Soru:
Çadırda Bitki Özü ile Başa Çıkmak
Dynadin
2014-08-17 17:20:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Temelde başlıkta belirtildiği gibi. Kurarken şiddetli yağmura karşı biraz mola vermek için hafta sonu çadırımı bir ağacın altına yerleştirdim. Bahsedilen yağmur, (ağacın sahip olduğunun farkında olmadığım) özsu yüklü yapraklarla karışmış ve onu yapışkan bir tabaka halinde kaplamış.

Su geçirmezliği etkileyip etkilemeyeceğini bilmiyorum, ancak yapmasa bile yapışkanlık kaldırmak istediğim bir şey. Referans olarak, 3m x 6m büyüklüğünde dört kişilik bir çadırdır. Herhangi bir yardım veya tavsiye çok takdir edilecektir.

Merhaba Dynadin, TGO'ya hoş geldiniz. "Özsuyu" veya "özlü yapraklar" ile ne demek istediğini hayal etmekte güçlük çekiyorum (benim tarafımda İngilizce becerilerimi kaçırabilir miyim ...) Bunu açıklamaya çalışır mısın? Ne tür bir ağaçtı o? Çadırınızda kalıntıların resmi var mı?
@PaulPaulsen özsu, bir ağacı veya bitkiyi kestiğinizde elde ettiğiniz şeydir ve sızar, su ağaçlarının sahip olduğu yapışkan şekerdir. Kanın bitki versiyonu gibi.
@PaulPaulsen ağaç, kamp yaptığım Galler'de oldukça yaygın olan bir Tarla Akçaağaçıydı. Sap, Aravona'nın dediği gibi.
@Aravona teşekkürler. Sadece şaşırmıştım çünkü normalde bu bir ağaçtan yarasız veya buna benzer bir şeyden düşmez. Pauls cevabının tatlı öz kısmı bunu açıklıyor :)
Beş yanıtlar:
treeNinja
2014-08-20 22:01:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Küçük bölümlerle ilgili deneyimlerime dayanarak el dezenfektanı kullandım ve işe yarıyor.

Annemle babam kampçılarımız için karbonat kullanırdı. Çadırdan daha kalın bir malzemeydi ama birçok yapışkan maddeyi temizledi ve emdi.

Paul Lydon
2014-08-18 02:16:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Büyük olasılıkla öz değil, yaprak bitlerinden (Yeşil sinek) atılır. Ağaçtaki özü emer ve daha sonra, genellikle Honeydew olarak adlandırılan bu yapışkan maddeyi salgılarlar.

Tavsiye için çadır üreticileriyle iletişime geçmeye değer olabilir, ancak önce sadece suyla dikkatli bir şekilde yıkamanızı öneririm, eğer bu değilse Yeterli değil, biraz sabunla deneyin (Dreft gibi).

Honeydew bu yıl yaşadığım yerde (DC'nin kuzey banliyöleri) arabamda çok kötüydü. Su, yumuşak sabun ve dirsek yağı, buna ek olarak park yerini değiştirir.
Tom Collins
2014-08-23 05:05:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tatlı öz ise, sabun & suyu işe yaramalı. Sert sabun kullanmayın.

Alternatif bir yöntem, ovalamak için pütürlü, yağlı bir karışım kullanmaktır. Belki kabartma tozu & bitkisel yağı düşünüyorum. Kum, yapışkan maddenin parçalanmasına yardımcı olur ve yağ, yeniden yapışmasını engeller. Saçından sakız çıkarmak için fıstık ezmesi kullanmaya benzer. Ardından yağı yıkamak için sabun & su solüsyonu kullanın.

İyi şanslar. Neyin işe yaradığını bize bildirin.

nife
2014-09-15 00:23:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunu su geçirmez bir tabakası olan güzel bir çadırda hiç denemedim, ancak daha önce birkaç eşyadan (sırt çantaları, giysiler, araba döşemeleri) çam özünü çıkarmak zorunda kaldım. Çok fazla aşınma olmadan gerçekten çıkarmak için bir çeşit çözücüye ihtiyacınız var. Goo-Gone ürününü veya oje çıkarıcıyı bir bezin içinde kullandım, sonra sadece ovaladım, ardından sabun ve suyla takip ettim. Bu bir çadırsa, tüm solventi çıkarmayı denemek için mümkün olan en kısa sürede yıkayıp tekrar kurutmak isteyebilir, ardından emin olmak için biraz su geçirmezlik solüsyonu uygulayabilirsiniz.

Alkol muhtemelen en nazik solvent olacaktır , işe yaradıysa, sabun ve sudan sonra ilk önce denemek isteyebilirsiniz. El dezenfektanını hiç denemedim, ancak alkolü ovmayı denedim ve çam özü için o kadar işe yaramadı.

Aseton, kozalaklı ağaç özünden kurtulmak için gerçekten mükemmeldir - çoğu oje çıkarıcıda birincil çözücüdür. Floropolimer DWR kaplamalar nispeten aseton dirençlidir. Sabun / su / nazik yıkama özü gevşetmezse bir sonraki seçimim olurdu.
Janet L.
2018-08-12 00:58:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Akçaağaç özsuyuysa, çam veya köknar gibi yağlı olmadığı için sade sabun ve su denerdim. Yağ ve solvent bazlı temizleyiciler genellikle sulu çamurda başarısız olur. Akçaağaç özüyle uğraşmak zorunda kalmadım, ancak inatla toluen ve asetonla çıkmayı reddeden fare dışkısıyla kirlenmiş aletlerle uğraşmak zorunda kaldım. Bulaşık yıkama sabunu (ve su) işi yaptı.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...