Soru:
Suyu süzmeden içmek Alplerin neresinde güvenlidir?
victoriah
2012-01-25 01:56:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı yerlerde, örneğin İsveç Lappland'ı son derece iyidir ve hatta doğrudan derelerden su içmek tavsiye edilir.

Alplerde yürüyüş yaparken de tavsiye edilir mi? ve eğer öyleyse, yalnızca belirli alanlarda mı?

Bir zamanlar Norveç'in kuzeyindeki Tromsø'daydım. Şehre yakın bir dağa çıktım, bir pınar gördüm. Düşündüm: Kuzey kutbundaki bir dağdaki bir kaynaktan gelen suyu güvenle içemezsem, başka ne yapabilirim bilmiyorum. Bir avuç içtim. Özgürlük gibi tadı, gerçek olan.
Sierra'da hastalığa neden olabilecek Giardia konsantrasyonlarının bulunmadığını gösteren su örnekleriyle ilgili bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Alpler için benzer bir şey bulamadım. Ancak bunu buldum: http://www.smw.ch/content/smw-2012-13683/. Cryptosporidium seviyeleri teorik olarak hastalığa neden olabilecek kadar yüksek olmasına rağmen, bu Alpler'in vahşi bölgelerinde değil, İsviçre'deki bir çiftlik köyündeydi. Bu, bana Alpler'in vahşi alanlarında endişelenecek bir şey olması ihtimalini son derece düşük gösteriyor.
@Ben Crowell - ne yazık ki aşırı iyimser davranıyorsunuz. Dağlık bölge yoğun bir şekilde yetiştirilir ve genellikle bir gübre denizidir. Çiftlik alanlarının çok üstüne gelene kadar arıtılmamış su içmek çok risklidir ve o zaman bile genellikle büyük dağ keçisi ve dağ keçisi sürüleri vardır.
Yedi yanıtlar:
#1
+15
RoflcoptrException
2012-01-25 03:28:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çekirdek alplerde (Liechtenstein, İsviçre ve Avusturya), hemen hemen her yerde filtreleme yapmadan doğrudan su içebilirsiniz. Yalnızca iki istisna vardır: Böyle bir şeyi içmeyi yasaklayan bir şey veya bir şey varsa veya tuhaf bir koku veya anormal bir renk gibi içmemeniz için bariz bir neden görüyorsanız.

Alplerdeki diğer ülkelerde (Fransa, İtalya, vb.) Suyu yalnızca doğrudan kaynaktan, yani buzul göllerinden veya kaynağın kendisinden içebilirseniz filtrelenmemiş su içerim.

Bakteriler, protozoalar ve virüsler tarafından bulaşan çoğu kontaminasyon hem tatsız hem de kokusuzdur, bu nedenle koku veya renge devam etmek, suyun sıhhi olup olmadığını belirlemenin zayıf bir yoludur. Akıntıya karşı kilometrede neyin ölmüş veya kakalanmış olabileceğini düşünün ve yerden veya başka bir steril kaynaktan geldiğinden emin olamayacağınız suyu arıtmayı seçin.
Aslında, bu "su içmiyorum" işaretleri genellikle yasal nedenlerle oradadır ve su içmek tamamen güvenli olsa bile asılmıştır. Sadece tarımın altında olduğunu bildiğin zaman derelerden içmem.
@gerrit Bu doğru, ancak bazen işaretin yalnızca yasal nedenlerle orada olup olmadığını bilmek zordur. Bu durumda güvende olmanın üzgün olmaktan daha iyi olduğunu düşünüyorum.
@RoflcoptrException Deneyimsizseniz, bu işaretlere uymak akıllıca olabilir. Kişisel deneyimlerden, bu işaretler aniden ve oldukça yakın zamanda insanların sonsuza dek içtikleri yerlerde ortaya çıktı. Bazen yarım litreye 3 € 'ya şişelenmiş su satan yerel dağ kulübesinin yararına olduğundan şüpheleniyorum ...
Ülkelerin listesinin burada çok yardımcı olduğunu düşünmüyorum. Avusturya'da geniş ovalar, endüstriyel faaliyet veya orta irtifa tarımı ve Fransa ve İtalya'da nispeten uzak yüksek rakımlı alanlar (Alplerdeki en yüksek zirveler dahil) bulabilirsiniz. İnsan faaliyetinin veya jeolojinin jeopolitik sınırlardan daha önemli olduğunu düşünüyorum.
(!) Ben İsviçreliyim ve bu cevap tehlikeli bir şekilde doğru değil: Alpler'in büyük bir kısmı (en azından İsviçre'de) hala hayvancılık (inekler, koyunlar, bazı keçiler) için yoğun şekilde kullanılıyor. İçtiğiniz suyun bazı dağ üstü otlaklardan gelmediğinden * çok emin olmalısınız * ve bunların birçoğu vardır.
Bunun gerçekten dağ sularıyla ilgili olmadığını, ondan içtiğiniz yere ulaşmak için izlediği yolla ilgili olduğunu unutmayın. Daha yüksek rakımlarda, dağ mera mevsiminden iyi durumda değilseniz, çoğunlukla iyi durumda olmalısınız. Zor olan kısım, sizden yüzlerce metre yukarıda işgal edilmiş otlaklar olup olmadığını anlamaktır.
#2
+5
Timothy Strimple
2012-01-25 03:20:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Medeniyetten uzağa uzun bir yolculuk yapıyorsanız, doğrudan kayadan çıkan bir pınar dışında hiçbir yerde tavsiye etmem. Bölgede hayvanlar varsa, onların bazılarının öldüğünden veya suda iş yaptığından ve kirlenebileceğinden emin olabilirsiniz. Alplerdeki su, çoğu bölgedeki nehir veya göllere göre muhtemelen daha güvenli olsa da, bunu riske atmam.

Avrupa'nın yüksek dağlarında suyu işleyen birini hiç duymadım.
#3
+4
Abarax
2012-01-28 12:21:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Anladığım kadarıyla, yaşayan herhangi bir şeyin, yani hayvan dışkısı ve bakterileri vb. etkileme olasılığı düşük olduğu için 4000 metrenin üzerindeki her şeyi içebileceğinizdir.

Ölü yürüyüşçüler mi? :)
Nasıl bu kadar çok olumlu oy var? Saçma. Batı Alpleri'ndeki binlerce zirveden UIAA yalnızca 51 4000 kişiyi tanıyor. Ve bu yükseklikte, neredeyse kesinlikle, akan su olmadan sürekli kar altında kalacaklar. Dağcılar bile zamanlarının% 99,9'unu Alpler'de 4000 metrenin altında geçirecekler.
#4
+4
imsodin
2015-09-26 01:44:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sanırım köyün dışını kastediyorsunuz, yani dereler ve kaynaklardan bahsediyorsunuz. Herhangi bir dağlık bölgede (Fransa, İtalya, İsviçre, Avusturya) yukarı akıntıda benim için işe yarayan alp (yaz aylarında sığır bulunan yer) olmadığını varsaydığımda filtrelenmemiş su içiyorum. Elbette bundan% 100 emin olamazsınız, ama neredeyse öyle. Yukarı nehirde sığır varsa, ishal olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Şimdiye kadar çok susadığım ve bir keresinde bu karara pişman olduğum zamana kadar iki kez yaptım :)
Pek çok insan ishali buzul suyuna bağlıyor ki bunu doğrulayamıyorum. Sürekli içmedikçe, mineral eksikliği de sorun değil.

İsviçre'nin şehirlerindeki meskenler için, aksini belirten bir tabela yoksa her zaman içebilirsiniz. Bazen su resmi olarak test edilmediği için böyle bir işaret mevcuttur, bu da çoğu zaman dağ kulübelerinde olduğu gibi su iyi durumda. Ancak bilemezsiniz, bu yüzden size tavsiyede bulunacak güvenilir biri yoksa uzak durun.

Bazı Alp kulübelerinde, şişelenmiş suyu büyük bir kârla sattıkları için tabelanın da orada olduğundan şüpheleniyorum.
#5
+4
Ilario
2015-11-28 10:40:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ben İsviçreliyim ve hayatım boyunca herhangi bir rakım kısıtlaması olmadan, üç temel kurala uyarak dağ akarsularından su içtim. Suyu şu durumlarda içebilirsiniz:

  • Nehir, üzerinden atlayacak kadar küçükse
  • yukarıda ineklerin, keçilerin ve koyunların kaka yapabileceği sığır (tüm sayfa) yoksa suya
  • yukarıda insan yerleşimi yok

Yürüyüş yaparken en sevdiğim şeylerden biri bu suyu içmek ve çoğunlukla çok az su taşıyarak yürüyüşe çıkıyorum nehirlerin veya kaynakların olmadığı zirvelerde içmek. Sık sık (Ticino'da) yürüyüş yapıyorum ve 44 yıl hayatta kalmayı başardım :-)

Nehir yeterince küçükse? Neden? Kirlilik nedeniyle çok küçük olmaması gerektiğini düşünüyorum.
@Wills sadece burada tahmin ediyor, belki de küçük akarsular büyük akarsulara boşaldıkça, bu da daha küçük kaynağa daha yakın ve daha az kirlenme şansı anlamına geliyor
#6
+1
xpda
2012-01-25 03:23:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Su musluğunda mı?

Alplerdeki arıtılmamış suyu filtreler ve erimiş karı filtreler veya kaynatırdım.

En azından İsviçre ve Lihtenştayn'da bir işaret yasaklamıyorsa, her kaynaktan su içebilirsiniz.
(kaynak = bahar) Bunu bilmek güzel!
Ah anlıyorum, bu yüzden onu yeniden ifade etmem gerekiyor. Bir işaret yasaklamıyorsa, her kaynaktan, kuyudan veya musluktan su içebilirsiniz.
Bazen bir işaret yasaklasa bile içebilirsiniz. Bazen yürüyüşçülerin kabinden pahalı şişelenmiş suyu satın alacağını umarak dağ kabinlerinin yakınına "yasak" tabelalar koyarlar ...
Bir işaret yasaklasa bile su * içebileceğinizden * eminim. Soru şu: Güvenli mi? İzin verildi mi?
#7
-2
Laurie
2018-07-24 06:37:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

1987'de İsviçre'deki Fluela Geçidi üzerinde bisiklet sürdüm. Genç bir adam bir süre benimle gitmeyi seçti ve taze bir Alp nehrinden gelen suyu denememi sağladı. Tadı güzeldi ve kokmuyordu. 24 saatten fazla bir süre sonra kendimi iyi hissetmemeye, ateşli, yorgun, aç değil / ama aç olmaya başladım. Dört saat yemek yiyorum Yaklaşık 3 saat boyunca her 20 dakikada bir mide-bağırsak sorunlarım vardı. Ölmek istedim Kusma olarak başladı ve ishal olarak sona erdi. Akşam yemeğimi suçladım; Acaba su muydu? Gücümü geri kazanmam günler sürdü ama bisiklete binmeye devam ettim ....Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...