Soru:
Bir keneyi nasıl kaldırmalıyım?
whatsisname
2012-01-25 05:24:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kendimde veya bir arkadaşımda bir kene bulursam, onu kaldırmanın en iyi yolu nedir?

Bazı insanların kibritle yakmanın kenenin kopmasına ve düşmesine neden olduğunu söylediğini duydum. Bununla birlikte, ateşleme yönteminin keneyi esasen kusturduğunu ve keneyi sökmekten daha kötü olduğunu da duydum.

En iyi yöntem nedir?

Çoğu yanıtın * eşit * kısmı vurguladığını görmek güzel. Keneler vida değildir, bu yüzden bazılarının size söylemek istediği gibi onları saat yönünün tersine veya saat yönünde çekmenin bir faydası olmaz.
İşaretini kaldırmak mı? (Benim için çalışıyor...)
On bir yanıtlar:
#1
+36
Russell Steen
2012-01-26 03:31:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birkaç yıl öncesine kadar cımbız diyecektim. Bu günlerde bir tik tuşu kullanıyorum çünkü tik sıkmadan kaldırılıyor.

tick key

Yılda üç ila bir düzine kene alıyorum (benden hoşlanıyorlar) ve bunu cımbızlara tercih ederim. Cımbızın en büyük dezavantajı, kenenin gövdesini sıkıştırmanız ve böylece sıvıyı kenenin dışına çıkarmanız ve ...

Keneyi kesinlikle çıkarmanız gerekir. Onu yakmaya veya boğmaya çalışmayın, vb. Örneğin Lyme Disease'in transfer edilmesi biraz zaman alır, bu yüzden pes edene kadar vazelin altında bırakmak istemezsiniz. Birkaç saat içinde çekerseniz, Lyme'ı almayacağınız kesin.

Aşağıda belirtildiği gibi bu, tohum (bebek) kenelerini çıkarmayacaktır. Çok küçükler ve bunlar için cımbız kullanmanız gerekecek.

Amazon.com'da bu ürünün sert bir incelemesi var: "* Yetişkin geyik kenelerini insanlardan (kendimiz) çıkarmak için birkaç kez başarılı olamadık. TickKey sadece kene üzerinde kayıyor. Bir keneyi kaldıracak Deneyimimizde (sic), geyik kenelerini çıkarabildiği ilan edildi, İŞE YARAMIYOR. * "Küçük keneler üzerinde çalışmadığını belirten başka incelemeler de var. Çalışmadan önce kenenin kanla şişmesini beklemeniz gerekiyorsa, bu iyi değil. Deneyiminiz nedir? Bölgenizdeki belirli kene türleri nelerdir?
Minik bebek kenelerinde işe yaramayacağı doğrudur (onlara yaşadığım yerde tohum keneleri diyoruz). Bunun için güncelleme yapacağım. Daha büyük keneler üzerinde çalışıyor. Kaydırılıyorsa, geriye doğru (veya baş aşağı) kullanıyorlarmış gibi geliyor.
#2
+34
berry120
2012-01-25 05:39:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cımbız kullanın, başınıza olabildiğince yakın tutun ve nazikçe ve eşit bir şekilde ancak sıkıca çekin - temiz bir şekilde çıkmalıdır. O zaman başınızı orada bırakmaktansa çıkardığınızdan emin olun. Ardından alanı alkolle temizleyin ve herhangi bir kızarıklık veya diğer istenmeyen semptomların ortaya çıkması durumunda bir göz attığınızdan emin olun. Bunun olasılığı bölgeye bağlıdır, ancak her zaman farkında olmak gerekir.

Yaygın olarak alıntı yapılan keneyi yakmak veya onu tersine çevirmeye çalışmak gibi daha "şiddet içeren" yaklaşımları önermem. Bu genellikle yarardan çok zarar verir ve kafayı hala deriye gömülü bırakma şansı daha yüksektir.

Potansiyel hastalıklardan endişe ediyorsanız, analiz edilebilmesi için keneyi koruduğunuzdan emin olun. Daha sonra taşıdığı enfeksiyonları belirlemek için gerekirse bir laboratuar tarafından.

DÜZENLEME: Eğer varsa, bir tik anahtarı en iyi çözüm olabilir, ancak ben henüz denemedim ve kişisel olarak hiç cımbızla sorun yaşamadım.)

Bu korkunç bir cevap! Parmak, cımbız veya başka bir şey kullanıyor olsanız da asla keneyi sıkmamalısınız. Bir onay işaretini kaldırmanın tek güvenli yolu, başka bir cevapta bahsedilen onay tuşu gibi bir araç veya bir iş parçacığı döngüsü kullanmaktır.
@LordSauce Kuşkusuz daha iyi bir çözüm olan tik tuşunu duymamıştım (denememiş olsam da) ama bunun korkunç bir cevap olduğunu düşünmüyorum. Her iki durumda da, kesinlikle sıkın demedim, sadece nazikçe ve eşit bir şekilde çekin ... Bu yaklaşımı birçok kez sorunsuz kullandım ve diğerlerinin de olduğunu biliyorum. Eğer varsa bir tik tuşu daha iyi bir çözüm olabilirken, cımbız konusunda nazikseniz bir problem yaşamazsınız.
Cımbızın herhangi bir şekilde kavramasının tek yolu sıkmaktır, bu nedenle kenenin vücudunun içindekileri, tıpkı parmaklarınızla sıktığınız gibi bağlı olduğu hayvana pompalama riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu, hastalıkların nasıl aktarıldığı için kaçınılması gereken en önemli şeydir.
@LordSauce Bu bir risk olabilir, ancak duyduğum tüm tavsiyeler, nazikseniz, eşit şekilde çekin ve bükmeyin, riskin düşük olduğunu gösteriyor - kazıyınca, büktüğünüzde, gereksiz yere sıktığınızda artmaya başlar zor vb. Her iki durumda da, mevcut bir tik anahtarı olmadığında, cımbızla dikkatlice çıkarılması, yerinde bırakılması da dahil olmak üzere diğer birçok yönteme göre kesinlikle tercih edilir.
Tamam, bir aletin veya ipliğin yokluğunda, cımbız hiç yoktan iyidir, ancak keskin burunlu cımbız olmaları ve keneyi sadece konakçı hayvanın derisine olabildiğince yakın tutmak için kullanılması çok önemlidir: http: / /www.lymediseaseaction.org.uk/about-ticks/tick-removal/
@berry120's yanıtı aslında CDC tarafından önerilen yaklaşımdır: http://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html
Bu aynı zamanda Birleşik Krallık'ın NHS tarafından önerilen yaklaşımıdır http://www.nhs.uk/Conditions/Lyme-disease/Pages/Prevention.aspx. Daha iyi bir tutuş sağladığından ve daha ayarlanabilir olduğundan, ince bir cımbız çoğu tik tuşunu gerçekleştirir.
Karşılaştığım keneler son derece serttir - cımbız yerine pense ile çıkarmadığınız sürece sıkmak sorun olmayacaktır.
Yaprakları tırmıkladıktan bir sabah sonra bir çift iğne burunlu cımbızla düzinelerce keneyi çıkardım. Çıkarılması kolaydı. (Doktorum önlem olarak birkaç günlük doxy önerdi.) Bir tik anahtarı alacağım - bu onu ilk duyduğum şey - ve bir sonraki tikte deneyeceğim.
Bu yıl 4 keneye çarptım ve kızım 2 (hepsi farklı dağ veya orman gezilerinden). Canaaerus cevabında olduğu gibi "kene pensesi" kullanıyorum. Sadece çekerek çıkarmak her zaman mümkün değildir. Bazen onu çevirmek gerekir. Bir yolculuk sırasında kene bulursam ve herhangi bir aletim yoksa o zaman yağlı bir sıvı kullanıyorum ve kene üzerine sürüyorum. Tutuşu zayıflar ve parmaklarınızla güvenle çıkarabilirsiniz.
#3
+22
user87
2012-01-25 06:34:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Keneyi nazikçe ve çok yavaşça çekin.

 • Keneyi yakmayın .
 • Keneyi bükmeyin .
 • Kenenin üzerine yağ veya alkol dökmeyin .

Keneyi canlı bir yaratıktır ve strese girdiğiniz anda, vücudunuza tükürmeye ve kusmaya başlayacaktır.

Birçok kez keneyi çekmeyi denedim ve nazikçe bu mümkün değil. Bu şeyler o kadar güçlü ki işe yaramıyordu.
O zaman alır. Onları çektiğimde genellikle 5 dakikadan fazla sürüyor. Yemek üzerindeki çıkartmada olduğu gibi. Üzerine çekerseniz yırtılır, ancak zamanınızı yavaşça soyarsınız, işiniz bittikten sonra hiçbir kalıntı kalmayacaktır. Kene konusunda nazikseniz, daha sert ısırmaz.
#4
+14
Janis Peisenieks
2012-01-25 05:39:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Size zaten bir kene takıldıysa, tıbbi yardım almanızı öneririm, ancak açık hava grubunda olduğumuza göre, yakınlarda bir kene olma ihtimali nedir? :)

Şunları yapmalısınız:

 • Kenenin üzerine biraz içki dökün. Bu hem bölgeyi dezenfekte etmeli hem de böcüyü biraz sersemletmelidir.
 • Biraz pamuk ilmek yapın ve keneyi eşit şekilde çekmeye çalışın.

Keneyi sıkmamalısınız :

 • Keneyi sıkmak midesinin içindekileri boşaltmasına ve böylece Lyme hastalığını serbest bırakmasına neden olabilir.
 • Parçalarını içeride bırakın. Onları hemen çıkarmaya çalışın.

Sorun şu ki, eğer bir keneniz varsa, endişelenmeniz gereken şey, kusmadan kene dışarı çıkarmaktır. Bunun dışında, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alın ve mümkünse keneyi saklayın. Tedavi ihtiyacını azaltabilir.

Bir döngü kullanmak için +1, ancak tıbbi müdahale kısmı aşırı Kene ile doğan bir hastalık için semptomatik değilseniz, gerçekten bir doktora görünmenize gerek yoktur.
Cımbız (Berry'nin cevabı) onu sıkmaz mı?
Yaparlar. Döngü bunun için.
Kusma riskinden önce yaptığım için çıkarmadan SONRA dezenfekte ederdim.
#5
+12
Roddy
2012-05-08 16:01:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lyme Hastalığından enfeksiyon riski ilk 24 saatten sonra arttığından, onları ASAP'tan çıkarmak çok önemlidir, ancak bunu YAPMAMANIN yollarının listesi muhtemelen daha önemlidir ;-)

Yakmayın, sıkmayın veya alkol / balmumu / marmelat / her neyse üzerini örtmeyin.

Ve -kabul edilen cevabın tersine- mümkünse cımbız KULLANMAYIN: bedeni başınızdan ayırmamak için veya kene kusmuğunu size geri getirmesi için son derece dikkatli olmanız gerekir.

Bunun yerine bir çift O'TOM Tick Twister ilk yardım çantamda. Neredeyse sıfır boyut ve ağırlık ve en küçük tiklerde bile her seferinde kusursuz bir şekilde çalıştılar.

İlkeyi burada gösteren video: https://www.youtube.com/watch?v= PaKU1zjWOyg

İyi tavsiyeler yeniden. Lyme Hastalığı ve Kene Kaldırma burada.

"Onları en kısa sürede çıkarmak hayati önem taşıyor" lütfen bunun arkasında bir gerekçe sunabilir misiniz?
@Vorac - Kene'nin beslenme döngüsüyle ilgili olduğuna inanıyorum. Kesin bir referans bulamıyorum, ancak xfer hastalığı riski, beslenmeye başladıklarında artar ve bu genellikle ısırıldıktan yaklaşık 24 saat sonradır. Elbette, ne zaman ısırıldığınızı tam olarak bilemeyeceksiniz, bu yüzden en yakın zamanda en iyisi.
Aslında kene bükülmüş. Bağlantılı sitenizde bunun nasıl yapılacağını gösteren videolar var.
@JamesJenkins Teşekkürler, haklısınız. Gerçekte nasıl çalıştıklarını yanlış anladım. Bağladığım yeni videoya bir göz atın.
#6
+9
studiohack
2012-01-25 05:33:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cildinize yapışmış bir keneyi çıkarmak için: İnce uçlu bir cımbız kullanın ve yukarı doğru eşit şekilde , yani sabit bir şekilde basınç. Vücut kısımlarını ciltte bırakabileceğinden bükmeyin veya sarsmayın. Böyle bir durumda, bunları çıkarmak için cımbızı kullanın.

Ayrıca, kene bölgesini sterilize etmek için ovma / izopropil alkol kullanmayı unutmayın , çünkü emin olmak için geride hiçbir zararlı mikrop vb. kalmaz

#7
+4
xpda
2012-01-25 05:33:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Onları nazikçe çıkarıyorum ve eğer başları derimde koparsa (nadiren olur), bir iğne veya cımbızla kazarım. Sonra neosporin ekleyin ve ara sıra tuhaf şekilli kızarıklıklar arayın.

Çoraplarınıza tüy sıkarsanız, onları uzak tutmaya yardımcı olur.

#8
+3
bodo
2016-07-21 15:36:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tecrübelerime göre keneler ısırıklarına çok güçlü bir şekilde tutunur. Bunları değiştirmenin herhangi bir şekilde değiştirilmesini önermem. Örneğin cımbız kullanırken vücudunuzun kafadan kopması riskini alırsınız. O küçük parçayı sıkışmış halde bırakmak iltihaplanmaya neden olabilir.

Birkaç yıldır özel "kene pensesi" kullanıyorum ( ayrıca bakın): Zeckenzange

Kenelerin çıkarılmasını oldukça kolaylaştıran benzersiz bir mekanizmaya sahiptirler. Ayrıca kazara keneyi sıkma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Deneyimlerime göre bu araç, küçük olanlar da dahil olmak üzere tüm keneleri güvenilir bir şekilde kaldırmıştır. Kene çok büyürse sorun yaşayabilirsiniz. Ancak gerçekten, gerçekten bu kadar uzun süre beslenmelerine izin vermemelisiniz.

@OddDeer: Doğru, tik tuşunda olduğu gibi böyle bir araca sahip olmanız gerekir. Uluslararası olarak ne kadar yaygın olduklarından emin değilim, ancak Almanya'da yerel Apotheke'den bir tane almanız gerektiğini söyleyebilirim.
#9
+3
James Jenkins
2017-07-03 17:30:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Buradaki yanıtlardan bazıları gerçekten kötü çözümler öneriyor. Yakın zamanda Kene çıkarma, bükmek mi yoksa bükmemek mi? sorusu için bir yanıt araştırdım. Bu, tekniğe odaklanıyor.

Pek çok öneriye sahip çok sayıda insan bulabilseniz de, tek Deneysel olarak (bilime dayalı) kanıtlanmış teknikler, ince uçlu cımbız veya özel bir kene çıkarma aracı ile keneyi zamanında kaldırmaya yöneliktir.

CDC, cımbızla kene çıkarma için bu harika yönergeleri sunar. .

Kene nasıl kaldırılır?

 1. Keneyi derinin kenarına olabildiğince yakın tutmak için ince uçlu cımbız kullanın. mümkün olduğunca yüzey.

 2. Sabit, eşit bir basınçla yukarı doğru çekin. Keneyi bükmeyin veya sallamayın; bu, ağız kısımlarının kırılmasına ve ciltte kalmasına neden olabilir. Bu olursa, ağız kısımlarını cımbızla çıkarın. Ağzı temiz cımbızla kolayca çıkaramıyorsanız, bırakın ve cildin iyileşmesine izin verin.

 3. Keneyi çıkardıktan sonra, ısırık bölgesini ve ellerinizi iyice temizleyin. ispirto, iyotlu ovalama veya sabun ve su.

 4. Canlı bir keneyi alkole batırarak, mühürlü bir torba / konteynıra koyarak ve sıkıca sararak atın. bant ya da tuvalete atarak. Asla parmağınızla keneyi ezmeyin.

Keneyi oje veya vazelinle "boyamak" veya keneyi kene çıkartmak için ısı kullanmak gibi folklor ilaçlarından kaçının. cilt. Amacınız keneyi olabildiğince çabuk kaldırmaktır - kopmasını beklememek.

CDC removal

CDC'nin kıymıkları çekmek veya kaşları koparmak için sıklıkla kullanılan daha geniş versiyonu değil, ince uçlu cımbız önerdiğini fark etmek önemlidir. Keneleri çekmek için geniş uçlu cımbız ve / veya parmaklar kullanıldığında, kene parçalarını veya bağırsak içeriğini geride bırakarak hastanın yaralanma riski daha yüksektir.

Peki, bu yanıtta veya aşağıdaki resimde önerildiği gibi, bükülmek üzere tasarlanmış araçlar ne olacak?

tick twister removal

Öyleyse, bir keneyi nasıl ve / veya neden bükmeli ya da bükmemelisiniz?

Kenenin ağız kısımlarının dikenleri vardır, bunlar hastanın vücudunun içine takılır ve kenenin yerinden çıkmasını zorlaştırır. Ağzın bir kısmını geride bırakma riski her zaman olsa da, alet için doğru tekniğin kullanılması keneyi zarar vermeden çıkarma şansını artıracaktır.

barbed mouth parts

Cımbızla çıkarıyorsanız bükmeyin.

Keneyi bükmeyin veya sallamayın çünkü bu, ağız kısımlarını gömülü halde bırakabilir veya hastalığa neden olan sıvıları geri çıkarmak için. Herhangi bir ağız parçası kırılırsa, sterilize edilmiş bir iğne veya cımbız uçları ile çıkarılabilirler. kaynak

Keneleri çevirerek çıkarmak üzere tasarlanmış bir araç kullanırken 2 veya 3 kez çevirin

O'Tom Tick Twister ® kenenin gövdesini sarar ve ne ağız kısımlarına ne de karnına baskı uygulamaz. Bu nedenle, tek yönde güvenli bir şekilde bükülebilir (saat yönünde veya saat yönünün tersine - kene vidalı değildir), bu da kenenin hortumundaki dikenlerin çevresindeki dokudan kurtulmasına olanak tanır. Bükme eylemi aynı zamanda çoğu sert kene türünün kendilerini sabitlemek için salgıladığı özel tükürük çimentosunun çatlamasına da yardımcı olur. Alet, kenenin gövdesine herhangi bir baskı yapmadığı için kenenin geri akış riskini en aza indirir. tükürük ve bağırsak içeriği ve dolayısıyla hastalık bulaşmasını önlemeye yardımcı olur. kaynak

Araştırma kaynakları: Bu yanıtı oluşturmak için birden çok referans kullanıldı. Doğrudan referansların çoğu BADA-UK 'den geliyor. Gönüllü bir hayır kurumu, yayınladıkları her şey için gerçekten iyi ve tamamlanmış açıklamalar ve mantıklı.

#10
-1
cr0
2016-05-04 00:42:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir yaz boyunca çok kene istilasına uğramış bir ormanda çalışarak birçok kene ısırması biriktirdim (keneleri kovmak için sirke çözümlerinin harikalarını öğrenmeden önce). Kene çıkarma işlemlerinin çoğu günün sonunda, kene kontrollerimi yaptığım kamaramda yapıldı. Bu bana önerildi ve günde 5'ten fazla kene ile 1 aydan fazla deneyimimde çok işe yaradı:

Kağıt havluya veya pamuklu çubuğa biraz sıvı sabun uygulayın (beyaz bunu kolaylaştırır kene genellikle çıktıktan sonra görmek için). Sıvı sabunla ıslatılmış pamuklu çubuğu saat yönünün tersine kene üzerine nazikçe sürün ve kene, sanki sökmüş gibi çıkacaktır. Ardından kimlik veya test için kapalı bir kapta saklayın (Lyme hastalığı testleri tartışmalı ve güvenilmezdir) veya imha edin (ateş, sifon, alkol ... bir daha dokunmak istemediğiniz için parmaklarınızla ezerek değil. ve kolayca ezilmezler).

Bana bundan bahseden kişi kenenin ağız kısmının bir tirbuşon olduğunu iddia etti ve bu yöntem onları sabunla kayganlaştırarak, temizleyerek ve motive ederek onlar size ellerini bıraksınlar. Dediğim gibi, bu benim için çalıştı. Bu kişi ayrıca, benim için DEET veya Permithrin ürünlerinden çok daha iyi, harikalar yaratan, ev yapımı sirke bazlı bir kovucu kullanmayı önerdi.


Her durumda, bir an önce onaylamak istersiniz - paniğe kapılmanıza ve acele etmenize gerek yoktur, ancak hastalık transferini gereksiz yere riske atmaktan kaçınmak için öncelik verin. Kene ısırıkları alabileceğiniz bölgelerde en azından günlük kontroller yapmak ve bunları hemen çıkarmak, kene kaynaklı hastalıkları önlemek için önemlidir. Çubuk veya sıvı sabun olmadan sahadaysanız, benzer alternatifleri deneyebilirsiniz (sahada el dezenfektanı ve parmağımı kullanarak karma başarı elde ettim) veya daha geleneksel cımbız veya kene tuşu çıkarma yöntemlerini kullanarak çimdiklemeye dikkat edebilirsiniz. kene mümkün olduğunca ağza yakın ve tüm keneyi çıkarın. Isırılırsa, not edin ve semptomları dikkatlice izleyin. Enfekte olursanız, tedaviye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir.

#11
-3
Coomie
2015-11-05 15:07:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu sayfada yanlış olan ve yaşamı tehdit eden anafilaksiye neden olabilecek pek çok yanıt var. Buradaki riskler göz önüne alındığında, baştan sona doktorlardan alıntılar sunacağım.

Çekmeyin - parmaklarınızla ve cımbızla değil!

" Şimdi çoğumuzun yapacağı şey bu - ya onu kazıp çıkaracağız ya da evdeki cımbızlara uzanacağız. Şimdi bu kesinlikle yapabileceğiniz en kötü şey. Keneyi çıkarırken sıkarsınız ve tüm içeriği düz gider kan dolaşımına. " Dr Jonica Newby

Devam ediyor

"Eczaneye gidip eter içeren bir sprey almalısınız. Yani Siğil Kapama veya Medi Freeze Cilt gibi bir şey Etiket Sökücü. Başlığı kenenin üzerine rahatça yerleştirin ve püskürtün. Soğuk hissediyor - keneyi dondurun ve kenenin ölmesi için yaklaşık on dakika bekleyin. Öldükten sonra fırçalayın. "

Medi Freeze Skin Tag / Tick remover

Dondurun, Sıkmayın

Kene sokmaları Lyme hastalığı, anafilaksi ve MMA. Ancak Dr Andrew Ratchford bunu söyledi

"Keneyi sıkarsanız, alerjenin kan dolaşımına girmesine neden olur ve bu da anafilaktik reaksiyona neden olur. Keneyi sıkmadan doğru şekilde çıkarırsanız o zaman bu sorunların yok. "

Bu araştırmayı kene tarafından ısırılıp bu sayfayı bulduktan sonra yaptım. Keneyi çıkarmak için cımbız kullandım ve şimdi aylar sonra hala kırmızı, şiş ve kaşıntılı.

Bu alıntılar ABC'de yayınlanan bir TV Programından alınmıştır. Video ve konuşma metni burada mevcuttur.

Resmi sağlık kuruluşlarının sitelerinde kene kaldırma ararsanız, yöntemi her zaman cımbız veya özel kaldırma araçlarıyla (kene kartı, ...) bulabilirsiniz. Genellikle boyama, ısıtma, soğutma gibi vodoo şeylerini denememeniz gerektiğine dair bir söz vardır ... Sadece onları çıkarın. bkz. ör. http://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html
@imsodin Görünüşe göre ABD CDC anafilaksiyi hesaba katmıyor. ASCIA açıkça "Yaygın tavsiye, deri ile kene ağızlığı arasına ince forseps veya cımbız sokmak ve keneyi kaldırmaktır. Ancak bu yöntem, kene alerjisi olan kişilerde anafilaksiyi engellemez ve bu nedenle ASCIA özellikle bu yönteme karşı tavsiyede bulunur." http://www.allergy.org.au/patients/insect-allergy-bites-and-stings/tick-allergy
Maalesef bu konuda pek fazla bilgi yok, ancak konuyla ilgili yasal araştırmalar var. Bilgi eksikliğinin bu tür alerjik reaksiyonun oldukça nadir olmasıyla açıklandığından şüpheleniyorum. Bu nedenle, alerjisi olan kişiler için tavsiyeniz doğru gibi görünse de, diğerleri yine de derhal keneyi çıkarmalıdır. Bu bilgilerin yalnızca alerjisi olan kişiler için geçerli olduğuna dair bir sorumluluk reddi beyanı eklerdim (düzenleme ayrıca olumsuz oyumu geri çekmeme izin verir).
@imsodin Bağlantı verdiğim makaleyi okursanız, kene ısırığı anında alerjiniz olmasa bile, bu nedenle alerji kapabileceğinizi göreceksiniz. Kenelere değil kırmızı ete alerjik bir reaksiyon. Ve ısırık süresinin değil, kenenin yanlış çıkarılmasından kaynaklanır.
Makalenizi okudum (ve daha geniş bir bakış açısı elde etmek için biraz daha fazlasını) ve şöyle diyor: "Ancak bu yöntem [cımbız], kene alerjisi olan kişilerde anafilaksiyi engellemez". Ve doğru bir şekilde belirttiğiniz gibi kenelere karşı alerjik reaksiyon kırmızı etle aynıdır, bu yüzden varsa bilmelisiniz. Bu yüzden gerçekten alerjiniz yoksa, keneleri doğru bir şekilde bir temizleme aleti veya ince cımbız kullanarak hemen çıkarın. Bu tartışmayı burada bitireceğim, eğer isterseniz bana ping atabilirsiniz.
Bence diğer cevaplarda tavsiye edilen cımbız türü konusunda kafanız karıştı. Alıntı yaptığınız kaynak [** ev tipi ** cımbız] (http://i.imgur.com/ez9I6Vo.png) kullanımına karşı uyarıda bulunuyor, bunlar geniş uçlara sahip oldukları için kenenin gövdesini sıkacak. Kimsenin buna katılmayacağını sanmıyorum. Buradaki diğer cevaplar [** ince uçlu ** cımbızları] (http://i.imgur.com/CAdyugB.jpg) önermektedir ki bu (resimde gösterildiği gibi) keneyi gövdesini sıkıştırmadan çekecek kadar hassas.
Dondurma tekniğiyle ilgili olarak: [Borreliosis and Associated Diseases Awareness UK] (http://www.bada-uk.org/correct-tick-removal) "... kene dondurmak ... içindeki sıvılara neden olabilir (tükürük ve bağırsak içerikleri) bağlı olduğu kişi veya hayvanın kan dolaşımına zorla sokulması. Bu sıvılar hastalığa neden olan organizmalar içerebilir. Bu yöntemler, kenenin bağlı olduğu kişi veya hayvana da zarar verebilir ve kenenin vücuduna zarar vererek sıvıların dökülmesine veya ağız kısımlarının kırılmasına neden olabilir ... ciddi bir enfeksiyon veya yaralanmaya da neden olabilir. "


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...