Soru:
Arkadaşımda bir Geyik Kene buldum ve çıkardım, şimdi ne yapmalıyım?
whatsisname
2012-01-25 05:21:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Anywhere Ulusal Ormanı'nda bazı arkadaşlarla kamp yaparken bir arkadaşımın üzerinde geyik kenesi buldum. Cımbızla çıkardıktan sonra yapmam gereken başka bir şey var mı? Doktoru güvende görmeden önce gezimizi hemen terk mi etmeliyiz yoksa vahşi doğada birkaç gün daha mı kalmalıyız?

Picture of a deer tick

Keneyi saklamak iyi bir fikirdir, böylece dönüşünüzde böyle bir enfeksiyon olup olmadığını görmek için incelenebilir.
@studiohack Bunun için herhangi bir referans var mı?
@TimothyStrimple: Aslında düşündüğüm sadece Lyme Hastalığı: "Sadece yapışmış ve beslenmeyi bitirmiş veya yemeğinin sonuna yakın keneler Lyme hastalığını geçirebilir. Deriye ulaştıktan sonra, yayılan kene ** Lyme hastalık genellikle beslenme başlamadan önce 24 saat sürer. "** [Kaynak] (http://www.uptodate.com/contents/patient-information-what-to-do-after-a-tick-bite-to-prevent -Lyme hastalığı).
Bu sorunun cevabı, Anywhere National Forest'ın gerçekte nerede olduğuna bağlıdır. CDC haritalarına bakarsanız, Lyme hastalığı ve Rocky Mountain benekli ateşi oldukça lokalizedir. Örneğin, Kaliforniya'nın çoğunda gerçekten yoklar. (Kaliforniya'daki vakalar muhtemelen başka bir yere seyahat eden ve onu oraya götüren kişilerdendir.) Hastalığa hayvan rezervuarının olmadığı ve ABD'nin geniş alanlarında hayvan rezervuarının bulunmadığı bir bölgede bulaşamazsınız.
Dört yanıtlar:
#1
+10
pkaeding
2012-01-25 10:54:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Isırık bölgesini temiz tutmalısınız (tüm keneyi çıkardığınızdan ve kafayı geride, hâlâ cildinizde bırakmadığınızdan emin olun). Bu enfeksiyonu önlemek içindir. Ardından, bir kızarıklık aramak için bölgeyi izleyin.

Lyme Hastalığı döküntüsü genellikle (ancak her zaman değil), ısırık yeri çevresinde eş merkezli kızarıklık çemberleri ile bir boğa gözü modeline sahip olacaktır. Bazı çevreler tam daire olmayabilir. Ayrıca, bazen hiç kızarıklık olmaz, ancak kızarıklığın genel şekli budur.

Sadece keneyi görünce yolculuğu kısa kesmezdim, ama ona göz kulak olurdum . Tüm keneler hastalığı taşımaz ve keneyi ısırdıktan hemen sonra çıkarırsanız, enfekte olma olasılığınız düşüktür (kenede hastalık olduğu varsayılarak).

Eklemek üzere düzenlendi: daha net bir şekilde referans, işte tipik bir su perisinin boyutu: enter image description here

#2
+8
Karl Bielefeldt
2012-08-30 22:59:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birkaç yıl önce ehrlichiosis geçirdim. Yürüyüş sırasında birkaç düzine kene yakaladım ve eve gidene ve duştan sonra şort giyene kadar birkaç saat fark etmedim. İşte öğrendiklerim:

  • Hayır, size bulaştırmak için 24 saat takılmasına gerek yok.
  • Belirtilerin ortaya çıkması tam bir hafta sürdü yukarı, ama yaptıklarında, ani ve aşırıydı. O sabah biraz yorgundum ama bunu sıcakta çimleri biçmeye bağladım. Bunun dışında, öğle yemeği için bir restorana gitmek için evden çıktığımda kendimi iyi hissettim ve kelimenin tam anlamıyla 30 dakika sonra hayatımın en kötü gribi gibi hissettim.
  • Kene tutup tutamayacağınızı tercih ediyorlar. referans, ancak ER bu olmadan teşhis koyacak ve tedaviye başlayacaktır. Sonuçlar için birkaç gün süren bir kan testi yaptılar, ancak hemen antibiyotik kullanmaya başladılar.
  • İlginç bir yan not, doktorların kene kaynaklı hastalıkları sağlık departmanına bildirmeleri gerekiyor. Eyalet, test sonuçlarını benden önce aldı ve beni aradı ve nerede kasıldığımı sordu.
  • Rapor edilmelerinin nedeni kene kaynaklı hastalıkların nadir olmasıdır. Dikkatli olun, ancak emin olana kadar bir şey yakalamaktan korkmayın. Öte yandan, bir hafta sonra semptomlarım ortaya çıktığında vahşi doğada olmayı istemezdim . Birkaç gün daha fazla önemli olmazdı.
Bütün bu konu çok ilginç. Kuru Güneybatı eyaletlerinde (Rocky Dağları) büyüdüğüm için keneler hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Ama günümüzde Batı kıyısında yaşıyor ve arada sırada burada kamp yapıyor ve sırt çantamla geziyorum.
#3
+6
Doug Kavendek
2012-08-20 06:27:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lyme hastalığı ile ilgili bazı önemli ek noktalar:

  • Nimf aşamasındaki geyik kenelerinin bulaşma şansı çok daha yüksektir. Yani resimdeki soruya dahil olan kadar büyük bir yerdeyse, endişelenmemek için iyi bir şans var. Su perileri minik.
  • Kene, herhangi bir bulaşma riski oluşmadan önce tipik olarak en az 24 saat takılmalıdır. Henüz şişmeye başlamadıysa, muhtemelen güvendesinizdir.

Ancak bunların ikisi de daha çok gönül rahatlığı içindir; geyik kenesi ise, her zaman saklayın, ısırıkları temizleyin ve bölgeye birkaç hafta göz atın. Ancak bu, genel olarak herhangi bir kene ısırması için de geçerlidir.

#4
+5
xpda
2012-01-25 05:44:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Neosporin sürün ve tuhaf şekilli bir kızarıklık olup olmadığına bakmak için birkaç gün ona göz kulak olun.

Kireç hastalığı hakkında daha fazla bilgi: Lyme Hastalığı (Borreliosis)

Rocky Mountain Benekli Ateşi hakkında daha fazla bilgi: Kene Isırıkları İçin İlk Yardım

Daha ayrıntılı kene ilk yardımı: Kene ısırıkları: İlk yardım

Gezide kalırdım. Düzenli olarak keneler alıyorum ve bu hiç ciddi olmamıştı.

Bunun uygun bir hareket tarzı olduğunu söyleyen bağlantı verebileceğiniz herhangi bir dış kaynağınız var mı? Bu bana makul bir tavsiye gibi görünüyor, ancak biraz belirsiz ve dayanaksız. "Garip şekilli kızarıklık" ne anlama geliyor? Bana göre tüm kızarıklıklar garip bir şekilde şekillenmiştir. Ek olarak, kızarıklık dışında endişeye neden olabilecek başka semptomlar var mı?
Çocuklarıma böyle tıbbi tavsiyeler vermeye alışkınım. Tuhaf, onlar da bana güvenmiyor. :-)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...