Soru:
Küçük bir yatı bilmediğim bir yere demirlediğimde çapanın güvenli olup olmadığını nasıl kontrol etmeliyim?
Rory Alsop
2012-01-25 05:27:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yelkenliyle seyahat ederken her akşam farklı bir koya demir atabilirim ve bir gece çadırda uyumak için karaya inebilirim.

Sabah uyandığımda teknenin artık orada olmayabileceğinden her zaman endişeleniyorum. Gelgit değişse bile demirlemek için uygun bir deniz yatağı seçmek veya çapanın sıkıca sabitlendiğinden emin olmak için ne yapabilirim?

Iki yanıtlar:
#1
+15
xpda
2012-01-25 05:41:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çapa zinciri sıkılıncaya kadar motoru ters çevirerek çapayı ayarlayın ve ardından ankrajın içeri girdiğinden emin olmak için motoru orta hızda çalıştırın. Hızın sıfır civarında olduğundan emin olmak için bir GPS izleyebilirsiniz. Bunu yaparken çapa sürüklemez).

Ancak, eğer dalga ve / veya rüzgar değişirse, sabitlenmiş bir çapayı çıkarabilir. Çok fazla zincir kullanırsanız ve çok rüzgarlı değilse ve akım çok hızlı değilse, tekne sadece zinciri sürükleyecek ve aslında çapayı çekmeyecektir. Ayrıca, çapayı yukarı çekerse ve çok fazla zincir çıkarırsanız, yakınlarda bir yerde tekrar yakalanma olasılığı yüksektir (derin sulardaki bir çıkıntının üzerinden geçmediği sürece).

Bazı insanlar iki çapa kurar , gelgitin her yönünde bir tane. Karmaşık bir zincir karmaşasıyla sonuçlanmadan bunu yapabileceğimi sanmıyorum.

Belki de tekne hareket ettiğinde çadırınızda çalan bir kablosuz çapa alarmı alabilirsiniz.

#2
+10
DJClayworth
2013-04-09 07:54:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

xpda'nın demirleme konusunda yazdıkları doğrudur (umarım kendi teknenizi kullanıyorsanız bunu biliyorsunuzdur). Söylediklerinin yanı sıra, yatak için doğru türden çapaya sahip olduğunuzdan ve yeterince bindiğinizden (ip veya zincir) emin olun. Bir gece için su derinliğinin en az 7 katı olmalıdır. Ne kadar uzun olursa, mantık dahilinde o kadar iyi. İşte yelkene özel bazı web siteleri.

Çapanın güvenliği konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, bir çapa saati ayarlamalısınız. Temel olarak bu, tekne konumunuzun hareket etmediğini periyodik olarak kontrol etmek anlamına gelir. Sabit bir noktadan pusula yönü kullanın. Açıkçası bu, teknenizi gece gözetimsiz bırakmamanız anlamına gelir. Elektronik navigasyon sisteminiz varsa, demirleme noktanızdan belirli bir mesafeden daha fazla uzaklaşırsanız çalacak olan bir istasyon alarmı kurabilirsiniz. Ayrıca aynı işi yapacak bazı akıllı telefon uygulamaları da vardır. Bazı uzman tekne web siteleri size daha fazla bilgi verecektir. İşte bir örnek.

İki çıpa da koyabilirsiniz (ancak 'gelgitin her yönü için bir tane' gerekli olmayabilir - farklı bir nedenden dolayı iki çıpa ayarlanabilir akıntı veya rüzgar değişebilir ve teknenin sallanmasını istemiyorsanız).

Diğer bir eylem de çapaya dalmaktır - aşağı yüzün ve çapanın doğru şekilde kurulup kurulmadığını görsel olarak kontrol edin.

Çok sayıda yelken veya tekne gezisi web sitesi size bu konuda daha fazla bilgi verecektir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...