Soru:
Çölde yürüyüş yaparken ne kadar su taşınmalı?
PearsonArtPhoto
2012-01-25 06:45:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Arizona çölünde yaşıyorum ve yaz boyunca, en iyi niyetime rağmen, her zaman yaz sıcağında biraz yürüyüş yapıyorum.

İşim bitmeden tükenmemek için ne kadar su getirmem gerektiğini anlamak için iyi bir formül , böylece işim bitti arabamın içinde ve arkasında 2 litre taşıyor mu?

İhtiyacınız olmayan fazladan 2 litreye sahip olmak, diğer yollardan çok daha iyidir ...
@LBell: Daha önce tükendim, ancak üs bölgesinden asla bir milden fazla uzakta değil. Ve böyle zamanlarda önceden her zaman bol su içmişimdir.
LBell haklı: 99 kez üssüne 2 litre taşıyan aptal gibi hissediyorsun. 100. kez aniden beklenmedik bir şey olur ve su hayatınızı kurtarır.
Su, insanın en iyi arkadaşıdır. Asla çok fazla iyi arkadaşa sahip olamazsın!
"AZ Çölü" nün tam olarak neresine gitmeyi planlıyorsunuz? Bazı yerler diğerlerinden çok daha şiddetli ve uzaktır. Örneğin, Kofa NWR'nin derinliklerinde daha dikkatli olurdum.
Bu soruyu yazdığımda, Tucson yüksekliğinden başlayıp yukarı doğru ilerleyen, onu çevreleyen dağlarda Tucson içindi.
Mt Lemmon çevresinde yürüyüş yapmak, havza tabanında yürüyüş yapmaktan oldukça farklıdır.
Daha çok Sabino Kanyonu veya Rincons'un tabanı gibi.
Buradaki partiye çok geç kaldı ve soruyu cevaplamadı, ancak ayrılmadan önce kendimi 'ağzına kadar' doldurursam günün ilk yarısında ihtiyacım olan miktarı ciddi şekilde azaltabileceğimi öğrendim: 1 veya 2 litre daha fazla iç genellikle yaparsınız (biz buna şaka yollu "devirme" diyoruz). Evet, daha çok işemelisin.
Dokuz yanıtlar:
#1
+21
Lost
2012-01-25 07:39:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Büyük Kanyon ülkesinde birkaç yıl boyunca uzun süreli sırt çantasıyla seyahatler düzenledim ve herkesin günde kişi başına MINIMUM galon (neredeyse 4 litre) taşımasını istedik - bu da artıyor. (Bir günlük yürüyüşte güvenilir su kaynaklarına sahip olmayan gezileri nadiren planlasak da, güne su dolu karınlarla başlayıp bitireceğimiz anlamına gelir.)

Farklı insanlar farklı zamanlarda tüketir (ve kaybeder) oranları, dolayısıyla yukarıdakiler genellikle bir grupta dengelenir.

Ek: Bazılarının da belirttiği gibi, çeşitli öneriler var ve hatta Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nın bile bazı görüş farklılıkları var gibi görünüyor: A sergisi ve B sergisi

Arazinin zorluğu, su kaynağı olup olmayacağı gibi hususlar Nereye gidiyorsanız, yürüyüşe iyi bir şekilde başlayıp başlamadığınız, günün hangi saatinde yürüyüş yaptığınız vb. Daha fazla su = daha fazla ağırlık = daha fazla enerji harcanması = daha fazla suya ihtiyaç duyulması gibi. Bazı insanlar için paketlerine 2 galon (7,6 litre) eklemek onların herhangi bir yere gitmelerini zorlaştırır ...

Kısacası, daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, daha fazla al. Suyu önbelleğe al (mümkünse). Akıllı ol. Sınırlarınızı bilin.

İlginç. Buradaki deneyiminizi erteleyeceğim, ancak genellikle saatte 1 litre tavsiye edildiğini duydum, bu yüzden bir galon biraz düşük görünüyor.
Pekala, Timothy'nin bağlantısına ve şuna bakın: http://www.nps.gov/grca/planyourvisit/hiking-faq.htm#CP_JUMP_100064 ve Park'ın bile çeşitli önerileri olduğunu görüyoruz. Şahsen daha fazlasını taşıyorum, bu yüzden ihtiyacı olanlarla paylaşacak çok şeyim var.
Bana da bir galon düşük görünüyor. PCT'nin çöl bölümü için gördüğüm çoğu öneri en az altı litre taşımak ve birçoğu sekiz artı litre tavsiye ediyor. Sadece bir galon ile medeniyetin görüşünü bırakıp rahat hissedeceğimi bilmiyorum: D
@LBell Aynı site ayrıca "Sıcakta yürüyüş yaparken her saat başı yarım ila bir litre su veya sporcu içeceği için" diyor. Saatte bir litre işaretinde, bir galon yalnızca dört saat sürer.
Fark, "sıcakta yürüyüşü" tanımlamamızdan kaynaklanıyor olabilir - Güneşin doğuşundan yaklaşık 10-11'e kadar, çölde gün oldukça keyifli geçebilir ve öğleden sonra 3 veya 4 civarında tekrar serinlemeye başlar. En sıcak saatlerde, yapacağınız en iyi şey yürüyüş yapmak değil, altında gölgelenecek bir kaya bulmaktır. Şeytan Ayrıntıda.
#2
+16
Timothy Strimple
2012-01-25 06:51:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çölde yürüyüş mü? Taşıyabildiğin kadar! Az yerine daha fazla su paketlemeyi tercih ederim ve özellikle bir şeyler ters giderse ikmal erişiminizin çok sınırlı olduğu çöl bölgesinde.

İki litreye kadar (neredeyse 2 litre) su kaybedebilirsiniz. Gün ortasında çölde yürüyüş yaparak saatte su tüketebilirsiniz, ancak saatte yalnızca yaklaşık bir litre (neredeyse bir litre) su emebilirsiniz, bu nedenle yürüyüş planlıyorsanız çekim yapmanız gereken minimum miktar budur.

Saatte 2: 1 oranını nereden aldığınızı bilmek ilginizi çeker - bu matematiğe göre çölde yürüyüş yapmak kaybedilecek bir olasılıktır.
@LBell http: // www.nps.gov / grca / planyourvisit / hike-smart.htm Bu en kötü durum, gün ortasında çölde yürüyüş yapmak. Gün ortası güneşinden kaçınmak ve öğleden sonra geç saatlerde devam etmek için mümkünse sığınmak en iyisidir. Kesinlikle kaybedilen bir ihtimal olabilir ... çöller beni korkutuyor!
@Timothy: Wow ve Büyük Kanyon çevredeki en kötü çöl bile değil ...
#3
+5
Lisa
2013-01-08 06:32:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mojave kumullarında 6 litre taşıyorum ama sadece 3 ila 4 litre içtiğimi görüyorum. 8L kadar taşıyabilirim. Üzülmektense güvenli olmak daha iyidir.

Su çok ağırdır, ancak her zaman teçhizatı atabilirsiniz. Sırt çantamı hafif bir yürüyüşçü gibi paketliyorum, böylece sırt çantam eğlenceli olamayacak kadar ağırlaşmadan o kadar suyu taşıyabilirim. Sırt çantam suyla yaklaşık 40-45 pound (18-20 kg) ağırlığındadır, ancak onsuz 16 (7 kg) altındadır.

Her zaman teçhizatı atabilirsiniz - ancak önemli olan yerlerde hiçbir şeyi atmayın veya köşeleri kesmeyin! :-)
@Lisa Çölde ne kadar kaldığınızı söylerseniz cevabınızın daha faydalı olacağını düşünüyorum. 6 litre su bir güne değer mi? İki? On iki?
Bu, günlük, yılın daha sıcak kısmı ama ölümcül değil.
#4
+5
Olin Lathrop
2014-04-14 19:16:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Her yaz AZ'yi ziyaret ediyorum ve oradayken çölde bazı yürüyüşler yapıyorum.

Birincisi, sadece su içmeyin. Aslında bunu yaptığım ilk yıl başıma geldiği gibi bu, elektrolit kaybına yol açabilir. Şimdi suda biraz gatorat tozu çözüyorum ve o zamandan beri bu problemi yaşamadım. Genellikle talimatların söylediğine göre 1/2 ila 2/3 kuvvetini karıştırırım. AZ'ye vardığımda ilk yaptığım şey, o büyük gatorade tozu fıçılarından birini satın almak. Çoğunu 10 gün içinde geçiriyorum ya da bu yüzden oradayım.

1 galondan fazla su taşımayı sevmediğim için yürüyüşlerimi buna göre planlıyorum. Tam olarak nerede olduğuna ve o günkü hava durumuna bağlı olarak, bu, 8 saat veya daha fazla tüm gün veya bazı durumlarda yalnızca 4 saat yürüyüş için yeterli olabilir. Koşulların ağır olduğunu bildiğim durumlarda, ya 4 saatten fazla dışarı çıkmamayı planlıyorum ya da aynı rota üzerinde gidip geliyorum ve konteyner yarı dolduğunda geri dönüyorum.

Phoenix'in batısındaki güney White Tank dağlarında yürüyüşe çıktığım şiddetli durumun güzel bir örneği. (Beyaz Tanklardan, her yerde silahlı, kirli bisikletli ve çöplü çok fazla zırvadan kaçınmanızı öneririm, ama o zaman bunu bilmiyordum.) Ağustos ayındaki o yer için bile sıcak bir gündü. Ayrılmadan önce dayanabildiğim her şeyi içtim ve bir galon seyreltilmiş gatorade aldım. Bu 1/2 galona düştüğünde, arkamı döndüm ve arabaya geri döndüm. Sadece birkaç mil girdim ve sanırım tüm yürüyüş sadece 3 saat sürdü. Arabaya geri döndüğümde biraz sıvı kalmıştı, daha sonra içtim ve doğru hissettim.

Diğer zamanlarda biraz daha yüksek rakımlarda ve biraz daha düşük sıcaklıklarda, bütün gün gittim bir galon. Buna bir örnek, Prescott NF'de Juniper Mesa çevresinde yapılan tam günlük yürüyüştü.

Sonuçta, nereye gittiğiniz ve o gün o konumdaki koşulların ne olduğu çok önemli. Yazın sıcağında gerçekten ciddi bir çöl için, 3-4 saatte bir galon diyebilirim, sonra oradan hava durumuna göre değer kaybederim.

3 saatlik bir yürüyüş için bir galon gerçekten etkileyici. Sanırım dağlara yapışıyorum: D
#5
+4
Don
2014-04-13 20:26:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Geçenlerde Nisan ayında çölde yürüyüş yaptım ve saatte yarım saatte 8 ons (~ litre) içtim ki bu saatte bir pint (~ 570 mL) idi. Bu yeterli değildi. Birkaç gün sonra kurumuş bir sünger gibi hissettim ve bu sadece altı saatlik bir yürüyüştü. Mümkünse ileride bir litre planlayacağım, bu da her dört saatte bir 3,8 litre anlamına geliyor.

#6
+3
PearsonArtPhoto
2012-01-27 11:23:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Biraz değişir, ancak benzer bir yürüyüş için yılın daha serin bir döneminde ihtiyaç duyacağınızdan iki kat fazla su öneririm. Özellikle sıcaksa, belki 3 kat daha fazla.

Mümkün olduğu kadar, günün sıcağında seyahat etmeyin.

#7
+3
Tomas
2012-02-02 02:19:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Söylenenlerin yanı sıra, suya ihtiyacınız ne yediğinize de bağlıdır. Tuzlu veya tatlı yiyecekler ya da et yiyorsanız, örneğin tahıl yemekten daha fazla suya ihtiyacınız olacak.

Tatlı yiyecekler (şeker) tek başına sorun olmamalıdır. İdrar yoluyla su kaybını uyaran tuzu ve proteini.
Jan: Elma gibi doğal tatlı gıdalardan bahsetmiyorum: ama rafine şeker gibi doğal olmayan / kimyasal şeyler yerseniz, vücudunuzun daha fazla temizlemeye ihtiyacı olacaktır. Bazı tatlı limonataları içtiğinizde de hissedebilirsiniz, aslında su vermiyorlar Susuzluk uzun bir atışla değil, saf suyla. Rafine şeker mineralleri hızla kaybetmenize neden olur ve kramplara yatkın olursunuz. Her neyse, haklısınız: tuz ve özellikle * hayvansal * proteinin işlenmesi için çok fazla su gerekir.
#8
+3
benjoholio95
2014-11-08 16:16:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Arizona'da yaşıyorum ve yeni Meksika'daki Philmont Scout Ranch'te çalışıyorum. Ben de bir kartal avcısıyım. Yürüyüş yaparken, yapmayı planladığınız her iki saatlik yürüyüş için bir litre su taşımanız önerilir. Yürüyüş yaptığınız belirli bir su kaynağı varsa, temiz içme suyunu doldurabileceğinizden emin olmak için bir su filtreleme veya arıtma sistemi almanızı tavsiye ederim. Paket ağırlığı için asla sudan feda etmeyin, bu aptalca ve ölümcül bir düşüncedir, özellikle de kuru veya sıcak bir yerde yürüyüş yapıyorsanız. Suyu muhafaza etmekte veya tayınlamakta, sakız çiğnemekte veya ayçiçeği çekirdeği gibi bir şeyde sorun yaşıyorsanız, bunlar ağzınızı meşgul ve nemli tutar ve ağzınızı nemlendirmek için sürekli su kullanmanıza engel olur. Yine de sağlıklı kalmak ve yürüyüşünüzün mutlu olması için yeterince su içmeyi unutmayın!

#9
+2
blue9
2013-11-16 23:19:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Başlangıçta ne kadar su aldığınıza, günün sonunda bir su kaynağı olup olmadığına, arazinin ne kadar dik olduğuna, ne kadar yemek yediğinize, nasıl nefes aldığınıza (ağız veya burun) bağlıdır. ), ne kadar formda olduğunuzu, ne kadar ağırlık taşıdığınızı, ne kadar sıcak olduğunuzu ve ne tür bir paket kullandığınızı. Dışarı çıkmadan önce tamamen su içiyorsanız, küçük öğünler yiyorsanız, mükemmel fiziksel durumdaysanız, paket ağırlığınızı 35 poundun altında tutun, iyi havalandırılan bir paket kullanın (dış çerçeve gibi), böylece aşırı ısınmayın, nefes alın burnunuzdan ve öğleden sonra aşağıda yatın ... günde 2 litre ile rahatlıkla geçebilirsiniz, ben bunu her zaman yaparım. Öte yandan, 50 kiloluk bir pakete sahip, zayıf bir formda olan, kronik olarak hafifçe susuz kalmış, sırtını saran bir paket kullanarak onları yalıtan ve aşırı ısıtan, ağızlarından nefes alan, çok tuzlu yiyecekleri aşırı yiyen ve öğleden sonra sıcağında dik yoldan yürüyüş yapan biri Arazi ... o kadar çok varsa, günde 3 galon veya daha fazla su içebilir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...