Soru:
Gore-Tex giysilerini nasıl yıkarım?
Reverend Gonzo
2012-01-25 02:35:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir sürü kirli, sert kabuklu pantolonum ve ceketim var. Bunları çamaşır makinesi ve kurutucuya koymak güvenli mi? Değilse, nasıl temizlemeliyim?

Pantolon ve ceketlerin iç dikişinde bakım etiketleri var mı?
Kumaş yumuşatıcı kullanmayın
Dört yanıtlar:
#1
+19
user2766
2013-12-18 04:18:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tüm Gore-Tex ürünleri bakım talimatları ile birlikte gelir, tabii ki bunlara uyulmalıdır.

Bu zarların nasıl çalıştığını anlamak önemli, hissediyorum. Birçok Gore-tex ve benzeri ürün 3 katmandan oluşur,

  • ilk katman (ceketin içinde) Gore tex kumaşını korumak için tasarlanmıştır.
  • İkinci katman gerçek Gore tex'in kendisi
  • Dış katman kimyasal olarak işlenmiş bir katmandan oluşur.

Goretex katmanı

Gore tex'in kendisi fiziksel bir bariyerdir . Mikroskobik deliklerle dolu bir kumaş bariyerden oluşur. Bu delikler su buharının kumaştan dışarı çıkmasına izin verir, ancak o kadar küçüktür ki sıvı suyun kumaşa girmesini engeller, bunun etkili bir şekilde çalışması için tabakanın içi dışarıdan daha sıcak olmalıdır.

Gereçler ve yırtıklar sonunda bu delikleri büyütecek ve böylece etkili bir şekilde çalışmalarını engelleyecektir. Dış katmanlar bunu önlemek için tasarlanmıştır. Yaklaşık 10 yıldır gore bir tex ceketim vardı ve ona hiç iyi bakmadım, bu katman hala işe yaradı.

Kumaş yumuşatıcılar vb. Bu küçük delikleri kapatabilir, bu yüzden onlar tavsiye edilmez.


Dış katman

Bu katmanın en önemli kısmı, onun kimyasal olarak işlenmesidir ( DWR). Bu tedavi temelde çok sayıda mikroskobik "sivri uç" üretir. Bu sivri uçların fikri, suyu Goretex katmanının üzerinde kumaşın dışında tutmasıdır. Boncuk etkisi yaratan budur. Bu, deliklerin tıkanmasını önler ve aynı zamanda tabakanın soğumasını da engeller (böylece iç kısmın dışarıdan daha sıcak olmasını durdurur ve kumaşın nefes alabilirliğini yavaşlatır).

Sonunda bu "sivri uçlar" aşınır. . Bir çivinin (başka kumaşlar vb. Tarafından) mikroskobik düzeyde doldurulduğunu hayal edin ....

Kumaşı ısıtmak (bir kurutma makinesinde) kimyasalların "yeniden oluşmasını" sağlar. Bir defasında bir temsilci bana normal tamburlu kurutmanın kumaşın performansını artırabileceğini söyledi !!

Sonunda kimyasal katman tamamen aşınır. Bu noktada sprey vb. Kullanarak yeniden uygulamanız gerekir. Deneyimlerime göre sprey en iyisidir, spreylerde yıkama pek işe yaramıyor.

En önemli şey tamburlu kurutmadır. Hat kurutma, kimyasal katmanları yeniden bağlamak için gereken ısıyı üretmez


İç katman

Bu en basit katmandır. Ana görevi, goretex katmanını korumak ve goretex ile iç (goretex olmayan) katmanlar arasında fiziksel bir bariyer sağlamaktır.

DWR'yi bu katmanda gerçekten almamalısınız, görevi Gortex'e rağmen neme izin vermektir. DWR gelişigüzel uygulandığı için "yıkama" uygulamalarını sevmememin ana nedeni budur. Bir sprey ile, olması gerektiği yerde yalnızca dış tarafa uygulayabilirsiniz

#2
+17
Phil
2012-01-25 03:02:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yağmurlukları ve yünleri yıkarken Nikwax teknoloji yıkama ve reproofer ( darı bağlantısı) kullanıyorum, şişede bunlar Goretex için yeniden düzenlendi diyor, bu yüzden aynı olduğunu varsayıyorum. Genel olarak su geçirmez giysilerde su geçirmez kaplamayı kaldırdıkları için normal yıkama tozları kullanmayın.

Nikwax Techwash en iyisidir. Ayrıca pahalı ceketinizi kurutucuya koyarak mahvetmeyin, ısıtma elemanları aslında dikişi eritebilir ve ceketinizin erken bozulmasına neden olabilir. Kurutucuyu kullanmayarak ve dikkatli davranarak neredeyse 10 yıldır kötü hava koşullarına karşı ekipmanım var. Onları havayla kurutun. Kaplamayı çocuklarınıza verdikten sonra suyun iyi bir şekilde boncuklanmasını sağlamak için iyi bir hidrofobik sprey kaplama ile takip edin.
@Dangeranger: Markayı hatırlayamıyorum ama kullandığım bir reproofer gerçekten çamaşır kurutma makinesini tavsiye etti. Yerel mağazama ve bazı arkadaşlarıma danıştım ve Gore-Tex'in yeniden üretilmesi için bir çamaşır kurutma makinesinde kurutulabileceğini doğruladılar (Ancak, yalnızca doğru reproofer ile). Sonuçlar iyiydi ve ceket hala çalışıyor.
@HenrikHansen Bu öneriyi bazen de gördüm. Benim tavsiyem, kendi teçhizatımla ne yapacağım çünkü deneyimlerime göre birçok kurutucunun ısı kontrolü zayıf. Eski bir cihaz 400 dolarlık bir kabuk hasar gördü, bu yüzden dikkatli olmanızı öneriyorum.
#3
+10
babeebub
2013-01-31 20:57:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Arc'teryx'in Ürün Bakım Bilgilerine güveniyorum. Sizi tüm süreci anlatacak bir video var.

Ve ısı yeniden devreye girdiği için aslında kurutucuyu kullanmak İSTİYORSUNUZ dayanıklı su itici (DWR). DWR, suyu iten gerçek madde / katmandır.

Ayrıca gerçek GoreTex sitesinde önerilen talimatları da uygulayabilirsiniz: Yıkama Talimatları.

Kuruyan şeyde% 100 doğru. Bir kanlı tex temsilcisi bunu bana söyledi!
-1 Lütfen bir süre ölmeleri ihtimaline karşı bağlantılardaki bilgileri başka kelimelerle ifade edin.
#4
+6
HorusKol
2012-01-25 04:59:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Önden doldurucu ile yıkadığınız sürece, su geçirmez giysilerinizi koyarak ve reproofer ile düşük sıcaklıkta yıkamak (talimatlar şişenin üzerinde olmalıdır) temiz ve su geçirmez hale gelmenizi sağlayacaktır.

En iyi yükleyiciler giysilerinizi cehenneme çevirir ve su yalıtımına zarar verebilir.

Ayrıca - bir kurutucuda değil, onları asın (muhtemelen bunu tekrar yapmak istersiniz dışarıda yapamıyorsanız banyo)

Gore tex [tamburlu kurutmayı tavsiye edin] (https://www.gore-tex.com/remote/Satellite/content/care-center/washing-instructions). Kimyasal bariyerin bağlanmasının önemli bir parçasıdır. Bahse girerim * onları taktıktan sonra boncuk uzun sürmez
İlginç ... yine de ılık ve yumuşak bir kuru olduğundan emin olun.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...