Soru:
Dışarıda nasıl bir uyku kalitesi elde edersiniz?
lazyrabbit
2016-03-17 04:57:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dışarıda pek bir şey yapmadığımı söylemeliyim, ancak dışarıda uyumayı yapmayı umduğum bisiklet turunun bir parçası haline getirmek istiyorum. Ancak benim için endişelenen şey, iç mekanda bile düzgün uyumakta her zaman sorun yaşamış olmam ve sağlıklı bir yaşam tarzımı sürdürdüğümden emin olmak istiyorum.

Kişisel olarak, esinti ve dışarıda çok kolay bir şekilde dikkatim dağılıyor gürültü veya genel açıklık (ne zaman parkta kitap okumaya çalışsam). Deneyiminiz nedir? Kapalı olmak yerine açık olmak için bir çadır veya muşamba daha mı iyi? Kulaklık mı? Hayvan sesleri gece sizi uyandırabilir mi? Şiddetli yağmurda düzgün uyumak mümkün mü?

Yol boyunca otellerde uyumayı düşünebilirsiniz. Turu bölen (kıta bölünmesi boyunca 4,800 km) ve hemen hemen her gece bir yatakta uyuyan insanlar var.
Daha önce hiç açık havada uyumadıysanız, muhtemelen bir çadırda muşamba yerine daha mutlu olursunuz. İsterseniz uyku tulumunuzu her zaman çadırın dışına çıkarabilir ve yıldızların altında uyuyabilirsiniz. Ayrıca, bir muşamba herhangi bir mahremiyet sağlamaz ve şiddetli yağmurda pek işe yaramaz.
Genelde, ayağa kalkıp tuvaleti (veya yakındaki bir ağacı) kullanmam gerekmedikçe, bir kaya gibi uyurum.
Bir dikkat eksikliği çektiğimi ve neden şüphelendiğinizi bildiğimi ve muhtemelen bunu bir istisna ile onaylayacağımı eklemeliyim. Şiddetli yağmur en iyi şeydir. Sesinden gerçekten keyif alıyorum. başka herhangi bir gürültüyü bastıran sürekli bir sestir ama o kadar sürekli ki rahatsız edici sesler çıkarmaz, bu yüzden en azından benim için bu iyi bir şey.
Eğer uyuyamıyorsanız, yeterince yorgun olmadığınızı ve daha çok bisiklet sürmeniz gerektiğini düşünüyorum.
Açıkçası, bütün gün dışarıda uygun şeyler yaparsanız, akşamları bebek gibi uyumak için yeterince yorgun olmalısınız. ;)
Dışarıda içeride olduğundan daha iyi uyurum. Çadırda sıcak bir uyku tulumunda uyuyorum.
Basit bir alışkanlığa dönüşebilir, eğer alışkın değilseniz, birkaç zorlu gece geçirebilirsiniz, bundan sonra muhtemelen çok yorgun olacaksınız, pek bir önemi kalmayacak. Şahsen dışarıda bir bebek gibi uyuyorum. Hafta sonu kamp yapmaya başlamanızı ve ardından hazırlıklı olmanız için tüm olası yerlerinizi belirlemenizi öneririm. Kendinize otellerde ve benzeri yerlerde alternatif konaklama imkanı sunun.
kişisel deneyim: Genellikle dışarıda harika uyurum (içeriden çok daha iyi) ancak yerde uyuduktan sonraki gün bisiklet sürmek daha zor olabilir. Mesafeyi korumak için kişisel olarak kamp alanları ve moteller arasında geçiş yapmayı tercih ediyorum
Ne zaman bir çadırda uyuduğumda, zeminin sertliği dışında (belki de büyük bir mata ihtiyacım var), beni rahatsız eden çok nemli ve terli bir his uyanmak olduğunu hatırlıyorum (o sentetikler ..). Geçenlerde doktorumla konuştum ve en büyük tavsiyesi günde en az bir kez nefesinin kesilmesiydi. Yani bisiklete binme muhtemelen beni iyi uyutacak Beni daha sonra en uykulu yapmak için büyük bir bisiklet yolculuğunun en iyi öğleden sonra yapıldığını düşünüyorum.
@ab2: * Ayrıca, muşamba herhangi bir mahremiyet sağlamaz ve şiddetli yağmurda pek kullanılmaz. * Düzgün eğimli bir muşamba şiddetli yağmurda iyi çalışır. Doğru şekilde kurmak için sadece pratik gerektirir. Bir muşamba altında çok şiddetli bir fırtına ıslanmadan oturdum.
@Ben Crowell OP'den farklı bir sınıftasınız - ve benden! Bununla ilgili bir soru sorabilirim.
Doğru, buradaki genel fikir birliği, donanımınızı test etmek gibi görünüyor. Bu çok mantıklı. Sanırım dışarıda uyuduğum zamanlarda, neredeyse ıslak uyandığımda, sanki ateşim varmış gibi son derece sersemce uyandığımı hatırlıyorum ve bu, çadırın + çantanın nemi toplama şekliyle ilgili gibi görünüyor - yani muşamba veya aç çadır havalandırma sağlayacaktır. Ayrıca sentetik malzemeler kendi içlerinde gerçekten gürültülü olabilir.
Altı yanıtlar:
DudeOnRock
2016-03-17 05:25:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uyku kalitesi çok sayıda faktöre bağlı olabilir. Bunlar deneyimlerimden bazıları:

Teçhizatın kalitesi ve uygunluğu

Çoğu insan çok soğuk veya çok sıcaksa kötü uyur. İkliminize ve yılın zamanına uygun kaliteli bir uyku tulumuna sahip olmak, kaliteli uyku alma olasılığınızı kesinlikle artıracaktır. Konu uyku tulumları olduğunda malzeme önemlidir. Kuş tüyü sıcaklığı daha iyi düzenler, ancak ıslandığında işe yaramaz. Sentetik malzemeler sıcaklığı düzenleme konusunda zayıftır, ancak ıslansa bile sizi sıcak tutar. Pamuk satın almayın.

Uyku pedi olması gece iyi bir uyku uyumanıza katkıda bulunur. Zemin, özellikle uyku yeriniz kum veya kayanın üzerindeyken bir ısı emici görevi görür. Forrest duff bir izolatör görevi görecek ve kereste hattının altında kalacağımı önceden bilirsem uyku pedi üzerinde hafifleyeceğim. Uyku pedleri söz konusu olduğunda, hava yatakları ve köpük pedleri arasında seçim yapabilirsiniz. İlki biraz daha gürültülü olabilir ve açık bir şekilde sızıntılara duyarlı olabilir, ancak genel olarak daha hafif ve daha rahattır. İkincisi daha ucuzdur ve dayaklara dayanabilir.

Bazı insanlar en iyi çadırda uyur. Bazı insanlar en iyi açık havada veya olabildiğince yakınında uyurlar. Yaz aylarında yağmur yağması ihtimaline karşı bir muşamba getiriyorum, çünkü bir çadırın içinde uyursam zamanında kalkmakta zorlanıyorum. Çadırlar (veya böcek ağları), sivrisinek istilasına uğrayan suların yanında kamp kurarken büyük bir artıdır.

Ekipman bakımı

Islanırsanız kötü uyuyacak. Uyku giysilerinizi kuru tuttuğunuzdan emin olun. Islanmasını önlemek için uyku tulumumu kuru bir çantada tutuyorum.

Deneyim

Birkaç yıldır çocuklar için doğa gezileri düzenledim. Düzenli olarak dışarıda vakit geçiren çocuklar ile gece uykusunun daha iyi olması arasında bir ilişki gözlemledim. Bunun yabancı bir ortamda olmakla ilgisi olabileceğinden şüpheleniyorum. Uzun yolculuklarda, çoğu çocuk muhtemelen yorgunluktan ve dış mekanla yeni keşfedilen aşinalıktan dolayı sonunda iyi uyuyordu.

İnsan faktörü

Dışarıda uykuya dalmaya çalışırken kendim için en can sıkıcı şeyin, yakın çevredeki düşüncesiz bireyler olduğunu görüyorum. Avrupa kamp alanları, özellikle yoğun sezonda çok yoğun olabilir ve çoğu zaman, en az bir grup birey sessiz saatlere saygı göstermez. Bu nedenle, mümkün olduğunca başkalarına yakın olmaktan kaçınırım. Kendimi böyle bir durumda bulduğumda kullandığım (herhangi bir şeye takılması gerekmiyor) bir çift gürültü önleyici kulaklığım var. Bana göre, bir dere gibi bir beyaz gürültü kaynağının yanında olabilmem de yardımcı oluyor. Sırt çantasıyla seyahat ederken, özellikle kamp yeri seçimi söz konusu olduğunda bazı seçeneğinizin olduğu bölgelerde, "insan faktörü" genellikle tamamen önlenebilir. Geceleri tamamen kendi başıma geçirdiğim Kaliforniya'nın Sierra Nevada dağlarında pek çok geziye çıktım.

Çevresel faktörler

Çoğu insan, yükseklik. İnsanları kötü uyutan yükseklik, kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Tecrübelerime göre, ne kadar yavaş yükselirseniz, o kadar iyi alışırsınız ve uyku kaliteniz artar.

Eşyalarımın ıslanabileceğinden endişelenmediğim sürece şiddetli yağmur beni rahatsız etmiyor. "İnsan faktörüne" de yardımcı olur çünkü insanlar genellikle kötü havalarda geç saatlere kadar ayakta kalmazlar. Aynı zamanda uyumama yardımcı olan beyaz gürültü de sağlıyor.

Öğeler hemen hemen teçhizatın uygunluğu ve kalitesiyle bağlantılıdır. Ekipmanımın duruma karşı koyacağına güveniyorsam, normalde sağlıklı uyurum.

Güneş de bir faktör olabilir. Yaz aylarında uyumak istiyorsanız gölgeli bir yere yerleştiğinizden emin olun. 30 dakikadır pişen bir çadırın içinde uyku tulumunuzda uyanmaktan daha kötü bir şey olamaz.

Kaçınılmaz

Gözlemlediğim ( kendim ve diğerleri), iyi bir donanım ve çok fazla deneyimle bile ilk gecenin çoğu zaman zor geçebileceğini.

Genel eğiliminiz. Evde uyumakta güçlük çekiyorsanız, muhtemelen aynı şeyi dışarıda da bulacaksınız. Uykusuzluğunuz stresten kaynaklanıyorsa, dışarıda birkaç gece geçirmek harikalar yaratabilir.

"gölgeli bir yere yerleştiğinizden emin olun" ... bu, sabahları gölgeli, akşamları olmak zorunda değil!
* İnsan faktörü: * Artık çoğunlukla vahşi kamp yapıyorum. Issız bir dağ yamacında sıfır gürültüyle kendi başınıza uyuduğunuzda, kamp alanları tamamen mahvoldu ..
* ilk gece zor geçebilir *: yeni yatak lüks bir otelde olsa bile ben de - aşina olmadığı için. Temiz hava, bisiklete binme egzersizi ve uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluk bunu kısa süre sonra sonraki gecelerde düzeltir :-)
Genellikle Avrupa'daki kamp alanlarında küçük bir çadırınız varsa, size "aile dışı" alanda bir yer sağlarlar. Orada geceleri gürültüyü düşük tuttuklarını unutabilirsiniz ...
@Liam, sıfır * insan * gürültüsü. Çadırınızdan on metre uzakta gölde beslenen bir geyik sessizlikten başka bir şey değildir.
Kuzey Galler'de pek az geyik yok @Mark: P
* gürültü engelleme *;) (tek karakter yazım hatası düzeltilemez)
@Ghanima, sabunun dış mekan deneyimleri için fazla medeni olduğuna karar veren kampçıların kokusuna da yardımcı oluyor.
Gürültü önleyici kulaklıklara göre daha düşük teknolojili ve çok daha ucuz bir alternatif, bir çift kulak tıkacıdır. Ben her zaman bir çift getiririm. Gözlerden uzak bir kırsal bölgede olsam bile, akşamın erken saatlerinde rüzgardan ve sivrisineklerden gelen gürültüyü engellemeye yardımcı oluyorlar.
Dakatine
2016-03-18 20:53:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bence bu çok geniş ve kesin bir yanıt alamayacak kadar kişisel.

Benimki: gidip güvenli bir ortamda olabildiğince kendiniz deneyin .

Mümkün olduğu kadar çok farklı kurulum deneyleri yapın: muşamba vs çadır, köpük minder veya şişme, ödünç alabiliyorsanız birkaç uyku tulumu deneyin ya da sadece benim yaptığım gibi satın alıp satabilirsiniz.

Bahçeniz varsa gidip orada uyuyun. Yapmıyorum, bu yüzden dışarıdaki sıcaklığı ölçmek ve sabahları duygularımı kaydetmek için bir termometre kullanarak şehirdeki balkonumda birkaç gece geçirdim. Amacım pratikte hangi kurulumların beni hangi sıcaklıklarda sıcak tutabileceğini test etmekti [bu aynı zamanda düzgün bir şekilde beslenmeyi ve su içmeyi de içerir]. Ayrıca, bir çiş şişesine işemeyi denedim (yani geniş ağızlı bir şişe) gece işemek için uyku tulumunu bırakmaya gerek yoktur. Bu çok yardımcı oldu. Ayrıca yağmur yağarken de bir bivy çantasını denedim, ancak balkona çok fazla yağmur girmese de, bunu oldukça hissettim.

Bahçede uyuyarak (ya da yapamazsanız bir balkon) pratikte daha sonra ne hissedeceğinizi görmenin ve bir şey ters giderse yatağınıza geri dönmenin güvenli bir yoluna sahipsiniz - örneğin, çok soğuksunuz, çok rahatsızsınız, muşamba taktınız kötü bir şekilde ve başınızın üzerine düşüyor vb.

fyrepenguin
2016-03-18 09:58:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

DudeOnRock tarafından söylenmeyen hazırlık hakkında söylenecek pek bir şey yok, ancak kuru olduğunuzdan, rahat bir uyku pedi olduğundan ve sıcak olduğunuzdan emin olmak kesinlikle anahtardır. Unutulmaması gereken bir şey, çok bisiklet sürecek olmanızdır ve bu sizi yorar. Size söyleyebilirim ki en iyi uykumun kamp sırasında, daha az rahat uyku düzeni olduğu zamanlarda bile oldu.

Uyanmaktan endişeleniyorsanız ve dışarıda ilk kez yapıyorsanız, kesinlikle bir çadırda uyuyun. ve doğru şekilde kurduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde yağmur yağdığında içeri su girebilir (çadırı dışarıda tutmak kilit noktadır). İsterseniz, uykuya daldığınızda müzik dinlemeyi seviyorsanız kulaklıkları veya tercih ederseniz kulak tıkaçlarını getirmekten çekinmeyin.

Çadır kurarken, bir yer bezi / muşamba koymanızı tavsiye ederim. yerde, sonra yağmur sineği olan çadırınız, ardından uzay battaniyesi, ardından uyku tulumunuz ve son olarak uyku tulumunuz. Katmanlar dizisi, yağmur yağdığında, uyku sisteminizin bir kısmı arızalansa veya çok miktarda su olsa bile kuru kalmanıza yardımcı olur. Yağmur sesinden çok ıslandığınız için uyanma olasılığınız daha yüksektir, bu yüzden iyi bir çadır kurmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Son bir şey, eğer niyetiniz varsa dışarıda uyumak, çadırınızı kurup indirip evde uyku düzenlemeleri yapmak için pratik yapın, böylece gerçekten önemli olduğunda ilk kez yapmaya çalışmazsınız. Çadırların sezgisel olması gerekmez ve ekipmanınızla ilgili deneyimleriniz çok yardımcı olabilir.

TOOGAM
2016-03-17 22:02:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pekala, bu size bağlı.

Örneğin: 16 yaşındayken, ailem küçük bir yatak odasına taşındı ve ben "ana yatak odası" (evin en büyük yatak odası) !). Neden? Çünkü bu 2 katlı evde ebeveyn yatak odası garajın yukarısında, evin ön tarafındaydı ve babam ara sıra geçen arabanın sesinden dolayı uyku sorunları yaşadı. Neredeyse hiç fark etmedim (uyanıkken). Havaalanlarında ve uçaklarda uyuduğum bilinen birçok ortamda da uyuyabilirim. Televizyonlar beni uyanık tutacak kadar gürültülü değil. Ayrıca uyandığım ve sonra tekrar kolayca uyuduğum için tanınıyorum.

Yani soru şu: benim gibi misin yoksa babam gibi mi? Cevabımın özü, size bağlıdır ; bazı insanlar çok fazla veya hiç zorluk çekmeden baş edebilir. Diğerleri için, aynı gece, sadece biraz daha fazla uyumaya yönelik başarısız girişimlerin korkunç deneyimiyle sonuçlanabilir. Bunu sadece deneyerek ve sonuçların ne olduğunu görerek anlamanız gerekebilir. Maalesef bu " size bağlıdır ", basitçe verebileceğiniz bir karara bağlı olduğu anlamına gelmez; bu, bir yetişkin olarak, istediğiniz için kolayca hızlı bir şekilde değişemeyeceğiniz faktörlere bağlı olabilir.

Hayvan sesleri sizi uyandırabilir mi? gece?

Biliyorsunuz, bunu evde çözebilirsiniz. Pencerelerinizi açık bırakmayı deneyin. Yaşadığım yerde ağaçlar var ve ara sıra bu küçük tüylü uçan şeylerin gagalarından gelen cıvıltıları duyuyorum (çoğu gün olmasa da).

Stefan Bischof
2016-03-17 18:57:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uzmanlara sorun

Uyku tulumu ve iç çamaşırları için ekipman önerileri açık hava mağazanızda bulunacaktır.

Olumlu yetenek / tavrı sürdürün

Zihinsel süreç çok önemlidir. Eşsiz sesler ve dondurucu bir esinti ... doğayı kucaklayın ve psikolojik bir numara yapın: Dışarıdaki ilk gecenin, başlangıç ​​için harika bir gece olmasına izin verin. Diğer bisikletçilerle bir bira / viski paylaşmak için gerçekten sabırsızlanıyoruz. Hayvana saygı gösterin! Yorumlarda belirtildiği gibi müzik, hayvan yaşamına uyarlanmalıdır. Birlikte şarkı söylemenin yerini alçak seslerde güzel bir konuşma da alabilir. Müziği kısın ve yaprakların çıngırdağını dinlemenin yanı sıra - doğanın sesi tanıdık gelecek - harika bir gece, pek çok sakin gecenin başlangıcı.

Diğer yanıt, mükemmel bir genel öneri ve kapakları sağlar. bu cevabın tüm alanları.

Dışarıda çok yüksek sesle müzik çalmayın lütfen. Bu sadece diğer insanları rahatsız etmekle kalmaz, hayvanların alışkanlıklarına zarar verebilir ve hatta doğal davranışlarını bozabilir.
@Willis, doğru. Memeli hayvan yaşamının yokluğunda, doğa ile otoyolda bisiklet yolculuğu arasında ayrım yapın. Doğru davranış güzel bir soru olur. Zaten varsa bakarım.
Gandolf989
2016-03-18 01:07:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir arkadaşımın çadırını / hamakını ödünç aldım. Daha çok, iki ağaca ya da etrafta yattığınız herhangi bir şeye asmak için halatlarla dolu bir çuval gibidir. Ayrıca katlanabilir bir standı olan bir tane de alabilirsiniz. İçeri girdiğimde rahattı ama içeri girmek biraz zaman aldı. Kullandığımdan aşağıdan giriyorsun. Denemek için ödünç almak veya kiralamak isteyebilirsiniz. Aslında ne yaparsan yap, kapsamlı testler yapmak bir zorunluluktur.

Bence yeterince uzağa gidersen uyuyabilmenin bir sorun olmaması gerektiğini düşünüyorum.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...