Soru:
Gore-Tex botlarına nasıl bakarım?
Phil
2012-01-25 02:58:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Şu anda epeyce kullandığım bir çift Gore-Tex yürüyüş ayakkabım var ve mümkün olduğu kadar uzun süre kullanılabilir durumda tuttuğumdan emin olmak istiyorum. Gore-Tex yürüyüş botlarını korumanın en iyi yolu nedir? Ara sıra yeniden koruma işlemine mi ihtiyaç duyuyorlar yoksa sadece çamuru yeterince fırçalıyorlar mı?

Emin değilim, ama bir çift Goretex hafif yürüyüş ayakkabım vardı. Arada bir 5-6 yıl kullandıktan sonra artık su geçirmez olmadıklarını zor bir şekilde öğrendim.
Ama onları o kadar sevdim ki, onları aynı yeni bir çiftle değiştirdim.
Dört yanıtlar:
#1
+9
zoul
2012-01-25 12:14:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ne yaparsanız yapın, zar birkaç yıl içinde aşınır. Pek çok insanın deri botları tercih etmesinin nedenlerinden biri de budur, çünkü zar sızmaya başladığında deriyi su geçirmez hale getirebilirler (mükemmel bir şekilde su geçirmez kumaşa ulaşmak çok daha zordur).

Bununla birlikte, her zaman deneyebilirsiniz zarı mümkün olduğu kadar uzun tutmak için. Pamuk ıslandığında aşındırıcı hale geldiğinden ve ayakkabının içindeki zara zarar verecek şekilde kolayca yıpranabildiğinden, üreticilerin önerdiği bir şey de botlarda asla pamuklu çorap giymemektir.

Başka bir şey de, zarı delebilecek enkazın iç kısmı. Bunun dışında pek bir şey yapabileceğini sanmıyorum. Dış katmanın su geçirmez hale getirilmesi membranın muhtemelen daha iyi çalışmasını sağlayacaktır (suyla ıslatılan deri buharların o kadar iyi geçmesine izin vermediği için giysilerin üzerindeki DWR gibi), ancak bunun daha uzun ömürlü olmasını sağlayacağını düşünmüyorum.

Benim tecrübemden sonra genellikle birkaç ay içinde yıpranır.
#2
+7
HorusKol
2012-01-25 09:00:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Şu anda giydiğim Gore-Tex patik ayakkabılarının iç kısmında Gore-Tex tabakası var (çoraplarım ile dış süet / sentetik arasında). Bu katmanı yıprandığında düzeltmek için herhangi bir şey yapabileceğinizden emin değilim.

Botlarınızdaki çamuru olabildiğince çabuk temizlemenizi sağlarım (genellikle bir yürüyüş gezisi).

Deri botlarınız varsa, çatlamalarını önlemek ve su geçirmez kalmalarını sağlamak için biraz dubbin sürün.

Süet / sentetik varsa, o zaman olmalısınız Onları temiz tuttuğunuz sürece birkaç ayda bir (ne sıklıkta dışarı çıktığınıza bağlı olarak) NikWax tedavisiyle tamam.

#3
+5
andy
2014-02-11 01:22:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gore-Tex yürüyüş botlarının bakımını yapmanın en iyi yolu nedir?

Bunları ara sıra temizleyin ...

Yeniden korumaya ihtiyaçları var mı Bazen veya sadece çamuru yeterince fırçalıyor mu?

ve su geçirmez.

Yeniden su geçirmez olmaları gerektiğini fark edeceksiniz ... ıslandıklarında .

Ayrıca şunu unutmayın: Gore Tex membran, botun içinde , dış (deri veya sentetik) ve içe bakan kumaş arasındadır. O zarı "korumak" için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Çoğunlukla yapacağınız şey dış katmanla ilgilenmektir. İdeal olarak, dış katmanı olabildiğince su geçirmez tutmak istersiniz (membranın kendisinin su geçirmezliğine ek olarak), çünkü dış taraf suya doymuşsa membran hemen hemen iyi nefes almaz.

Nikwax temizlik ve su geçirmezlik ürünleriyle başarılı oldum.

Son olarak ... bir çift botu onurlandırmanın en iyi yolu 1) onlara iyi bakmak ve 2) birçok harika macera yapma sürecinde sonunda onları yok etmektir.

#4
+3
user5720
2015-03-15 23:04:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Silikon bazlı OLMAYAN bir sprey kullanmak, onları daha uzun süre su geçirmez tutacaktır. Kanvas için silikon ve su yalıtımı için gore-tex kullanılması tavsiye edilmez.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...