Soru:
Su kaynaklı herhangi bir patojen kaynamadan kurtulabilir mi?
J.T. Hurley
2012-01-25 07:29:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kaynamanın kimyasal kirleticileri veya ağır metalleri parçalamak için çok az şey yaptığını biliyorum. Ama tüm mikrobiyal yaşamı öldürüp öldürmediğinden emin değilim. Kaynamadan kurtulabilen su kaynaklı hastalığa neden olan virüsler / bakteriler / protozoa / kistler var mı? Ve eğer öyleyse, neden oldukları hastalık ne kadar ciddidir?

"Kaynama" nın aslında belirli bir ısı olmadığını belirtmek isterim. Yüksek rakımdaysanız, aşırı derecede düşük ısıda su kaynatabilirsiniz.
Doğru, ağır metaller yalnızca radyoaktif bozunma yoluyla parçalanabilir ve çoğu izotop bu bile değil. (Tam olarak, nötronlar gibi bunlara stuf vurmak aslında yardımcı olabilir). Size zarar verebilecekleri ve temelde yok edilemez olmaları beni büyülüyor ...
Beş yanıtlar:
#1
+17
Graham
2012-02-20 17:25:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu makale (*), suyu tüketim için güvenli hale getirmenin bir yöntemi olarak kaynatmanın verimliliğinin iyi bir özetini vermektedir. Özellikle Tablo 2, çeşitli mikroorganizmaları öldürmek için gereken sıcaklık ve sürenin bir özetini sağlar.

Suyun içilmesi güvenli hale getirilmesi için suyun sterilizasyonu (tüm canlı kapların öldürülmesi) gerekli değildir. Örneğin, kaynatma 100 ° C'de (212 ° F) hayatta kalabilen Clostridium gibi bakteri sporlarına karşı etkili olmayabilir, ancak Clostridium su bazlı bir enterik değildir. (bağırsak) patojeni, yutulması enfeksiyona neden olmaz.

Suyla taşınan tüm enterik patojenler 60 ° C'nin (140 ° F) üzerinde hızla öldürülür, bu nedenle, suyu içilmesi güvenli hale getirmek için kaynama gerekli olmasa da, Suyu kaynatmak için ısıtmak için geçen süre genellikle patojenleri güvenli seviyelere indirmek için yeterlidir. Kaynamış suyun yavaşça soğumasına izin vermek, aynı zamanda suyla taşınan enterik patojenlerin ölümcül sıcaklıklara maruz kalmasını da uzatacaktır.

Kaynatma ayrıca, bir termometre bulunmadığında yeterince yüksek bir sıcaklığa ulaşıldığına dair basit bir görsel gösterge sağlar.

(*) Backer, H. International and Wilderness Traveler için Su Dezenfeksiyonu. Klinik Bulaşıcı Hastalıklar. (2002) 34 (3): 355-364. http://cid.oxfordjournals.org/content/34/3/355.full

adresinden ulaşılabilir
Clostridium Botulinum ne olacak? Bu bakterinin yutulması, insanlara botulizm verebilir ve bu da tedavi edilmezse ölüme neden olabilir. Bu, bu makalenin önerdiği şeye aykırı görünüyor.
@BenAlabaster Anladığım kadarıyla Clostridium sporları ısıya dayanıklıdır ancak yutulduğunda toksik değildir. Yutulduğunda toksik olabilen Clostridium bakterileri ve botulizm toksini, su kaynatılarak kolayca yok edilir.
#2
+12
xpda
2012-01-25 07:52:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kaynatma her şeyi öldürür - giardia, cryptosporidium, diğer bakteriler ve virüsler. Birkaç dakika 185 ° F (85 ° C) bunu yapacak ve bir dakika kaynatmak bunu sağlayacaktır. (Kaynatma, tencerenin yan tarafındaki birkaç küçük baloncuk değil, çok sayıda büyük baloncuktur.)

Bazı insanlar daha yüksek rakımlarda daha uzun kaynatma sürelerini tavsiye eder çünkü su daha soğukta kaynar

(Kaynak: Wilderness Medical Society, The Backpacker's Field Manual , Curtis)

'Dakikalara' ihtiyacınız olup olmadığı veya sadece yuvarlanarak kaynatmanın yeterli olup olmadığı konusunda bazı sorular olduğunu biliyorum. İkincisine yaslandım ve hiç sorun yaşamadım.
Tam olarak doğru değil ... Kaynamadan kurtulabilen bazı bakteriler var, ancak onları geleneksel yürüyüş su kaynaklarınızda bulacağınızdan ciddi olarak şüpheliyim! http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperthermophile
Bir uyarı daha var: Kaynamak, gıda kaynaklı hastalıklardan sorumlu bakterilerin çoğunu öldürürken, kaynatmak onların sporlarını / toksinlerini mutlaka yok etmez. Kötü şöhretli bir örnek botulizmdir.
Tüm bakterileri öldürmek için suyun ** temiz ** olması gerektiğine dikkat edin, yani içinde silt gibi parçacıklar veya herhangi bir kalıntı olamaz. Bakteriler ve kriptosporidyum bu yerlerde saklanabilir ve kaynama sürecinde hayatta kalabilir. Bu yüzden suyunuz kirliyse süzün veya çökeltin veya 15 dakika kaynatın.
Peki ya yuvarlak kurtların (Ascaris lumbricoides) ve diğer parazitlerin yumurtaları? Bazılarının yüksek sıcaklıkta bile öldürülmesinin çok zor olduğunu duydum ...
Clostridium Botulinum, yaklaşık 120 derece C'ye kadar yaşayacaktır.
Bu cevabın 3 yaşın üzerinde olduğunu biliyorum, ancak yardımcı olamıyorum ama 185F (85C) 'nin 140.6C'ye yakın bir yerde olmadığını belirtmek isterim. Bu arada, 140 ° C lik sıvı su, suyun kaynama noktasını o kadar yükseğe çıkarmak için gerekli olan basınçta hayatta kalsa bile, maruz kaldığı HER ŞEYİ öldürecekti.
Clostridium botulinum, sporların içme suyunda yutulmasıyla sizi hasta edemez, bu yüzden burada önemli değil. Soru gıda zehirlenmesi değil, su kaynaklı hastalıklarla ilgili.
Belirtilen seçkin kaynak xpda'ya rağmen, Lagerbaer et al. Özellikle bakteri sporları 85 ° C'nin çok üzerinde hayatta kalabilir. Kesinlikle 'her şeyi' öldürmez.
#3
+10
Bryce
2012-02-08 07:39:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Botulinum toksini, Bacillus cereus gibi özellikle zordur. B. cereus daha çok kamp yaparken bulunur.

Ama amacınız her şeyi öldürmek kadar, seviyeyi zarar vermeyecek noktaya indirmek değildir. Nefes aldığınız toz, dokunduğunuz şeyler ve (yick!) Birlikte olduğunuz insanlar, tıpkı musluk suyunuz ve (özellikle) şişelenmiş su gibi çeşitli patojenler getirir. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve gerisini vücudunuz halleder.

"Zarar vermediği yerler" hakkındaki pragmatik görüş için +1. Ama şişelenmiş sudaki patojenler hakkında daha fazla ayrıntı verebilir misiniz ?!
Bağlantılı makaleden: "Botulinum toksini, yiyeceğin 10 dakika kaynatılmasıyla yok edilir." Çok önemli bilgi olarak buraya yazdım
Bununla birlikte, stafilokok toksini ısıya dayanıklıdır: http://www.caes.uga.edu/departments/fst/extension/documents/FoodPoisoning-FoodInfection.pdf, http://www.rapidmicrobiology.com/test-methods/ Bakteriyel-Toksinler-Food.php
Bu cevap yanıltıcıdır çünkü Bacillus içme suyu yoluyla hastalığa neden olmaz.
#4
+5
mendota
2012-01-25 08:22:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı spor türleri kaynamaya devam edebilir. Ama ya hastalığa yol açmıyorlar ya da bildiğim kadarıyla sizi hasta edecek durumda değiller.

#5
+2
user2766
2015-06-23 20:20:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wikipedia'nın bu konuda bazı ilginç noktaları var:

Mikro organizmaların kaynatılmasıyla ortadan kaldırılması, birinci dereceden kinetiği izler; yüksek sıcaklıklarda daha az sürede elde edilir daha uzun sürede ve daha düşük sıcaklıklarda. Mikroorganizmaların ısı duyarlılığı 70 ° C'de (158 ° F) değişir, Giardia türleri (Giardiasis'e neden olur) tam olarak inaktivasyon için on dakika sürebilir , çoğu bağırsak mikropları etkiler ve E. coli (gastroenterit) bir dakikadan az sürer ; kaynama noktasında, Vibrio cholerae (kolera) on saniye ve hepatit A virüsü (sarılık belirtisine neden olur) bir dakika sürer. Kaynatma, tüm mikroorganizmaların yok edilmesini sağlamaz; Clostridium bakteriyel sporları 100 ° C'de (212 ° F) hayatta kalabilir ancak su kaynaklı değildir veya bağırsakları etkilemez. Bu nedenle insan sağlığı için suyun tam sterilizasyonu gerekli değildir. [3]

Suyu on dakika kaynatmanın geleneksel tavsiyesi, esas olarak ek güvenlik içindir, çünkü mikroplar 60 ° C'den (140 ° F) daha yüksek sıcaklıklarda yok olmaya başlar ve onu kaynama noktasına getirir, aynı zamanda yararlı bir göstergedir. bir termometre yardımı olmadan görülebilir ve bu sırada su dezenfekte edilir. İrtifa arttıkça kaynama noktası düşse de, dezenfekte etme sürecini etkilemek için yeterli değildir.

Giardia hakkında cesurca yazılmış malzeme, 70 C'den bahsettiği için alakalı değil, ancak soru kaynama ile ilgili. Clostridium ile ilgili kalın yazı konuyla alakalı değildir, çünkü metinde belirtildiği gibi Clostridium içme suyunda hastalığa neden olmaz.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...