Soru:
Zehirli sarmaşık bulaşmasını önlemek için ne yapabilirim?
Deac Karns
2012-01-25 04:47:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zehirli sarmaşığa karşı çok kötü bir tepkim var. Onunla her türlü temastan kaçınmak için olağanüstü önlemler alıyorum. Yaz ortasında uzun çoraplar ve tam pantolonlar giyiyorum ama yine de ellerime alıyorum.

Cildimde bariyer oluşturmak için kullanabileceğim bir sprey veya krem ​​var mı?

Bu sorunun, ortaya çıktıktan sonra sorunla nasıl başa çıkılacağına dair bazı yararlı ipuçları içerdiğini görebilirsiniz: http://outdoors.stackexchange.com/q/19/33
üç yanıtlar:
#1
+10
Peter DeWeese
2012-01-25 11:12:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunu yıllar boyunca ara sıra araştırdım. Ivy Block, Tecnu ve Ivarest'in hepsinde koruyucu losyonlar var. Petrol yine de yayılabilir, ancak bu iyi bir ilk adımdır. Alternatif olarak, orman servisi sprey deodorantı da önermiştir. Aktif bileşen olan alüminyum klorohidrat, terlemeyi önlemek için yaptığı gibi, gözenekleri tıkayarak emilimi önleyebilir. Bu yöntemlerden hiçbiri, bir kez temas ettiğinizde yağı bir dereceye kadar yaymanızı engellemez ancak tedavi edilen bölgenin korunmasına yardımcı olabilir.

Buna ek olarak: Eğer mümkünse, temas ettikten sonra 30 dakika içinde durulayın. Bu genellikle bir reaksiyonu önlemek için yeterlidir.
#2
+7
pkaeding
2012-01-25 11:03:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Benzer bir aşırı tepkim var, bu yüzden şunu öğrendim:

Tecnu siz maruz kaldıktan sonra oldukça iyi çalışıyor, ancak kızarıklık gelişmeden önce (farkındayım bu oldukça kısa bir fırsat penceresi). Ayrıca yağların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Cildinizdeki yağları yıkayarak çalışır ve sabun ve sudan daha iyi çalışır, bu da bazen yağların yayılmasına hizmet edebilir.

Bunun dışında, daha önleyici bir önlem olarak yapardım. Bacaklarımı tamamen kapattığımdan ve zehirli sarmaşığa sürtündüklerini öğrendikten sonra pantolonuma dokunmaktan kaçındığımdan eminim.

#3
+4
xpda
2012-01-25 05:55:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zehirli sarmaşıkları engelleyecek kremler yoktur. Kaçınma ve uzun giysiler en iyisidir.

Yapabileceğiniz şeylerden biri onu yıkamaktır. Genellikle birkaç saat içinde yakalarsanız, cildinizdeki yağı sabun, su ve bir bezle ovalayabilirsiniz. Yağı göremezsiniz, ancak motor yağı veya gresi temizliyormuşsunuz gibi aynı miktarda ovma gerektiriyor gibi görünüyor. Göremediğiniz için, maruz kalan tüm alanı fırçalamalısınız.

Zehirli sarmaşığa sistemik bir tepki verirseniz, bu pek yardımcı olmaz. Çok uzun süre beklerseniz, yağ cilde yapışır ve eğlence başlar.

Uzmanlar, ilk bir saat içinde yıkamanın döküntüyü azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...