Soru:
Dayanıklı, 3 mevsimlik bir uyku tulumunda ne aranmalı?
Laura
2012-01-25 04:39:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kamp için bir uyku tulumu satın almak istiyorum. New England'da ilkbahar, yaz ve sonbaharda hafta sonu yürüyüş / kamp gezileri için yüksek kaliteli, dayanıklı ve uygun bir tane istiyorum. (Gezilerimin çoğu kamp yerine arabayla gitmek yerine sırt çantasıyla yürüyüş olacak.) Uyku tulumuna yatırım yaparken hangi faktörleri göz önünde bulundurmalıyım?

Örneğin:

  • New England'da sıcaklığın çok değiştiği göz önüne alındığında, sıcaklık derecesi açısından neye bakmalıyım?

  • Uyku tulumunun altında bir kamp pedi olması neyi etkiler mi? Bir uyku tulumunda
    aramalı mıyım?

  • Ne tür malzemeler aramalıyım?

  • şekil performans açısından önemlidir, yoksa bazı şekiller daha az yer kaplayarak daha kolay paketlenebilir mi / taşınır mı?

Iki yanıtlar:
#1
+20
Justin Self
2012-01-25 04:51:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sırt çantasıyla yürüyüş yapmak için aşağıdaki hususları tavsiye ederim:

Ağırlık Mümkün olduğunca hafif giderdim. Genellikle ne kadar hafif giderseniz o kadar pahalıya çıkarsınız, ancak bu uzun yürüyüşlerde büyük bir fark yaratır.

Sıcaklık Derecesi İyi bir 3 sezonluk çanta genellikle 20 yaşındadır. derece işareti.

Şekil Bununla yürüyüş yapacağınız için, kesinlikle ayakları inceltilen ve kapüşonlu bir tane alın. Daha az hacimli olma eğilimindedirler, ancak daha da önemlisi ısınırlar ve ısıyı daha kolay tutmanıza olanak tanırlar.

Malzeme Gerçekten iki temel tür vardır: sentetik ve kaz tüyü.

Sentetik daha düşük bir fiyat noktası sunar ve daha hızlı kurur.

Kaz Tüyü daha iyi sıkıştırılmış bir durum sunar (genellikle ne kadar baskı uygularsanız küçülürler) ve daha dayanıklıdır, ancak daha pahalı.

Kişisel olarak, sadece fiyat için sentetik bir ürün seçerim.

DÜZENLEME:

Bazı cinsiyet

Kadın çantaları genellikle omuzlarda biraz daha dardır.

Uyku pedleri rahatlık için kullanılırken, pedler gerçekten de uyumak için en iyisidir soğuk yerler. Ped, ekstra yalıtım görevi görür ve toprakla iletim yoluyla ısı kaybını önlemeye yardımcı olur.

Son derece iyi baksanız bile sentetikin neredeyse uzun sürmediğini unutmayın (yani asla sıkıştırmayın).
Ve kuş tüyü çantanın sentetikten daha yavaş kuruması değil, aynı zamanda ıslakken tamamen yararsız olması (= vücudunuzu ısıtmaması), sentetik ise ıslak bile olsa (çok rahat olmasa da) kullanılabilir.
Görüyorum ki kaz tüyünün daha sıkıştırılabilir olduğundan bahsetmişsiniz ve ben bu yönü hiç küçümsemeyeceğim. Başlangıçta 35 litrelik bir teknik sırt çantası ve sentetik (güzel, ancak kuş tüyünden daha ucuz) bir uyku tulumu satın aldım. Uyku tulumu bir sıkıştırma çuvalına girmiyordu ve sıkıştırılmamış haldeyken paketin tüm hacmini kaplıyordu. Hacim nedeniyle altını değiştirmek zorunda kaldım.
Dikkate alınması gereken bir şey, kampınızın çoğunu ne zaman yapacağınızdır. 20 derecelik çantam çoğu gece için çok sıcak ve genellikle içinde olma eğiliminde olduğum koşullar için çok fazla. Bunu tekrar yaparsam, 40 derecelik bir çanta veya 50 derece çanta gibi bir şey alır ve fazladan bir çanta giyerdim. Torba sıcaklığı yeterince sıcak değilse uyurken katman. Bir çadırın içine kapalı olmak da sıcaklığı biraz artırıyor, böylece mevcut kurulumumdan daha az yalıtımlı bir çanta ile kolayca kurtulabilirim.
#2
+11
zoul
2012-01-25 12:44:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ana sorulardan biri, kuş tüyü ve sentetik dolgu arasında seçim yapmaktır. Kuş tüyü çantalar çok daha hafiftir, daha uzun süre dayanırlar çünkü kuş tüyü sıkıştırıldığında daha az hasar alır ve genellikle daha sıcaktır. İki dezavantajı vardır: daha pahalıdırlar ve kuş tüyü ıslandığında yalıtım özelliklerini hızla kaybeder. Kuş tüyü bir çanta satın alacak paranız varsa, omuzlarınızda daha az gramlık ve sırt çantanızda daha az yer kaplayarak kavurucu bir uyku sunacağı için kesinlikle tercih ederim.

Sıcaklık derecelendirmeleri uygun değildir. Mutlak terimlerle güvenilebilir, çünkü tüm insanlar soğuk algınlığı konusunda farklıdır. Başkası için oldukça rahat olacak bir çantanın içinde kolayca korkunç bir gece yaşayabilirsiniz. Derecelendirmeleri, en azından bir üreticinin çeşitli modellerini karşılaştırmak için kullanabilirsiniz, ancak bunlara bağlı kalmayın.

Şekiller çok da önemli değil, boyunuza uygun modern uyku tulumları işe yarar. Öte yandan paspas, özellikle soğuk olma eğilimindeyseniz ve 0 ° C'ye yakın ve daha düşük sıcaklıklarda uyumak istiyorsanız çok önemlidir. (Bu, ayrı bir soru için iyi bir konudur.) Değişen sıcaklıklar söz konusu olduğunda, sıcak tarafta hata yapmak daha iyidir.

Kısaca söylemek gerekirse, esas olarak dolguya karşı sentetik maddeyi önemsiyorsunuz. O zaman performans, karşılaştırılabilir ağırlığa sahip tüm modern çantalarda benzer olacaktır.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...