sağlamak için onları takas etmeyi seçebilir, ancak en azından bunu ne değiş tokuş ettiklerini bilerek yapar.
Https://www.outdoorgearlab.com/topics/snow-sports/best-ice-axe/buying-advice#length'e göre ayak bileğine * inmemesi * gerekir. Bu, olması gereken mutlak * maksimum * uzunluktur.
#2
+9
xpda
2012-01-25 03:21:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı insanlar, kısa bir baston olarak kullanmak için yeterince uzun olanı tercih eder. Diğerleri ağırlıktan tasarruf etmeyi ve mümkün olduğunca kısa sürmeyi tercih eder. Her durumda, siz kendinizi tutuklamak için doğru şekilde kullanabilmeniz için yeterince uzun olmalıdır. Geri kalan her şey isteğe bağlıdır.

Farklı boyutlarda birkaç buz baltası kiralayabilir, dik ve karlı bir yokuşa çıkabilir ve neyle ilgili rahat olduğunuzu görmek için kendi kendini tutuklama pratiği yapabilirsiniz. Uygulama kendi başına değerli olacaktır. Toz, buz ve derin sulu karda durmanın farklı deneyimler olduğunu unutmayın.

#3
+7
Reverend Gonzo
2012-01-25 21:44:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunun kaynağı REI'nin How to Choose An Ice Axe.

Chris'in bahsettiği gibi, balta dik dururken ve kollar yanda dururken yere neredeyse hiç dokunmamalıdır. Buz baltası uzunluğu hakkında kaba bir kılavuz:

  • <5'8 "(<1.72m): 50-60cm
  • 5'8" -6'0 "(1.72 -1,8 m): 60-70 cm
  • > 6'0 "(> 1,8 m): 60-70 cm

Çok kısa, genellikle çok uzun olmaktan iyidir.

AA Grapsas'ın dediği gibi, bu aynı zamanda tırmanmanın türüne de bağlıdır. 60 cm'nin altındaki baltalar genellikle teknik buz tırmanışı içindir ve en iyi şekilde çok dik veya dikey eğimler için kullanılır. Daha kısa olduklarından, fazla kaldıraç sağlamazlar ve bu nedenle kendilerini tutuklamak için kötüdürler.

Aynı notta, 70 cm'nin üzerindeki baltalar genellikle teknik tırmanış için çok uzundur, ancak düz veya daha düşük açılı eğimler.

#4
+6
andilabs
2017-01-14 15:12:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir resmin bin kelimeye bedel olduğunu söylüyorlar:

enter image description here

Genellikle (kuru temizleme / buz tırmanışı gibi aktiviteler hariç) dik dururken ve baltayı tutarken ucunu baldırınızın uzunluğunun ortasında tutmalısınız. enter image description here

Kaynak: Balta satın alma rehberi (Lehçe)

#5
+5
Nisan.H
2013-02-01 23:55:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dağcılık buz baltaları birkaç basit işleve hizmet eder: kendini tutuklama, gecikme ve T-çapa. (Ve ara sıra adımlar keser, ama umarım bunu yaptığınızda neyi sevdiğinizi zaten bilirsiniz.)

Belay ve T-çapalar için her uzunlukta balta yeterlidir.

Ancak kendini tutuklamak için göz önünde bulundurabileceğiniz bazı faktörler vardır:

  • Kendini tutuklamada, baltaya "düşmeniz" ve iyi bir tutuklama için yokuşa doğru kazmak için vücut ağırlığı. Şaft çok kısaysa, ağırlığınızın çoğu balta yerine doğrudan karın üzerine gider, bu da baltanın üzerindeki ağırlığı ve dolayısıyla onu eğime teğet olarak çeken kesme kuvvetine karşı dengesini azaltır.
  • Kendini durdururken baltanızın üzerine dümdüz düştüğünüzde, şaftın uzunluğu kendi kendinize çakmanın ne kadar kolay veya zor olacağını etkileyebilir. Kendini tutuklamada kendinizi şafta indirmenin iki yaygın yolu vardır:
    1. Şaft çok kısaysa ve kendi kendini tutuklamanızda, kazma doğru gitmediyse ve şaftın alt kısmı yukarı çıkıyorsa, karnınızın içine girebilir. Bu oldukça nadir görülen bir durumdur.
    2. Eğer şaft çok uzun sa ve kendi kendini tutuklamanızda kazma doğrudan içeri girmediyse ve şaftın alt kısmı yapışıyorsa, uyluğunuzdan geçebilir. Bunun gerçekleşmesi için gereken alıştırma açısı, ilk karın kazığı için gerekenden çok daha düşük olabilir ...

Özetle şunu buldum ( bastonun kullanışlılığından bağımsız olarak) en iyi şaft uzunluğu, uyluklarımı sarabilecek kadar uzun ile karnımı sarabilecek kadar kısa olanıdır. Bu uzunluğu genel olarak bir omuzdan kalça kemiğine çapraz olarak ölçüyorum, ancak bu ölçümün size göre değiştiğini fark edebilirsiniz.

#6
+4
Roddy
2012-05-08 14:05:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Eğriye bir veri noktası eklemek için, 6'3 "yaşındayım ve çok düşündükten sonra, genel bir kış tepe yürüyüş baltası olarak 65 cm'lik bir DMM Cirque satın aldım.

Genelde bundan çok memnun olsam da, bir dahaki sefere kesinlikle 60 cm'lik bir alana geçiyorum. Ekstra uzunluğu yararlı bulduğum tek yer, inişte basamakları kesmektir.

Bununla kendini tutuklamalar iyi, ancak daha kısa bir balta onlar için daha kullanışlı olur.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...