Soru:
Acil bir durumda sıcak tutmak
Pekka
2012-01-25 02:25:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dışarıda dolaşırken, insan kendini planlanandan çok çok daha soğuk bir durumda bulabilir.

Böylesine acil bir durumda, özellikle sağlık ve hatta yaşam için gerçek bir tehlike oluşturacak kadar soğukken ne yapılabilir?

Sanırım mümkünse, bariz bir şey ateş yakmak. Ama ya bu bir seçenek değilse? Başka bir şey, sahip olunan her tekstil parçasını kullanmak ve içine sarmaktır. Mümkün olduğunca ısınmak için başka ne yapılabilir?

Işın kılıcınızı kapın ve en yakın tauntaun'u bulun.
@Kevin ama ya yerel tauntaun nüfusunun soğukkanlı olduğu bir gezegendeysem?
Beş yanıtlar:
#1
+25
Timothy Strimple
2012-01-25 02:59:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dolayısıyla, beklediğiniz unsurun tamamen dışındaysanız, acil durum battaniyesi veya barınağınız yoksa, soğuğa karşı ek koruma sağlamak için birkaç seçenek vardır.

 1. Rüzgardan çekil. Rüzgar olayları çok daha perişan eder. Mümkünse, rüzgardan korunan bir alana girin.

 2. Biraz yalıtım bulun. Eşyalar, giysi katmanları arasında gevşek bir şekilde kalır.

 3. Doğrudan yere yatmayın. Tam anlamıyla sizden sıcaklığı emecek. Bir dal / yaprak tabakası koyun ve üstüne koyun. Değişen yatak ağırlığınızın altında sıkışacağından, olması gerekenden daha kalın olduğundan emin olun.

 4. Gerekirse hareket etmeye devam edin. Yukarıdakilerin hepsini yaptıysanız ve hala donuyorsanız. Hafif jimnastik yapmak işe yarayabilir. Terleme noktasına kadar egzersiz yapmadığınızdan emin olun, çünkü bu sadece durumu kızdırır.

#2
+14
Lagerbaer
2012-01-25 02:44:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink
 1. Yüksek enerji içerikli bir şeyler yiyin. Sıcaksa, daha da iyiyse, ancak Freedom of the Hills'in açıkladığı gibi, sıcaklık yalnızca psikolojik bir faktördür, sizi gerçekten ısıtan şey, yiyecekteki enerjidir. Çikolata bunun için harikadır.

 2. Hipotermik kişiyi, umarız sıcak olan başka biriyle birlikte uyku tulumuna koyun.

 3. Uyku tulumu taşımadığınız kısa yolculuklarda yanınızda acil durum battaniyesi bulundurun. Çok küçük ve hafiftirler ancak vücut ısısını size geri yansıtırlar.

Ve tabii ki en önemli kısım: Soğuk havaya kapılmayın. Planladığınızdan "biraz" daha soğuk, ancak "çok, çok" daha soğuk olmayan bir durumda yakalanmanızda bir sorun yoktur.

Yakın zamandaki bir vahşi doğada ilk yardım kursunda bana (2) hipotermik kişiyi ılık su şişeleriyle uyku tulumuna koymak ve onları sürekli olarak ılık sıvılar ve yiyeceklerle beslemek kadar yararlı olmadığı öğretildi. Bunun nedeni, (a) sıcak kişinin hipotermik bakım hazırlığı dışında daha yararlı olmasıdır ve (b) dış ısı çekirdeği zaten çok hızlı ısıtmaz - çoğunlukla sıcak kişi uyku tulumunu sıcak tutmaktadır, ki ılık şişe de yapabilir. En iyi tedavi, soğuktan izolasyonla birlikte sıcak yiyecek ve sıvılar ve nemli sıcak havadır.
#3
+11
xpda
2012-01-25 03:04:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink
 1. Önleme. Fazladan kıyafet taşımak iyi bir fikirdir. Polar hafiftir ve sıkıştırılabilir ve suyu emmez. Üstte ve altta ekstra yün bir hayat kurtarıcı olabilir. Ve çoğu zaman birlikte olduğunuz birinin sadece rahatlık için kullanabileceği zamanlar vardır. "Vazgeçiyorum-beni-buradan-çıkar" yürüyüşüyle ​​potansiyel olarak arabaya dönemeyecek kadar uzaktaysanız, gece hayatta kalmak için yeterli kıyafetiniz, çantanız vb. Olduğundan emin olun. .
 2. Rüzgârdan kurtulun. Derin karda iseniz, bir kar mağarası kazabilirsiniz. Gerekirse korunaklı bir uçurum veya başka bir şey bulun.
 3. Lagerbaer'in dediği gibi, yiyin. Isı üretmek için kaloriye ihtiyacınız var ve birkaç saattir sıkı yürüyüş yapıyorsanız, enerjiniz azalabilir.
 4. Kuru kalın. Su geçirmez giysileriniz yoksa bunu yapmak daha kolaydır. Bu yüzden su geçirmez giysileriniz olduğundan emin olun. Nefes alabilirlik en iyisidir ama en pahalıdır. Hava geçirmez ceketler sizi terden ıslatabilir ve üşütebilir.
#4
+9
A.A. Grapsas
2012-01-25 08:00:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunların çoğu hazırlık aşamasına geri dönüyor. Bilinmeyen bir arazide veya kendiliğinden gelişen havalarda hafif bir yürüyüş bile en kötüsüne dönüşebilir. Yanınızda küçük bir kit olması her zaman yardımcı olur ve bir şey olması durumunda ağırlığı telafi etmekten daha fazlasını yapar.

Yangını başlatacak bir şeyin olması minimum, çakmaktaşı / çelik, birkaç kibrittir , tarzınıza ve deneyim seviyenize uyan ne varsa. Yangınları evde / göreceli olarak güvenli bir şekilde pratik ettiğinizden emin olun.

Diğer gönderilerde de belirtildiği gibi, yanınızda ihtiyacınız olandan daha fazla katman taşıyın. Bu aşağı nefes almanız gerektiği anlamına gelmez. Bulunduğunuz bölgede havanın nasıl olduğunu düşünün. Dışarı çıkmadan önce tahminlere başvurun ve maruziyet için kendi tolerans seviyenizi göz önünde bulundurun.

Pamuktan kaçının. Pamuk ıslakken sıcaklığı korumaz.

Belirtildiği gibi, rüzgardan uzak durun. Rüzgarı kıracak bir sığınak arayın veya inşa edin. Rüzgar, dış sıcaklık katmanınızı bozacaktır. Her yürüyüşte yanımda hafif bir rüzgar / yağmur tabakası taşıyorum, çantamın dibinde kalıcı olarak yaşıyor. Bir tutam başka amaçlar için kullanabilirsiniz (su toplama, yüzdürme cihazı, küçük muşamba vb.); bu yüzden küçük ağırlığına değer.

Dışarı çıktığınızda yanınızda bir çeşit enerji / yüksek proteinli bar / jel taşıdığınızdan emin olun. Çantamda genellikle cebimde en az bir tane var. Yine, nereye giderseniz gidin veya ne kadar süreyle ağırlığınıza değer.

Belirtildiği gibi, hava koşullarından ve sıcaklıktan koruma sağlayabilecek basit bir barınak yapmayı öğrenin. Yerinizi yakmamak için yangını barınak planınıza nasıl düzgün bir şekilde entegre edeceğinizi öğrenin :)

Zemindeki yalıtım vücudunuzda yaklaşık 1 kat yalıtım değerine eşittir - ya da öylesine.

İnsanlara her zaman nereye gittiğinizi ve ne kadar kalmayı beklediğinizi söyleyin.

#5
+7
Shawn
2012-01-27 14:17:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı yerlerde, soğukla ​​savaşmak için gece yürümek ve daha ılık olduğu gün boyunca dinlenmek daha iyi olabilir.

Bu, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının büyük olduğu yerlerde en iyi şekilde çalışır. örneğin çöl gibi.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...