Soru:
Karla kaplı bir alana sığınırken "soğuk çukur" kazmak gerçekten etkili midir?
Stefano Borini
2012-01-25 03:56:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Acil durumda veya karlı bir yere kasıtlı olarak sığınma durumunda aldığım bir tavsiye, soğuk havanın oraya hareket edebilmesi ve ısının kaldığı yerde daha yüksekte uyuyabilmesi için daha alçak bir çukur kazmak. İlgili fiziği anlıyorum, ancak pratikte ne kadar fark yaratabileceğinin farkında değilim. Burada kaç dereceden bahsediyoruz? Gerçekten tavsiye ediliyor mu yoksa sadece enerjiyi mi israf ediyor?

Bu aynı zamanda "soğuk hava karteri" olarak da adlandırılır.
Ben 13 yaşımdayken izcilerde bir kar mağarası kazdık. Kışın ortasında Rexburg, Idaho'ydu, bu yüzden aşağıya doğru rüzgarın üşütmesi ile dışarıya bakıyoruz -25f (-30c). Basamağı kullandık ama su tahliyesi için olduğunu düşündüm. Her neyse, mağara terleyecek kadar sıcaktı. Karşılaştırmak için mağara yapmadım ama fizik bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmeme neden oldu.
Bir cevap:
#1
+28
Justin Self
2012-01-25 04:29:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Doğru şekilde yapmak, kar mağarasının sıcaklığının yaklaşık 32 ° F (0 ° C) veya daha yüksek bir sıcaklıkta kalmasını sağlayabilir.

Bu sadece fazladan çukur kazmakla değil, tüm mağaranın nasıl inşa edildiğiyle ilgilidir. yaşamla ölüm arasındaki farkı yaratabilir.

İşte genel fikir.

enter image description here

Elbette bunu yapmak güvenliğinizi garanti etmeyecektir, ancak kesinlikle yardımcı olur.

Sorunuzu doğrudan yanıtlamak büyük bir fark yaratır ve kesinlikle önerilir.

DÜZENLE Yorumlarda belirtildiği gibi, her zaman bilgi aldığımız kişilere itibar etmelidir.

Kaynak: Mike Clelland

Mike Clelland çiziminin iyi kullanımı :)
Yazarlara çalışmalarının bu şekilde kullanılması konusunda itibar edebilir miyiz lütfen! Bu harika bir kitap ve bence pek çok insan onu okumak ister ... [Allen ve Mike's Really Cool Backcountry Kayak Kitabı] (http://www.amazon.com/Allen-Really-Backcountry-Revised-Better/dp/ 0762745851) Kitlelere bilgi ulaştırmak için harika bir iş çıkarmış iki NOLS eğitmeni. Bios - (http://www.linkedin.com/in/alleno), (http://littleboingmarks.blogspot.com/)
Haklısın, yapmalıydım. Nereden geldiğine bakmadan google görsellerinden aldım.
32 derece ???? Bu anında eriyebilir ... Aaaah, demek istedin 32 derece Fahrenheit, Santigrat değil! Sağ?
Yakın zamanda bu konuyla ilgili bir Wikipedia makalesi oluşturdum: [Cold hole] (https://en.wikipedia.org/wiki/Cold_hole). 2016'dan bahsediyoruz, bu yüzden ya insanlar bu uygulamayı bilmiyorlar (ve Wikipedia, ha!) - ya da sözlerimi yanlış kullanıyorum ve makale zaten farklı bir başlık altında mevcut. Yürüyüş meraklısı değilim (bırakın dağcı veya dağcı), ama fizik mantığını seviyorum - bu yüzden burada işleri düzeltmek için gerçek bir sürüşe sahip birinden yardıma ihtiyacım var. Uzun lafın kısası: yardım! :)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...