Soru:
İrtifa hastalığını önlemek için ne yapabilirim?
Reverend Gonzo
2012-01-25 02:13:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Önümüzdeki ay bir yolculukta 4500 metrenin üzerine çıkacağım ve insanların sık sık irtifa hastalığına yakalandığını duydum. Hastalığı önlemek için önceden yapabileceğim veya oradayken bana yardımcı olacak herhangi bir şey var mı?

İrtifa Hastalığı iki ana yoldan mücadele edilebilir: (1) iklime alışmak: maksimum boyunuza ulaşmak için bir veya iki gün ayırın ve (2) kardiyo egzersizi: çok koşan veya bisiklete binen insanlar yüksekte o kadar kötü acı çekmezler. rakımlar. İyi şanslar!
üç yanıtlar:
#1
+19
A.A. Grapsas
2012-01-25 02:35:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

O kadar yükseğe mi yoksa kısa bir süreliğine bir arabada mı yürüyeceksiniz? 10.000 fit kırılmadan 15.000 fit yüksekliğe çıkmak, özellikle tehlikelerden / bunlarla nasıl başa çıkılacağından emin değilseniz, biraz gelişigüzel gelebilir.

Daha önce kendinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var seyahatiniz.

Öncelikle, alışmaya başlayın. Sadece 15.000 feet'e kadar koşmayın. 8.000 fit, 9.000 fit, 10.000 fit ve benzeri yerlerde zaman geçirmeye çalışın. Ek olarak, yükseğe tırman, düşük uyku her zaman geçerlidir. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız aşağı inin, kendinizi daha iyi hissetmenin tek yolu budur.

Kimyasal açıdan bakıldığında, diamox doktorunuz tarafından size yardımcı olması için reçete edilebilir. iklimlendirme ile. 13.000 fitin üzerinde kullandım ve çok faydası oldu.

Hidrasyonunuzu koruyun, rakımda hidrasyonu hızla kaybedersiniz. Çay senin dostun, o yüzden ona bolca çay getir.

En son 18.000 fitteyken, zencefil kökü çiğnedik ve bir dereceye kadar yardımcı oldu.

#2
+17
RoflcoptrException
2012-01-25 03:30:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yapabileceğiniz en iyi şey iklime alışmaktır. Bu, vücudunuzu yavaş yavaş yüksekliğe ayarlamanız gerektiği anlamına gelir. Bu, örneğin kaldığınız boyu her gün artırılarak yapılabilir. Dağcılar tarafından yaygın olarak kullanılan bir diğer önemli gerçek de, her zaman günün en yüksek noktasının birkaç metre altında uyumak gerektiğidir. Yani örneğin geceyi geçirmeyi planladığınız 4000 metre yüksekliğe ulaşırsınız. Uyumadan önce mümkünse 200 - 300 metre daha ilerlemelisiniz, orada biraz zaman geçirmeli ve sonra 4000 metrede aşağı inip uyumalısınız.

Pek çok dağcı Acetazolamid kullanıyor (Diamox), önleyici olarak alınabilir. Ancak pek çok yan etkisi olduğu için kullanımı tartışmalı bir şekilde tartışılıyor.

Buna ek olarak çok içmelisiniz, ancak alkol almamalı ve beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Kendinizi çok fazla güç kullanmamaya zorlamanız çok önemlidir. (Bu özellikle yüksek bir dağa tırmanırken önemlidir. Kendinizi yeterince yavaş yürümeye zorlamalısınız). Hafif belirtiler hissederseniz, hiçbir şey yapmanız gerekmez, ancak daha kötüye giderse, mümkün olan en kısa sürede daha düşük rakımlara inmeniz gerekir. Gerçekten kötüyse derhal tıbbi yardım almalısınız çünkü sizi öldürebilir.

İyi cevap. Ben de hemen hemen aynı şeyi söyleyecektim. Bu arada, diamox kullanan kişilerde birkaç gün sonra akut irtifa hastalığı olduğunu gördüm. Belki de çoğunlukla semptomlar üzerinde işe yarar ve rakımda sadece bir veya iki gün için en iyisidir?
Evet, yüksek bir dağa çok hızlı tırmanmak ve sadece semptomları bastırmak istiyorsanız yararlı olacağını düşünüyorum. Ancak kesinlikle kullanılması tavsiye edilmez (proaktif olarak).
@xpda - Bildiğim kadarıyla, diamox yükseklik hastalığının semptomlarını hiç tedavi etmiyor - tam tersine - baş ağrılarının oluşmasını engellemiyor. Bu iyi; Baş ağrısı yükselmeye devam edip etmeme konusunda karar vermeye çalışırken fark etmek isteyeceğiniz ilk semptomdur (eğer baş ağrısı varsa değil). Ancak Diamox sihir değildir; Yeterince yükselirseniz, vücudunuza zaman tanımanız gerekecek ve bunun etrafında hiçbir yol yok.
"Dağcılık: Dağların Özgürlüğü", diamoks (asetazolamid) alıntısını tavsiye ediyor: "Asetazolamid doea, [akut dağ hastalığını] ve yüksek irtifadan kaynaklanan düzensiz nefes almayı önlemede ve tedavi etmede etkili görünüyor" (7. baskı, s. 490). Yan etkileri vardır ve bir doktorla konuşmalısınız, ancak ilaç irtifa hastalığını tedavi etmek ve önlemek için sunulmuştur. Kitap, diamox'u uygun iklime ikame etmek için değil, bazı insanlara yardımcı olabilecek bir ek olarak önermiyor.
Buradaki her iki tarafın da geçerli noktaları vardır: diamox sihir değildir ve uygun alışmanın yerini almaz. Ancak olumlu bir tıbbi rol oynayabilir (sadece semptomları gizlemez). 10 bin fitin üzerinde 4 gezide bulundum ve bunlardan 2'si için diamox reçetem vardı ve genellikle sahip olmadığım zamanlardan daha iyi hissettim. Ancak yan etkileri vardır ve önce doktorunuzla konuşmalısınız.
#3
+7
PV22
2016-06-07 10:01:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aşağıda, çeşitli derecelerdeki irtifa hastalığının nedenleri, semptomları ve önerilen tıbbi müdahaleleri için güvenilir bir tıbbi kaynak bulunmaktadır. Cleveland Clinic - Rakım Hastalığı bilgileri

İrtifa Hastalığı Açıklaması

İrtifa hastalığı, yüksek rakımlara giden herkesi etkileyebilir vücuda hava basıncı ve oksijen seviyesindeki değişikliklere uyum sağlaması için zaman vermeden. Yüksek rakım, deniz seviyesinden 8.000 - 12.000 fit yüksekte olarak tanımlanır. Çok yüksek rakım 12.000 - 18.000 fit arasındadır ve 18.000 fitin üzerindeki rakımlar aşırı yüksek rakım olarak kabul edilir.

Yüksek rakıma ne kadar hızlı tırmanılırsa, irtifa hastalığının ortaya çıkma olasılığı o kadar artar. Yavaş ve kolay tırmanışa kıyasla, irtifa hastalığının, tırmanışların daha zor olduğu ve daha fazla enerji gerektirdiği durumlarda gelişmesi daha olasıdır.

Doğru Alışma Yönergeleri

 • Mümkünse, araba kullanmak veya uçmak yerine 10.000 fitin altından başlayın ve yüksek rakıma yürüyün. 10.000 fitten yüksek bir rakıma uçmanız veya araç kullanmanız gerekiyorsa, daha yükseğe çıkmadan önce 24 saat ilk durağınızda kalın.

 • Yürüyüş yaparken veya 10.000 fitin üzerinde tırmanırken rakımınızı artırın. günde 1.000 fitten fazla olmayın ve kazandığınız her 3.000 fit için programınıza bir dinlenme günü ekleyin. Unutmayın, "Yükseye tırmanın ve alçak uyuyun", yani bir günde 1.000 fitten fazla tırmanırsanız, daha alçak bir rakımda uyuyun.

 • İrtifa hastalığı belirtileri gelişirse daima daha düşük bir rakıma gidin.

 • Günde en az 3-4 litre su için.

 • Tütün, alkol ve barbitüratlar, sakinleştiriciler ve uyku hapları dahil olmak üzere diğer yatıştırıcı ilaçlardan kaçının.

 • Yüksek rakımda yiyin % 70'den fazla karbonhidrat içeren bir diyet.

 • Tırmanma uzmanları, 10.000 fitin üzerinde seyahat ederken yanlarında birkaç gün yetecek kadar oksijen tankı almanızı tavsiye ediyor. Kanda düşük oksijen seviyeleri (anemi) geliştirme riski taşıyan bireyler, kandaki oksijen seviyelerini korumaya yardımcı olmak için doktorlarından demir takviyesi almasını istemelidir.

İrtifa hastalığının belirtilerini bilmek çok önemlidir, böylece hastalık hala hafifken tedaviye erken başlanabilir.

Önleme

İrtifa hastalığını önlemenin en iyi yolu iklime alışmaktır. Bu, vücudunuzun daha yüksek bir rakımda oksijen konsantrasyonundaki değişime uyum sağlamasına izin veren bir süreçtir. Genel olarak bu, yavaş bir hızda daha yüksek bir seviyeye çıkmak anlamına gelir.

Vücutta meydana gelen ve daha yüksek bir rakıma alışmasına yardımcı olan değişiklikler şunlardır:

 • Daha derin nefes alma

 • Akciğer arterlerinde daha yüksek basınç, böylece nefes almaya yardımcı olmak için daha fazla akciğer alanı kullanılır

 • Daha fazla kırmızı kan üretme hücrelerin vücuda daha fazla oksijen taşıması

 • Kandan vücut dokularına salınan oksijen miktarını artırmak

Tedavi

İrtifa hastalığının tüm aşamalarında ana tedavi, mümkün olduğunca çabuk ve güvenli bir şekilde daha alçak bir rakıma inmektir. Hafif irtifa hastalığı için reçetesiz satılan ilaçlar baş ağrısını hafifletmelidir. Diğer semptomlar, daha düşük bir rakımda hızla kaybolur.

Orta irtifa hastalığının semptomları genellikle en az 1.000 ila 2.000 fit daha alçak bir rakımda 24 saat içinde iyileşir. Belirtiler 3 gün içinde tamamen geçmelidir.

Şiddetli irtifa hastalığı olan kişiler hemen daha alçak bir rakıma (4.000 fitten daha yükseğe) götürülmemelidir. En kısa zamanda bir doktora görünmeleri gerekir. Hastane bakımı gerekebilir.

Bazı yüksek vasıflı dağcılar ve yürüyüşçüler, yanlarında standart yüksek irtifa teçhizatlarının bir parçası olarak hiperbarik oksijen odası olarak da adlandırılan taşınabilir bir oksijen odası taşıyabilir. "Hazne" hava ile pompalanan bir vücut torbasıdır. Torbayı şişirmek, oksijen konsantrasyonunu artırarak yükseklik hastalığı olan torbadaki kişinin daha fazla oksijen solumasını sağlar.

İlaçlar

Asetazolamid, kişinin nefes alma hızını artırarak daha fazla oksijen almasını sağlayan reçeteli bir ilaçtır. Vücudun daha yüksek rakımlara daha hızlı alışmasına yardımcı olur ve irtifa hastalığının küçük semptomlarını azaltır.

Deksametazon da bir reçetedir. bazen irtifa hastalığını önlemek için kullanılan ilaç.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...