Soru:
Çadırımda yemek yapabilir miyim / yapmalı mıyım?
RoflcoptrException
2012-01-25 04:51:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kötü havalarda kamp yaparken her zaman kendime çadırımda gazlı ocakla yemek yapmanın iyi bir fikir olup olmadığını soruyorum. Açıkçası yangın tehlikesi var. Ama bu gerçekten ne kadar tehlikeli? Çadırı kolayca yakabilir misin? Ve başka tehlikeler var mı? Belki karbon monoksit salınımı?

Çadırında yemek yapmalısın? Sanırım çölde bir gün olabilir, ancak güneş çarpmasıyla sonuçlanabilir. :)
Küçük bir soba ile çadırda pişirmeden kaynaklanan CO zehirlenmesi üzerine PubMed; ayrıca bu özet sayfasının sağındaki "Benzer makaleler" e bakın: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15138958
25 yılı aşkın süredir giriş bölümünde yemek yapıyorum. Hiç kimse CO2 zehirlenmesi yaşamadı. Asla yangın yok. Cevap eklemek için puanım yok (henüz), bu yüzden tavsiyemi buraya gönderdim: https://pastebin.com/J1DjhCjt Bir moderatörün SE bütünlüğümü doğrulayıp bir cevap olarak ekleyebileceğini umuyorum.
Yedi yanıtlar:
#1
+44
Timothy Strimple
2012-01-25 04:57:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kesinlikle hayır! Yangın bariz bir risktir, ancak karbon monoksit zehirlenmesi de ciddiye alınmalıdır. Hava kötüyse, en azından maksimum havalandırmalı girişin altında pişirin.

Diğerleri ayı ülkesi hakkında harika bir noktaya değindi. Etrafta ayılar varken kamp alanınızdan en az 100 metre uzakta yemek pişirmeniz ve yemeniz önerilir.

Durumların% 99'unda bu yanıta katılıyorum. Bu kuralın çiğnenebileceğini düşündüğüm tek durum, ocağı dinlendirecek bir yüzey olmadığı için ** çadırınızın dışında güvenli bir şekilde yemek pişiremeyeceğiniz ** dağcılık durumudur. Bu, sıradan dağcılar tarafından değil, yalnızca ** uzman maceracılar tarafından denenmelidir **. Güvenli bir şekilde yapıldığını gördüm, sobayı bir kablo sistemi ile çadır çatısından asmak. Bağlantıya bakın (http://www.summitpost.org/hang-your-stove/483666) Tehlikeli olduğunu unutmayın.
Bunu evde DENEMEYİN, uzmanlara danışın ve ÇALIŞMADAN ÖNCE okuyun! HAVALANDIRMA MENFEZİ
Kabul edildi, çoğu zaman gerçekten iyi bir fikir değil. Bununla birlikte, sınırlı bir yakıt bütçesine sahipseniz (birkaç günlük bir yürüyüş diyelim), çadırınızın verandasında yemek pişirmek, sobadan çok fazla rüzgarı önleyecektir ve çok daha az yakıt harcadığı anlamına gelir (sobanız başka bir şey olsa bile Bir tür rüzgar siperi) Eğer yapacaksanız, sobaya çok yakından bakın, yakmayın ve uykuya dalın!
#2
+25
Lagerbaer
2012-01-25 05:03:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yanıcılık (ve ardından gelen ölüm tuzağı) ve karbon monoksit zehirlenmesi ile ilgili cevaplar doğrudur. Kötü havalarda bile çadırınızın dışında yemek yapın. Kötü havalarda (Yeni Zelanda'nın Batı Kıyısı?) Çok fazla kamp yaparsanız, giriş bölümü olan bir çadır edinin.

Ek bir sorun daha var: Ayı ülkesinde, çadırınıza asla çok yakın yemek pişirmek istemezsiniz , çünkü siz, çadırınız ve içindeki her şey yemek kokuyorsa, tahmin edin geceleri sizi kimler ziyarete gelecek?

#3
+15
whatsisname
2012-01-25 05:03:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yangın tehlikesine ek olarak, ayı ülkesindeki çadırınızda yemek pişirmek, uyanmak için kamp alanınızı ve / veya sizi çöpe atan bir ayı bulmak için iyi bir reçetedir.

Ha, aynı anda aynısını yazdım
#4
+15
Chris
2012-01-25 05:26:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çadırın sundurmasındaki (giriş) küçük bir gaz ocağında yemek pişiriyoruz - dikkatli olduğunuz ve onu gözetimsiz bırakmadığınız sürece mantıklı olun.

Gördüm. bir çadır alevler içinde yükseliyor ve çok hızlı yanıyorlar, bu yüzden tehlikenin farkındayım, ancak hiçbir zaman risk altında hissetmedim.

Neyse ki Birleşik Krallık'ta Bears için endişelenmemize gerek yok ...

En son aile çadırımız kısmen büyük mutfak sundurması nedeniyle seçildi, bu yüzden yağmur yağarken bile yemek pişirebiliriz - bu da İskoçya'da ara sıra oluyor :-)
#5
+13
Oliver Hankeln
2012-02-10 19:23:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gerçekten çadırın türüne bağlı. Standart bir dış mekan çadırında yemek pişirmemelisiniz. Ancak, içinde ateş yakmak üzere tasarlanmış (çoğunlukla Alman) izcilerin "Kohte" ve "Yurt" gibi çadırları vardır. Bu çadırlar pamuktan yapılmıştır ve zemini yoktur. Ayrıca tipik keşif çadırlarından daha ağırdırlar. Her zaman olduğu gibi, artıları ve eksileri kendiniz tartmalısınız.

Ayrıca standart yürüyüş çadırlarından oldukça farklı büyüklükte olup 6-8 (Kohte) veya 12+ (yurt) kişilik grup çadırlarıdır.
#6
+11
Ryley
2012-01-25 05:59:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ayı ülkesindeyseniz, herkese% 100 katılıyorum - başka bir yerde yemek yapın. En az 100 metre uzakta.

Kışın, ayı ülkesinde değil, yemek pişirmek için çadırınızdan çıkmak berbattır. Neyse ki, birçok dağcı, bazı sobaların aşırı karbon monoksit üretmediğini keşfetti. Ayrıca, Backpacking Light'taki bu makalede oldukça düşük miktarda karbon monoksit üreten bazı teneke kutu sobaları anlatan kullanışlı bir tablo var. Ayrıntılar için makale dizisinin tamamını okuyun.

Düzenleme : Bununla birlikte, girişinizde pişirin (mümkünse giriş kapısı açıkken), çok çok daha güvenli.

Ama gerçekten, karbon monoksit * her zaman * iyi bir şey midir? Alınan her bit oksijen kapasitesini bağlar ve azaltır. Dışarıda kendimi zorlarken, * tek * alternatif donarak ölmek değilse (yani, o kadar soğuk) neden bunu riske atmak istediğimi hayal edemiyorum.
Sanırım demek istediğim, doğru ocağa sahipseniz ve koşullar berbatsa, dünyanın sonu olamaz.
Bağlandığınız makaleyi görüntülemek için premium üyelik ücreti ödemeniz çok kötü.
@Peter - evet, 25 $ / yıl oldukça prim :) IMHO buna değer.
#7
+8
berry120
2012-01-25 04:57:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bugünlerde çoğu çadır "yanmaz" bir kaplamaya sahip olduğunu iddia ediyor - ancak bunu asla test etmek istemem! Beni içeride asla yemek yapmamayı önerecek kadar ihtiyatlı kılan özellikle bir korku hikayesi (kuşkusuz çok daha eski bir çadırda) duydum.

Olasılık düşük olabilir (ve bu değil öyle demek) ama eğer alevler içinde yükselirse ve içinde iseniz o zaman tüm kaçış yollarını kaybettiniz ve etrafınız duman ve yanan maddelerle çevrili - IMHO, almaya değer bir risk değil. Ve evet, karbon monoksit zehirlenmesi gibi diğer tehlikeler, kapalı bir alanda olsa bile kesinlikle mümkündür.

Yangına dayanıklılık, başlamak için daha fazla alev gerektirdiği anlamına gelir ...
@HorusKol Tamamen katılıyorum!


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...