Soru:
Zehirli sarmaşıkları nasıl tedavi etmeliyim?
Jasper
2012-01-25 02:21:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bana zehirli sarmaşık çarparsa ne yapmalıyım? Kaşıntıyı bastırmanın bir yolu var mı?

[Zehirli sarmaşık kapmayı önlemeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu soruyu okuyun.] (Http://outdoors.stackexchange.com/q/119/46)
Dokuz yanıtlar:
#1
+14
Bernhard Hofmann
2012-01-25 02:34:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dock Leaves denediniz mi? Isırgan otu sokmalarını yatıştırmanın bir yolu olarak bilinirler ve yardımcı olabilirler.

Dock Leaves için +1. Tarlalarda inekleri kovalarken kaçınılmaz olarak sokulduğumda onları hep çocukken kullandım. Eskiden Doktor Yaprakları dendiğini düşünürdüm, Doktor'un kısaltması!
#2
+9
Peter DeWeese
2012-01-27 02:37:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hem kortizon hem de benedril krem ​​kullanıyorum. Biri şişliği azaltır, diğeri alerjik reaksiyonu azaltır. Yalnızca suda çözünür kremler kullandığınızdan emin olun! Petrol bazlı losyonlar, cildin zehirli sarmaşık yağını doğal yoldan yok etmesini engeller.

Benadryl'in aşırı kullanımının (veya yüksek potensli) topikal Benadryl kullanımının bazı yan etkilere neden olabileceğini anekdot olarak duydum. Zehirli sarmaşık döküntülerimi çok güçlü bir kremle tedavi ettikten sonra şahsen (en azından böyle sunulan) kovan gibi görünen şeyleri aldım. Bunu duyan veya bunun için gerçek bir kanıtı olan var mı?
#3
+7
xpda
2012-01-25 03:06:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Benadryl kremi benim için her şey kadar işe yarar.

#4
+5
Tom
2017-03-10 00:15:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zaten bir cevabın seçildiğinin farkındayım, ancak sık sık zehirli sarmaşığa yakalanan biri olarak cevap vermek zorunda hissediyorum. Zehirli sarmaşıkları tedavi etmenin en iyi yolu onu ilk etapta almamaktır, ilk adım olarak kaçınmaktır, ancak bir engelleyici de işe yarar. Bulduğum en iyi engelleyici, bir losyon olan IvyBlock. Ancak, havlu olarak gelen IvyX'i kullanma olasılığım daha yüksek. Kamyonumda bir kutu tutuyorum ve kullanışlı ve uygulaması kolay oldukları için onları kullanma olasılığım daha yüksek.

Ancak, zehirli sarmaşık aldığınızda, kullandığım en iyi tedavi Zanfel adlı bir ürün. Urushiole yapışan macun formunda bir yıkamadır, sonra yıkanır. Bu şeyler harika ama çok pahalı. Genel versiyonlar gördüm, ancak Zanfel çok iyi çalıştığı için onları denemekte isteksiz davranıyorum.

Bazı insanlar, kaşıntıya yardımcı olan Benedryl kreminden / haplarından bahsetti. Bununla birlikte, zehirli sarmaşığın temel nedeni olan urushiol yağını tedavi etmez. Zehirli sarmaşıkla temas etmiş olabileceğimi hissedersem, yağı parçaladığı için bulaşık sabunuyla (Şafak) yıkarım.

#5
+3
Shawn
2012-01-27 14:33:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Buzun yardımcı olabileceğine inanıyorum. Lokal bir anestezidir, şişliği azaltır ve gözenekleri kapatarak zehri dışarıda tutar. Elbette buz bulmak zor olabilir ..

#6
+3
Sirex
2012-03-07 21:29:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yerel olarak sahipseniz, işi Jewelweed yapmalıdır. Genellikle zehirli sarmaşığın yakınında büyür.

#7
+3
mikes
2012-03-12 06:14:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Muzla karıştırılmaması için muz otu, meyve gibi. Yaprakları ezin ve ovalayın. Genellikle yolların kenarlarında veya sıkıştırılmış patikalarda büyür.

#8
+2
ab2
2017-11-18 09:27:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Daha önceki cevaplarda verilen iyi tavsiyelerin hiçbirini tekrar etmeyeceğim. Bununla birlikte, büyük bir zehirli sarmaşık vakanız varsa kremler, losyonlar ve merhemler işe yaramayacaktır. O zaman doktorunuza veya bir muayenehaneye gidip prednizon iğnesi ve / veya tablet almaktan başka yapacak bir şey yok.

Yıllar önce korkunç bir zehirli sarmaşık vakası yaşadım - eller, kollar, bacaklar, yüz ve nasıl olduğunu bilmiyorum, belimin etrafında - dayanılmaz. Bir atış prednizon artı bir kür prednizon tableti aldım. 24 saat içinde, püskürmeler ve kaşıntı tamamen gitti .

O zamandan beri, bahçeyle uğraşırken ona dokunduğumdan şüphelendikten çok kısa bir süre sonra zehirli sarmaşığa dikkat etme ve Lav El Sabunu ile ellerimi iyice yıkama konusunda fanatiğim . Bu işe yaradı.

Prednizon güçlü bir ilaçtır ve günlük olarak sormak veya sık kullanmak istemezsiniz, ancak vücudunuz zehirli sarmaşıkla kaplıysa, Reçetesiz satılan ilaçlar işe yaramaz ve prednizona veya bir doktor tarafından verilen benzer steroid.

#9
+1
SkipBerne
2015-07-14 21:17:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Onu nasıl tanımlayacağınızı ve kaçınacağınızı bilin. tek yol bu. Uzun pantolonlar ve çoraplar işe yarayacaktır, ancak üzerlerine alırsanız ve ellerinizi temas halinde kullanırsanız şaşırtın .. ve sonra ...

Homeopatik tedaviler kulağa eğlenceli gelebilir ama zehirli sarmaşıktan kurtulmanın tek yolu Tahrişe neden olan urushiol yağını enzimatik olarak parçalayan pahalı sabunlar ile. Başka herhangi bir şey yayılmasına neden olur.

Burada listelenen çarelerin hiçbiri doğası gereği homeopatik değildir.
Öyleyse, Plantain otu olarak adlandırırsınız, yaprakları ezin ve üzerine sürün.Genellikle yolların veya sıkıştırılmış yolların kenarlarında büyüyor. veya eğer yerel olarak varsa, işi Mücevherotu yapmalı. Genellikle zehirli sarmaşığa yakın büyür ... bunlar bana tepe tıbbı gibi geliyor, ayrıca işe yaramıyorlar. zehirli sarmaşık reaksiyonları tamamen urushiol yağına bağlıdır, kimyasalı parçalayana kadar cildi iltihaplandırmaya devam eder.
ve yaprakları yerleştir. bana oldukça homeopatik geliyor.
Homeopatinin ne olduğu konusunda kafanız karışabilir. Onu okumanı öneririm. Doğal ilaçlarla ilgisi olmayan şarlatanlık doğrulanmıştır (bunların hepsi olmasa da bazıları şarlatanlıktır).
asıl mesele şu ki, zehirli sarmaşıktan gerçekten kurtulmak istiyorsanız, PAHALI ENZİM çözümünü almanız gerekir. 30 dolar. Diğer bir deyişle, bunu ya anneler, anneanneler ya da piyasada satılan şarlatanlarla yayarsınız.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...