Soru:
Polarize güneş gözlükleri kar körlüğüne karşı koruma sağlar mı?
Jasper
2012-01-25 02:24:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Normal polarize güneş gözlükleri beni kar körlüğüne karşı korur mu? Peki yoksa ne tür gözlükler beni koruyacak?

related: http://outdoors.stackexchange.com/questions/5854/do-polarized-sunglasses-protect-against-uv
Polarizasyonun UV koruması ve kar körlüğüne neden olan UV ile ilgisi yoktur. Tek doğru cevap "Başka şeylere bağlı olarak olabilir veya olmayabilir"
Yedi yanıtlar:
#1
+14
Lagerbaer
2012-01-25 02:55:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Normal polarize güneş gözlükleri genellikle otomobil sürücüleri içindir, çünkü bu gözlükler gökyüzünü karartmanın yanı sıra parlamayı / yansımaları da bastırır.

Karda seyahat ederseniz, ışık tüm farklı açılardan ve yönlerden gelir ve bu nedenle her yönde polarize olur, bu nedenle yalnızca bir polarizör yeterli miktarda ışığı filtrelemez. Bunu zor yoldan öğrendim ...

Dolayısıyla, bir polarizöre ek olarak, dışarıda kullandığınız gözlüklerin yönünden bağımsız olarak koyulaşan bir özelliği olmalıdır. Ne kadarı nereye gitmek istediğinize bağlıdır. Sadece biraz kar olan dağlarda veya günlerce kardan başka bir şey göremeyeceğiniz buzullar ve buz tarlalarında. Kafamın üstündeki rakamları bilmiyorum, ama trekking için kullandığım gözlüklerin o kadar koyu olduğunu biliyorum ki araba kullanırken takmama izin verilmiyor (sanırım% 99 oranında azalma). Bu, açık hava mağazasındaki insanların size açıklayabilmesi gereken bir şeydir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da başıboş ışıktır. Ayrıca zor yoldan öğrendiğim şey, normal gözlükleriniz için klipsli güneşliklerin yanlardan çok fazla ışık almasıdır. Gözlüğünüzü taktıktan sonra, gözlerinize ulaşan herhangi bir ışığın gözlüklerin içinden geçmesi gerektiğinden emin olmak istersiniz. Yine, bir buzulda veya karda, ışık her yönden gelir. Bu nedenle, keşif tarzı ciddi gözlükler biraz eski pilot gözlüklerine benziyor ve yanlarda deri, herhangi bir dağınık ışığın içeri sızmasını engelliyor.

Neredeyse tüm UV ışığını şeffaf polikarbonat filtreler - kenarlardan içeri kaçan ışık olmaması koşuluyla gözleri korumak için yeterlidir. Sıkıca sarılmadıkça, güneş gözlükleri ışığın içeri girmesine çok fazla izin verir. Koyu camların açık renkli merceklerden daha fazla UV koruması sağladığı bir özelliktir.
#2
+8
mendota
2012-01-25 02:54:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Normal güneş gözlükleri, UV radyasyonuna karşı koruma sağladıkları sürece sizi kar körlüğünden korumalıdır. Sizi ne kadar iyi koruyacakları, lenslerin gözlerinizi ne kadar iyi kapattığına ve lenslerin veya kaplamaların UV radyasyonu ne kadar iyi filtrelediğine veya saptırdığına bağlıdır.

"Gözlerinizi ne kadar iyi kapattıklarına" vurgu :) Karda, aşağıdan gelen yansıma birçok açıdan gelir, bu yüzden sıkı takılan gözlükler anahtardır.
#3
+8
Ben Crowell
2015-02-12 04:06:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Polarize güneş gözlüklerinin klasik uygulamalarından biri kayak yapmaktır. Güneşten gelen ışık polarize değildir, ancak bir bakış açısıyla bir yüzeyden yansıtıldığında, oldukça polarize hale gelir. Karlı bir arazide olduğunuzda, gözünüze giren parlak ışığın çoğu, kardan yansıyan ışıktır ve güneş gökyüzünde alçak olduğunda, bu parlama yansımadan gelir, bu yüzden oldukça polarize olur. Polarize güneş gözlüğü takarsanız, bu parlamayı orantısız bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olacak ve yoğun parıltıyla görüşünüzü engellemeden diğer şeyleri görmeyi kolaylaştıracaklardır.

Bu tamamen rahatlık ve görme kolaylığı ile ilgilidir. , ancak size kar körlüğü hakkında bir şey söylemeyebilir. Kar körlüğüne esas olarak algılayamadığınız ve anında ağrı veya rahatsızlığa neden olmayan UV neden olur. Kar körlüğüne ek olarak, UVB (ve muhtemelen UVA, kanıtlar o kadar güçlü olmasa da), uzun vadeli görme sorunlarına neden olabilir.

O halde soru, polarize camların bunlara karşı etkili olup olmadığıdır. UV. Bununla ilgili ayrı bir sorumuz var, ancak temelde yanıt şu ki, bunlar muhtemelen çok etkili, ancak muhtemelen ideal olarak istediğiniz kadar etkili değil.

+1: Bu, 3 yıl önce gönderilen bir sorunun tek doğru cevabı !!!
Aslında * çok fazla göz atmak *, biraz daha az göz atmaya göre polarizasyonu azaltacaktır. Optimal bir polarizasyon açısı vardır. Hem daha dik hem de daha fazla bakış, bu açıdan polarizasyonu * azaltır *. Yine de, doğru koşullar altında, önünüzden kardan gelen ışığın büyük bir kısmı polarize olabilir ve bu durumda polarize gözlükler * yardımcı olabilir.
@OlinLathrop: Harika bilgi, teşekkürler. Sanırım ilgili arama terimi Brewster yasası. Polarize filtrelerin muhtemelen UV'nin * her iki * polarizasyonunu neredeyse tamamen bloke ettiğini unutmayın - bkz. Http://outdoors.stackexchange.com/a/7785/2169.
#4
+5
Fred the Magic Wonder Dog
2015-02-12 03:41:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunun gerçek standartları var. Kar körlüğünün gerçek bir olasılık olduğu bir yere gidiyorsanız, standardı karşılayan güneş gözlüklerine sahip olmalısınız. Dış mekan güneş gözlüklerinde kullanılan en yaygın standart, Avrupa CE standartlarına dayalı Kategori standardıdır. 0-4 arası 5 kategori vardır

Bu sayfada iyi bir genel bakış vardır:

Güneş Gözlüğü Lens Kategorilerinin Açıklaması.

Temel olarak Genel amaçlı dış mekan güneş gözlükleri, güneşin genellikle düşük açılı olduğu kış aylarında kayak yapmaya uygun olan Kategori 3'te olmalıdır. Yaz aylarında bir buzul tırmanıyorsanız, kategori 4 seviyeli camlar istersiniz.

Polarize lens kesinlikle yardımcı olabilir, ancak sonuçta kar körlüğünü önleyen UV ışık seviyelerindeki azalmadır.

#5
+3
xpda
2012-01-25 03:10:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Herhangi bir güneş gözlüğü veya kar körlüğüne karşı korunmaya yardımcı olur. UV koruması şiddetle tavsiye edilir.

#6
  0
user5585
2015-02-12 01:47:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazılarının polarizasyon için sınırlı bir kullanım olduğunu düşündüğünün aksine, bu filtrelemenin tek amacı, parlak güneş ışığından kaynaklanan, ancak bununla sınırlı olmamak üzere doğrudan ve dolaylı olarak parlamayı en aza indirmektir. Böylelikle herhangi bir parlak ışık ortamında görme keskinliğiniz artar. Işığın kendisinin hareket ettiğini ve böylece herhangi bir yansıtıcı yüzeyden sekeceğini unutmayın. Çevreniz ne kadar yansıtıcı olursa, parlama o kadar yoğun olur.

Gözlerinizi sert yansımadan korumanın en etkili yolu kutuplaşmadır. Bu filtrede birkaç kalite düzeyi vardır, bu nedenle ucuz (düşük uç) koruma işi yapmazsa şaşırmayın. Daha yüksek kaliteli bir filtreye ek olarak, en sık bulunduğunuz ortama en uygun rengi seçin, izin verilen ışık iletimi miktarı beklenen performans için kritiktir. Seçtiğiniz çerçeve renk kadar önemlidir, sporcu için sarılı kaplama, gündelik aktivite güneş gözlüğü takan kişinin moda stili bir çerçeve ile iyi olacağı yanlardan gelen ışık miktarını engelleyerek görüşünüzü en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır.

-1. Herkesle aynı hata - OP, UV'nin aşırı ışık / parlama vb.'nin neden olduğu Kar Körlüğünü sordu.
#7
  0
deckked
2015-03-15 11:43:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Geceleri bile karda polarize lensler takıyorum; ve içeri döndüğümde her şeyi gayet iyi görebiliyorum. Dışarıda, polarize gözlüğüm olmadan geceleri bile battaniyeli karda önemli zaman geçirirsem, içeriye döndüğümde temelde körüm veya birkaç dakika geçene kadar odak arıyorum.

Soru, spesifik, ciddi bir tıbbi sorun olan kar körlüğü hakkında soru sormaktır. Bu sadece gözlerinizin daha düşük ışık seviyelerine alışması için zaman ayırması meselesi değildir.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...