Soru:
Ayı ülkesinde köpekle yürüyüş yapmak ayılarla karşılaşma riskinizi artırır mı yoksa azaltır mı?
Lost
2012-01-25 09:29:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Köpeklerin ayıları uzak tutmaya yardımcı olabileceğine veya ayıları cezbedebileceğine dair çeşitli söylentiler duydum. Devam edecek anekdot kanıttan daha somut bir şey var mı?

Arkadaşlığın sonundan bakıldığında, bunlar net bir pozitiftir ve garip bir ses duyduğunuzda sinirlerinizi sakinleştirmeye yardımcı olur (ancak başladıklarında rahatsız edici olabilirler) gece görünmeyen / duyulmayan bir gölgede hırıltı)

Köpekler, yaban hayatı görevlileri tarafından ayıları korkutmak için ve "çoban" ayıları korkutmak için kullanılır: http://esrd.alberta.ca/fish-wildlife/wildlife-management/karelian-bear-dog-program.aspx
Beş yanıtlar:
#1
+20
Stereotypical
2012-02-06 20:58:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Köpeğinizi tasmalı tutun.

İzciler 'e göre, köpekler ayı ülkesinde kötü bir fikirdir.

Köpeğinizi evde bırakın. Bir köpek genellikle bir ayıyı çileden çıkarır ve peşinde ayı ile size koşarak geri gelebilir!

New Hampshire vahşi yaşam departmanı, küçük olmasına rağmen birincil risk, köpeğinizin bir ayıyı kışkırtması ve ardından ayının peşindeyken korunmanız için size koşmasıdır.

Denali Ulusal Parkı, benzer tavsiyelerle

Köpekler bazen ayıları kamptan uzak tutabilir, ancak çoğu zaman bir köpek önce bir ayıyı kovalar ve ardından ayı köpeği kampa geri kovalar. Köpekler ayrıca gereksiz yere bir ayıyı taciz edebilir veya bir ayının merakını uyandırabilir. Köpekler parktayken tasmalı tutulmalıdır ve parkurlarda, dağlık bölgelerde veya hiçbir zaman gözetimsiz bırakılamazlar.

Bir kaç ayı saldırısı olduğunda bear, banliyö mahallelerinde bile bir köpeği o kişiye kovaladıktan sonra bir kişiye saldırdı. Yani bu "pek olası değil, sadece durum tavsiyesi" değil. Bunun tersine, sahiplerini ayılardan kurtardığına dair neredeyse hiçbir köpek raporu yoktur. Genellikle köpeği kurtarmak zorunda olan, sahibinin kendisidir.

Ayı ülkesinde serbest dolaşan bir köpeğin, ayılarla düşmanca karşılaşma riskinizi artıracağı çok açık.

Aslında sakinlerden köpeklerinin onları nasıl kurtardığına dair hikayeler duydum ... Ama nadirdirler ve muhtemelen aşırı yüceltilirler.
@cobaltduck Başkentin garantili olduğunu sanmıyorum. Bu Amerika'nın resmi Erkek İzcileri sitesi değil.
* "Tersine, köpeklerin sahiplerini ayılardan kurtardığına dair neredeyse hiçbir rapor yok" * - var. En azından Doğu Avrupa'da, köpekleri tarafından kurtarılan birkaç çoban vakası vardı. Tabii ki, bu durumda, bir ayıyı kovalayan birkaç büyük köpek (zorlu yaşam koşullarında kullanılır), bir evde yaşayan şehir köpekleri değil ve sadece yürüyüşe çıkıyor.
#2
+10
PearsonArtPhoto
2012-01-25 10:22:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genel olarak, kısa bir yolculuk için muhtemelen uygun olsa da tavsiye etmem.

Öncelikle, bir ayının bir köpekten korkusu yoktur ve gerçekten de çok caydırılacak. Herhangi bir ses çıkardığınız gerçeği, ayıya orada olduğunuzu bildirecek ve onu uzaklaşmaya teşvik etmelidir, bu yüzden küçük bir fayda sağlayacaktır.

Yakın bir karşılaşma durumunda, eğer evcil hayvan serbest bırakılırsa, ayıya bir insanmış gibi davranabilir, yaklaşıp havlayabilirler. Bu bir ayı için çok zayıf bir strateji olur ve muhtemelen köpeğin ciddi şekilde yaralanmasına neden olur. Aynı şekilde, onları bağlarsanız, kampa bir ayı gelirse büyük olasılıkla sorun çıkarır.

Birkaç saatliğine söyleyebilirim, özellikle de siz siyah ayı ülkesinde. Boz Ayı ülkesindeyseniz veya uzun bir gezintiye çıkıyorsanız ya da sadece güvende olmak istiyorsanız, köpekleri evde bırakın.

Bir ayının bir köpekten korkmadığını bilmiyorum. Hatta kedilerden kaçan ayıları gördüm. Tabii ki, ayının türüne ve mizacına bağlı olacaktır.
Bu cevap konusunda epey yara aldım. Kendinizle çelişiyor gibi görünüyorsunuz, hem tavsiye etmeyeceğinizi, ancak sorun olmayabileceğini ve bunun hafif bir fayda ve muhtemelen iyi bir şey olacağını söylüyorsunuz. Sanırım bunun tam olarak ne söylediğiniz hakkında daha net olması için biraz çalışmaya ihtiyacı var.
@RussellSteen: Bunu daha net hale getirmeye çalışacağım, ancak kısa bir gezi için yardımcı olabilir, ancak uzun bir konaklama için tavsiye etmem. Daha iyi olması için sonucu güncelledim.
Bu cevap uydurma gibi geliyor.
#3
+9
Clare Steen
2012-01-26 00:26:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir köpeği ayı ülkesine götürürken, sahibinin davranışının güvenliğinizi etkileyebileceğini söyleyebilirim.

Başıboş bir köpeği ayı ülkesine tasmasız götürmek, köpeğin bir yavru daha önce Appalachian Yolu'nda gördüğüm ağaç. Anne ayının bundan sonra köpeğin veya sahiplerinin peşine düşmemesi mucizevi.

Bildiğim kadarıyla köpeği tasmalı tutmak ve onu her zaman yanınızda tutmak, ayı ülkesinde tehlike.

Ben de bu görüşe sahip olurum - en kötü durumlarda bile, yappy bir chihuahua daha fazla gürültü çıkarmaya hizmet eder ve bir ayıya sürpriz yapma olasılığınızı azaltır. Bir ayı, partinizden bir parça istediğine karar verirse - yerde daha fazla bacak olması, kesinlikle saptırma veya kararsızlık için daha fazla şans sunacak ve sizi daha iyi sensörlere, daha hızlı bir arkadaşa ve olası herhangi bir ayı karşılaşması için daha güvenli hale getirecektir.
#4
+8
stu
2014-01-05 03:34:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ozark Ulusal Ormanı'nda yaşayın. Özellikle oyun ofisinin, "sorun yaratır" diye yazılan ayıların evlerin yakınında yakalandığı yerlerde.

Geçen Mart ayında oldukça iri, erkek, siyah bir ayı tarafından suçlandım ... kurtaran tek şey pastırmam Doo adında bir köpekti. "Scooby-Doo" değil, "Doo". Sonra ayılar bahçeme gelip Doo'nun bir ağaca koştuğu düzinelerce karşılaşma var. Sonra iki penceremden bir ayı kırıldı. Buradaki ayılar insanlardan korkmaz.

Uzun lafın kısası ... köpek şarttır. Kahverengi / Boz kırsalında yürürseniz ... en az üç tane alırım. Büyük köpekler olmak zorunda değilsin. İşin garibi ... siyah ayılar sayılabilir. Bir köpekle iki kez düşünme eğilimindedirler, ancak iki köpek .... ilerlemek yerine siper alacaklardır. Üç köpek ... endişelenmeyin.

Yarı bekçi köpeği ve yarı tazı iyi bir bahis. Çok fazla sapmadan iki dünyanın en iyisi. Bununla birlikte, "yarı tazı" nın kırmızı kemikli, mavi kene veya günde 20 mil koşmada usta olan başka bir tazı olmasını istemezsiniz. Kısa sürede kaybedeceksiniz. BÜYÜK bir bekçi köpeği (mastiff / dane) ile karıştırılmış bir "su köpeği" (laboratuar / weimeraner) gibi hafif bir tazı.

Herhangi bir BÜYÜK safkan bekçi köpeği iş görür, ancak muts iken paraya mal olurlar genellikle ücretsizdir. Tek bir çay fincanı kaniş bile hiç yoktan iyidir ... tabii köpeği dışarı atabileceğinizi varsayarsak. Tek bir pitbull işe yarayacak, ancak birden fazla koşamazsınız çünkü onları öldürmezlerse diğer köpeklerinizle savaşacaklar.

Kara ayıyla ilgili tecrübelerime göre ... kahverengi / boz ayı ile şans.

Tamamen katılıyorum. Bence anahtar, köpekleri tasmalı tutmaktır, böylece peşinden koşmazlar. Ancak ayıların olması gerekenden daha fazla hayvanla uğraşmaktan kaçınmak isteyeceklerini düşünüyorum.
Aslında. Deneyimden gelen yanıtları görmek her zaman en iyisidir. Ozark'tan çıkan bu gibi. Onları bu şekilde daha kesin hale getirir. Benim kendi deneyimim Stu'nunkilerle tutarlıydı.
Stu ... Weimareiners bahsettiğin en hafif "tazı". İnsanlar onları maraton için antrenman yapmak için kullanırlar ve 8 günlük bir saatten daha sıkı sarılırlar.
#5
+6
ShemSeger
2015-07-05 02:16:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu, köpeğe bağlıdır.

Köpeklerin insanlardan çok daha üstün duyuları vardır, bu yüzden köpekler insanın en iyi arkadaşı oldu, bir arada yaşamamız karşılıklı yarar sağladı. İlk insan, uysal kurtlara öldürdüklerinden hurdalarını verdi ve karşılığında, evcilleştirilmiş kurtlar, insana avcılara ve diğer düşmanlara karşı erken uyarı sistemi sağladı. Ayılar ve vahşi kurtlar gibi büyük yırtıcı hayvanlardan korunma, köpeklerin başlangıçta tutulduğu ve yetiştirildiği şeydir.

Ben vahşi ayı ülkesinden geliyorum, bir çeşit ayı koruması olmadan kimsenin ormana çıkmadığı yer. Genellikle bu ayı koruması bir av tüfeği veya büyük bir tüfek olur, bunun yanında köpekleri de alırlar. Ayı spreyi, beraberlerinde getirmeyi düşündükleri son şeylerden biridir (köpeklerin pek hoş karşılanmadığı bazı ulusal ve taşra parkları hariç). Köpeğimle yürüyüş yapmak için bir kutu ayı spreyi ile yaptığımdan çok daha güvenli hissediyorum.

Köpeğimle birkaç ayı ile karşılaştım. İlk seferinde babamla sadece 10 yaşında sırt çantamdayken, Height of the Rockies Provincial Park'ta safkan Alman Çobanımızı tasmalı olarak yanımıza aldık. Aniden bir köşeyi döndüğümüzde ve onu dağdan ağaçların arasına bakarken kaldırmış olarak bulduğumuzda, güvensiz bir havlama çıkardıktan sonra orman aşağı inmeye başlamış gibi ses çıkardı. Tepenin çok yukarısında, kabuğundan irkilen ve bizi kontrol etmek için dönmeden önce güvenli bir mesafe almak için çalılıkların arasından geçmeye başlayan kocaman bir Boz Ayı vardı. Hızla yolumuza devam ettik ve ayı bizi takip etmedi.

Köpekler, henüz görmediğiniz ayıları koklamak ve onlarla karşılaşmadan önce onları korkutmak için de harikadır. Şu anki köpeğim bir Alman Çoban / Kara Laboratuvarı melezi (ki bu çoğu zaman diğer yürüyüşçüler tarafından kara ayıyla karıştırılmıyor) ve önündeki yolda bir ayının kokusunu yakaladığında çok agresif ve korkutucu oluyor. Onları kovalamıyor, ancak havlaması yaklaştığımız konusunda ayıları uyarmak ve onları korkutmak için yeterli gibi görünüyor.

Bence ne tür bir köpeğiniz olduğu ve nasıl olduğu büyük bir fark yaratıyor iyi davranırlar. Köpeklerimin hepsi ormanda yürüyüş yaparak büyüdü, her türden vahşi yaratıkla karşılaştılar ve çağrıldıklarında gelebilecek kadar itaatkar davrandılar ve kalmaları emredildiğinde kovalamadılar. Size sorun çıkaran köpekler, her şeye bağıran ve kimseyi dinlemeyen küçük ayak bileği ısırıcıları olacaktır, bir ayıya karşı olanlardan birini görebiliyorum, çünkü onlar göz korkutucu değiller ve daha çok peşine düşüyorlar. Gıda. Parkların köpeklerinizi tasmalı olarak tutmalarını veya onları arka bölgeye hiç götürmemelerini söylemesinin nedeni, parkları ziyaret eden çok sayıda insanın, zamanlarının çoğunu arka bahçede veya bahçede bağlı halde geçiren aptal itaatsiz aile köpeklerine sahip olmasıdır. bir tasmanın sonunda ormanda nasıl davranacaklarını bilmiyorlar.

Köpekler, özellikle sayı olarak ayılardan mükemmel bir koruma sağlar, ancak doğru cins, doğru mizaç, itaatkâr ve bir ayıyı sindirecek kadar büyük olmalıdır.

Rockies Provincial Park, "Dağlık bölgede köpekleri tasmalı tutun" demeyen bir park örneğidir. Bunun yerine onlar, "Köpekler ülke her zaman kontrol altında olmalıdır . " Çağrıldığında gelen itaatkar bir köpeğiniz varsa ve izinde karşılaştığı her yaratığı kovalamıyorsa, o zaman olasılıklar iyidir Kabuğunu destekleyecek kadar büyük bir ısırığı olduğu sürece bir ayıyı kışkırtmaktansa caydırmak için daha fazlasını yapacaktır.

Bu, köpeğe ve köpeğin kişisine bağlıdır, ancak aynı zamanda kritik olarak ayıya da bağlıdır - kara ayı, boz ayı veya kutup ayısı. Kutup ayısı ülkesindeki bir köpeğin yardımı hakkında iyi bir okuma, Helen Thayer'in "Kutup Rüyası".


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...