Soru:
Soğukta ateş yakmanın en etkili yolları nelerdir?
motoxer4533
2012-01-25 03:35:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Midwest ormanlarında (Ohio, Michigan, Kentucky, vb.) sık sık yürüyüş ve kamp yaparım. Bu iklimin Sonbahar & Kışında oldukça soğuyabileceğini düşünürsek, yangın çıkarmak için en iyi stratejiler nelerdir? Bir çakmağım olduğunu varsayarsak, hangi malzemeleri toplamak en iyisidir? Bu iklim için herhangi bir ahşap yapı türü daha mı iyidir (çadır, ahşap kabin vb.)?

"Vahşi doğada nasıl ateş yakılır" birçok kitap için yeterince geniş bir konudur. Onu daraltabilir misin? "Bu durumda yangın çıkması için X'ten daha küçük hangi ekipmanı getirmeliyim?" Gibi. Ya da "hangi toplanan malzemeler benim durumumda iyi bir çırpma yapar?"
@JayBazuzi - iyi bir nokta. Sonunda soruları güncelledim.
Daha iyi, ama bence onu daha da daraltabilirsiniz, örneğin "ne * kıpır kıpır *" ya da "yağmur yağarken kuru çıra nasıl bulabilirim?
Henüz kimse bundan bahsetmemiş gibi görünüyor, ancak ateşiniz için bir sopa "yatak" yapmak onu soğuk yerden kaldıracak ve yardımcı olacaktır. Yatak, iyi yandığında da faydalı bir kömür yatağı olur.
Beş yanıtlar:
#1
+15
jches
2012-01-25 04:35:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ateş yakmanın çakmaktan çikolata ve soda kutusuna kadar pek çok yolu vardır. Ancak temel ilkeler her zaman geçerlidir: Oksijen, ısı ve yakıta ihtiyacınız vardır ( ateş üçgeni bölümüne bakın). Bu üçünü doğru bir şekilde birleştirirseniz, ateş alırsınız.

Ateş yakmanın bir türü vardır. Genel olarak şunlara ihtiyacınız olacak:

  • Tinder : küçük dallar (kuru çam dalları iyi bir kaynaktır), sedir veya huş ağacı kabuğu, evdeki çamaşır odasından tiftik veya gazetelerin hepsi mükemmel bir çıra yapar. Sırt çantanızda plastik bir çantada az miktarda cüruf bulundurmak kötü bir fikir değildir, ancak genellikle ormanda yeterince şey bulabileceksiniz. Bakınız: Tinder (Wikipedia) derlemeye iyi gelen diğer malzemelerin listesi için.
  • Çırpma : Tutuşturabileceğiniz biraz daha büyük tahta parçaları senin çıra.
  • Çırpıdan yukarı çıkmak için çeşitli boyutlarda iyi bir odun kaynağı

Çırayı çıranın etrafına veya üstüne yığabilirsin veya yakmadan önce ekleyin. Alev, aşağıdan yukarıya doğru yanma eğilimindedir, bu nedenle çırpmanın üstünden başlamak da işe yaramayacaktır (eğer hiç değilse).

Kibrit kullanıyorsanız, etrafına veya üstüne bir çıra koyun. küçük çubuklardan bir tür "kütük kabin" veya "tipi" yapıyor. Havanın aleve ulaşması için yer bıraktığınızdan ve kibritinizin cırcır ateşini aydınlatması için bir açıklık bıraktığınızdan emin olun.

Cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl çırpın. . Alete nazikçe üflemek oksijen katacak ve bu sürece yardımcı olacaktır. Gerektiği kadar odun eklemeye ve üflemeye veya havalandırmaya devam edin ve alev büyüdükçe eklediğiniz ahşabın boyutunu kademeli olarak artırın. Çok geçmeden güzel bir ateş yakacak ve arkanıza yaslanıp sıcaklığın tadını çıkarabileceksiniz.

#2
+9
Shawn
2012-01-27 14:30:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Soğuk hava bir sorun olduğunda, ateşinizi başlatmak daha zor olabilir, ancak en büyük neden muhtemelen kendiniz olacaktır. Soğuk elleriniz ve azalan sabrınız ateşinizin başlamasını her şeyden daha zor hale getirebilir.

Parmaksız eldivenler ellerinizi sıcak tutarken ince dallar ve yapraklar ile çakmağın ince manipülasyonuna izin verir.

Yangını başlatmaya çalışırken kendinizi daha rahat hissetmek için rüzgardan korunabilirsiniz. Veya kendinize sıcak bir içecek hazırlayın (evet, ocakla).

Ayrıca ekip çalışması. Ateşte odun toplayarak (kendinizi ısıtır) ve ateşin üzerinde çalışarak (ellerinizi dondurarak) ormanda koşuşturun.

#3
+8
berry120
2012-01-25 04:11:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İyi çırpma ve cüruf çok önemlidir - pamuk, gazete, tuvalet kağıdı veya kuru odun gibi şeyler burada faydalı olabilir. Yanınızda bir şey getirmediyseniz, oldukça kolay tutuşması gereken küçük, kuru dalları arayın. Kurutulmuş ot gibi diğer kuru malzemeler de işe yarıyor.

Her zamanki kibritler ve daha hafif olanların yanı sıra her zaman bir ateş çemberi de taşırım - onu kullanmak biraz ustalık ister ama hemen hemen her yerde kıvılcımlar yaratır , hava soğuk ve sırılsıklam olsa bile (tabii ki cırcır / çıra yapmadığından emin ol!)

Çıra tutuşunu tutuşturduktan sonra yavaşça çıra ekle (çok fazla eklemeyin) Bir kez ya da büyük olasılıkla oksijen alevi açlıktan ölürsünüz. Çıra ile güzel bir ateş yaktıktan sonra, daha büyük kütükler eklemeye çalışabilirsiniz, yeniden kademeli olarak ve büyüklüğünde bir ateş olana kadar iyice kuruduğundan emin olun.

Bu sorunun tam anlamıyla bir parçası olmasa da, yangının güvenli bir şekilde söndürülmesini sağlamak için adımlar atmanız gerektiğini her zaman hatırlamaya değer - buraya bakın ilgili soru için!

#4
+7
mjrider
2012-01-28 23:38:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yeterli miktarda yarı kuru huş ağacı kabuğu (doğal bir hızlandırıcı içerir) bulursanız, en azından iyi bir başlangıç ​​yapmışsınız demektir. Ardından, genel ateş yakma adımları iki aşamalı olarak geri döner.

#5
  0
Jani Hyytiäinen
2017-05-03 16:55:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Denklemde hava sıcaklığının herhangi bir rol oynadığını görmüyorum. Biraz önce kamp ateşi başlatmak için bazı talimatlar yazdım ve hemen hemen her duruma uygulanmaları gerekir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...