Soru:
Kar ayakkabısıyla yürüyüş için trekking sopaları almalı mıyım yoksa kayak sopalarıyla mı sopa alayım?
whatsisname
2012-01-25 03:32:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hevesli bir kayakçı olarak etrafımda kayak sopalarım var, bu yüzden her zaman onları kullandım.

Doğru yürüyüş sopaları kar ayakkabısıyla yürüyüş için herhangi bir avantaj sağlıyor mu?

Beş yanıtlar:
#1
+14
Ryley
2012-01-25 03:42:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink
  • Yürüyüş sopaları teleskopla aşağıya inip toparlanabilir.
  • Eğer onu tutmak için trekking direkleri kullanan bir barınağınız varsa, bazen batonlarınızı farklı bir yüksekliğe ayarlayabilmeniz gerekir.
  • Bazı insanlar da yokuş aşağı veya yukarı gitmelerine bağlı olarak direklerini uzatmayı / kısaltmayı severler.

Barınağınız buna ihtiyaç duymuyorsa, sanırım cevap "Kayak direkleri iyi". Ardından, sırıksız yürümek istediğiniz nadir bir durumda, onları sırtınızın küçük kısmına yatay olarak (sırt çantanızla) sıkıştırabilirsiniz. Farklı uzunluktaki direklerle yukarı veya aşağı inmeyi seviyorsanız, kayak sopasını vücudunun farklı bir noktasından tutun.

Ayrıca teleskopla uzakta çok sayıda kayak sopası olduğunu da not etmeliyim. Genel olarak, eğer zaten kırsal bölge tarzı direkler kullanıyorsanız, bunlar ayarlanabilir tür olacaktır.
Sepet boyutunun dikkate alınması gerektiğini eklemeliyim - X / C buz sopası sepetlerim işe yaramazdı, batarlardı. Daha büyük, daha "kar ayağı" sepetleri olan bir çift kullanırdım. Sepetleri bir ısı tabancasıyla değiştirdim / değiştirdim.
#2
+7
RoflcoptrException
2012-01-25 03:37:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İkisini de kullandım ve bu benim için gerçekten bir fark değil. Kayak sopalarını bile tercih ederim çünkü altlarında sepetleri var, böylece karların derinliklerine batamasınlar. Yürüyüş batonları genellikle bu özelliğe sahip değildir. Bu yüzden kayak sopalarını seçerdim. Ancak trekking sopaları kullanıyorsanız iki avantajı da vardır: Genellikle bu direklerin uzunluğunu ayarlayabilirsiniz. Direkleri ödünç vermeyecekseniz veya bir tepenin dik bir kanadını geçerseniz bu çok rahattır. Bu durumda kutuplardan birini kısaltabilir ve diğer kutupların uzunluğunu artırabilirsiniz. Ek olarak, sırt çantanızda taşımak daha kolaydır çünkü onları çok kısa yapabilirsiniz.

Kesinlikle, kros kayak sopaları kullanmam çünkü genellikle çok uzunlar.

Çoğu trekking sopasında da sepetler bulunur. Leki direklerimde de değiştirilebilir sepetler var, böylece boyutu araziye göre değiştirebilirsiniz. Ayrıca, belirttiğiniz gibi, depolama için çökerler ve yokuş aşağı inmek için yüksekliği ayarlarlar.
kar sepeti olmadan trekking direkleri, kar ayakkabısıyla yürüyüş için oldukça işe yaramaz ...
#3
+7
xpda
2012-01-25 03:42:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yürüyüş sopaları daha hafiftir ve bazen kayak sopalarından daha kolay kırılır. Bazılarının kısa bir pakete katlanma avantajı var.

Trekking sopaları kullanıyorsanız, bazılarının değiştirilebilir sepetler olmasını isteyebilirsiniz, böylece toza bu kadar kolay batmayacak daha büyük sepetler koyabilirsiniz. .

İşin garibi, üzerine düşerek büktüğüm alüminyum kayak sopalarım var ama karbon yürüyüş sopalarım hiç eğilmedi.
Daha önce bir karbon direği kırdım - bu bükülme olarak sayılır mı?
#4
+3
Rob
2015-11-10 03:28:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Evet, her zaman sepetli sırıklar kullanın. Yürüyüş direkleri, değişen kar koşullarında kullanışlı bulduğum ayarlanabilirliğe izin veriyor. ... ama kutupsuz kar ayakkabısıyla? Yapabilirsin ama bu çok daha fazla iş ve ben çok daha fazla mesafe kat ediyorum. JIMO.

#5
+2
Ben Crowell
2015-11-10 07:24:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Deneyimlerime göre, kar ayakkabısıyla yürüyüş yaparken trekking sopalarına veya kayak sopalarına gerçekten ihtiyacınız yok. Düz zeminde ya da düşük açılarda, onları hiç gerekli ya da yararlı bulmuyorum.

Çok dik yerlerde, bir buz baltasının daha yararlı olduğunu görüyorum (bu mini kramponlarla birlikte

Direklerin hiç yardımcı olabileceğini hissettiğim tek zaman, dik bir çukurdan derin bir pudra için mücadele etmek gibi bazı çok nadir durumlarda oldu.

Onu biraz uzatan ve bir sepet ekleyen bir buz baltasına takmak için ataşmanlar alabileceğinizi duydum. Bu çok kullanışlı gibi görünüyor, ancak satılık böyle bir şey bulamadım.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...