Soru:
Yürüyüş botlarım için hangi tarz krampon kullanmalıyım ve onları nasıl ayarlamalıyım?
Phil Jackson
2012-01-25 08:20:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yürüyüş botlarımda mikro sivri uçlar kullanıyorum ve bunların karlı zirveleri tırmanma zorluğunu karşılamadığını görüyorum. Kar ayakkabısı kullanıyorum, ancak bazı dağların kramponlarla daha iyi işleneceğini düşünüyorum ve yürüyüş botlarım için hangi türün en iyi olacağını ve bunları nasıl ayarlayacağımı merak ediyordum.

Şu anda ne tür mikrospik kullandığınızı sorabilir miyim? [Quora ile ilgili bir soru] (http://www.quora.com/What-is-the-most- Proper-footwear-when-hiking-in-mixed-snow-ice-mud-rocks-conditions) sordum ve bunlar önerildi: http://www.rei.com/product/774966/kahtoola-microspikes-traction-system
Ayrıca, şeritli yürüyüş botlarınız olup olmadığını belirtmek de yararlı olacaktır (yani, kramponlara yapışmasına izin vermek için parmak ve topukta sert dudaklar var mı).
Çizmelerimde hiç kalınlık yok. Kahtoola microspikes şu anda kullandığım şey. 6 ay içinde 3. çiftimdeyim (keşke onları değiştirmek yerine paramı iade etseler). Tepelerde kullanırken lastik halkalar yırtıldığı için bunları tavsiye edemem.
üç yanıtlar:
#1
+8
Roddy
2012-05-07 16:45:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çizmeler ve Kramponlar, size uyumluluk hakkında fikir veren derecelendirmelere sahiptir.

Botlar, B0 (üç mevsimlik botlar veya temelde yatak odası terlikleri!) ile B3 (sert kabuklu dağcılık botları) arasında derecelendirilmiştir ve kramponlar C0 (esnek, askılı) ila C2 (sert, tipik olarak adım adım) olarak derecelendirilmiştir.

Teorik olarak, botunuzdan daha yüksek numaralı bir krampon kullanmamalısınız. Ancak daha da önemlisi, botlarınızı mağazaya götürün, çünkü (örneğin ayağınızın ayağa oturması gibi), krampon oturması botunuza bağlıdır. Gerçekten birinin düşmesini istemediğiniz için uyum çok önemlidir.

http://www.thebmc.co.uk/modules/article.aspx ? id = 5363

UKC'den ayrıca bkz .:

http://www.ukclimbing.com/gear/review.php?id=1330

#2
+7
imsodin
2015-12-14 16:27:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uyumluluk

Diğer yanıtta bahsedilen derecelendirme sistemine (B0-3, C0-2) aşina değilim, ancak botların ve kramponların uyumluluğu iki soruya indirgeniyor:

Botların önünde ve / veya arkasında bir kenar / kenar var mı?

Bu, uygun bağlantı sistemi seçimini tanımlar.
Çoğu yürüyüş ayakkabısı herhangi bir bant yok, bu yüzden önde ve arkada sepet tipi ataşmana sahip ve esas olarak kayışlarla sabitlenmiş bir krampon gerekir.

enter image description here

Botunuzun arkasında bir şerit varsa, arkada kolu olan kramponları seçebilirsiniz. Takması daha kolay ve daha sağlam.

enter image description here

Teknik dağcılık botlarının hem ön hem de arkada şeritleri var. Kola ek olarak, önünde metal bir braket bulunur. Bu, hardboot snowboard / raceboard bağlamalarına çok benzer. Bu, devreye girmesi en hızlı ve en katı olanıdır.

enter image description here

Taban yeterince sert mi?

Tabanınız onu rahatlattıysa kramponlarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır, bu yüzden burada sorun yok. Çok yumuşak tabanlı yürüyüş ayakkabıları (trekking ayakkabısı) sorunlu olabilir. Bir taban çok yumuşak olduğunda maalesef net bir kriter yok. Bu durumda, çalışıp çalışmadığını uzman bir satıcıda test etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Özellikler

Malzeme

Standart çeliktir stabil ve dayanıklı oldukları için kramponlar. Dolayısıyla, teknik bir şey yaparsanız veya kayada kramponlarla kesişecek bölümler olacaksa, gitmenin yolu budur. Sadece buzullarda / kar üzerinde kullanım için alüminyum kramponlar, biraz daha hafif oldukları için geçerli bir alternatiftir. Kaya üzerinde çabuk aşınırlar, ancak sadece kar / buz kullanımı için gayet uygundur.

Ön Noktalar

Standart ön noktalar yataydır. Ne seçeceğinizi bilmiyorsanız, bunlarla gidin. Dikey ön noktalar buz tırmanışı, kuru alet ve karma / teknik dağcılık içindir. Bunlar çoğunlukla daha sert ve ağırdır, bu nedenle kar yürüyüşü için iyi bir seçim değildir.

Antibott!!!”

Çok önemli olan, kramponlarınızın bir tür antibot özelliğine sahip olmasıdır. Bu genellikle kramponların altındaki plastik bir parçadır. Kramponlarınızın altına karın sıkışması olasılığını azaltır. Özellikle sıcak / nemli koşullarda, antibot olmadan kramponlarınız, altta biriken kar nedeniyle (ayrıca kaldırılması çok fazla ağırlık vardır) çabucak işe yaramaz hale gelir (yani, hiç olmadığı kadar kaygan hale gelir).

Toplam puan

Teknik konulara girmedikçe bu gerçekten büyük bir sorun değil, bu yüzden ağırlık ve fiyata bakın.

Resim Referansları

Görünüm sırasına göre:
http://content.backcountry.com/images/items/900/GRV/GRV0048/ATNC.jpg
http: // www. livefortheoutdoors.com/upload/548670/images/img_5409.jpg
http://weighmyrack.com/sites/weighmyrack.com/files/images/crampon/Grivel_Air_Tech_Cramp_O_Matic.jpg

Uygun çizme stilini gösteren bir resim, bunu daha da iyi hale getirecektir. Bulabildiğim en iyi şey bu. http://assets.outdoorgearlab.com/photos/11/22/233711_26930_XL.jpg
#3
+4
xpda
2012-01-25 09:19:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı kramponların, botun topuğundaki tabana kenetlenen bir topuk kolu vardır. Bunlar daha sağlamdır, ancak lastik çizme gibi şeylere her zaman uymazlar.

Çelik kramponlar keskin kalır ancak alüminyum kramponlardan daha ağırdır.

Bunları çevrimiçi satın alırsanız, Çizmelerinizle çalışmayacaklarsa onları iade edebileceğinizden emin olun. Muhtemelen yürüyüş botları ile sorun olmayacak, çünkü oldukça evrenseller. Kramponlar genellikle kramponu botta tutan telleri veya metal parçaları çeken kayışlarla sıkılır.

Kramponları daha sıcak karda kullanmayı planlıyorsanız, balyayı önleme veya buzlanmayı önleme seçeneğini düşünebilirsiniz. tabaklar. Bunlar, karın altta birikmesini önlemek için kramponun altına giren plastik parçalardır.

Yürüyüşçüler arasında oldukça sık gördüğüm bir örnek Black Diamond Nerve'dir: http://www.blackdiamondequipment.com/en-us/shop/climb/crampons/neve-crampon Kayışlı versiyonun çoğu ayakkabıda kullanımı kolaydır ve alüminyum hafifliği garanti eder (ancak dings çok daha hızlı alır) "Kontak" benzer bir settir (balyalarla değil kayışlarla).


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...