Soru:
Çadır seçiminde kafa karışıklığı, çok fazla değişken
Arsalan Ahmed
2017-04-18 19:59:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu yaz İzlanda'da Laugavegur Trek'i yapmayı planlıyorum (yağmur ve kar beklenebilir) ve bir çadır satın almam gerekiyor. Çadır alırken nelere dikkat etmem gerektiğine dair birkaç makale okudum ve çok fazla değişken olduğu için kafam karıştı. Bu yüzden gereksinimlerimi buraya yazmaya ve birinin bana tavsiye verip veremeyeceğine bakmaya karar verdim. Bütçem maksimum 100-150 euro (100-160 USD). Çok fazla para olmadığını ve ödediğimin karşılığını alacağımı biliyorum, ancak çadırı mümkünse uzun yıllar kullanmak istiyorum. Yılda bir veya iki kez trekking veya kamp yapmak istiyorum. yaz aylarında dağlar. Bu nedenle hafif kar ve orta ila yoğun sağanak yağış beklenebilir.

  1. Benim için en kafa karıştıran şey su geçirmezlik seviyesi. Hangi derecelendirmeye ihtiyacım olduğundan emin değilim. Gerçek deneyime sahip biri yardımcı olabilir. 2000 mm yeterince iyi mi yoksa 5000 mm gibi daha yüksek bir sayı mı seçmeliyim? Sorun, bazı çadırların 2000 mm, aynı fiyat grubundaki diğerlerinin 3000 ila 5000 mm olarak derecelendirilmesidir. Yani hangisini alacağımı bilmiyorum. Önem sadece direnç seviyesine mi veriliyor yoksa kalite endişesi var mı?
  2. Daha düşük su direncine (2000 mm) sahip iyi bir marka satın alırsam, gereksinimlerimi karşılayacak kadar iyi olur mu yoksa daha yüksek bir seviyeye ihtiyacım olur mu?

Ben bazı pratik tavsiyeler arıyorum. Şiddetli duşlarla karşılaştığınızda gerçekten önemli olan veya yüksek bir su geçirmezlik seviyesi, ara sıra kamp yapmakta veya bir saklama bölmesine sahip olmak ne kadar önemliyse yardımcı oluyor mu?

Zemine dayanıklı gerçekten iyi bir çadır buldum 3000 mm ve 2000 mm'lik üst direnç ancak çevrimiçi olarak herhangi bir inceleme bulamıyorum. O zaman neredeyse benzer özelliklere sahip fiyatın 1 / 3'ü için başka bir seçenek daha var. Bu yüzden, fiyat indiriminin performansı nasıl etkilediğini bilmiyorum. Gerçekten harika bir çadır satın almak için yüzlerce Euro harcamak istemiyorum ve aynı amaç (ara sıra kamp yapmak) daha ucuz bir seçenekle sunulabilir.

Laugavegur parkuru boyunca 4 dağ kulübesi var. Belki bir çadıra ihtiyacınız yok mu?
Evet haklısın ama öğrenci olmak, ya seyahat çok maliyetli olduğu için gitmiyor ya da gidip ucuza tut. İsviçre'de Haute rotasını böyle yapmayı başardım; pahalı kulübelerde kalmaktan kaçının. Ucuz çadırımdaki tek fark yağmur yağdığında sızıyordu.
Hidrostatik Baş ile ilgili olarak - Kocam ve ben olabildiğince yükseğe gidiyoruz, o zaman daha kötü havalarda daha fazla kullanım elde edeceksiniz. Yani 5000 mm, bir tahmin olarak, sızmaya başlamadan önce 5 m suyu etkin bir şekilde alabileceğiniz anlamına gelir. http://www.gearweare.com/guides/camping-guides/what-does-hydrostatic-head-mean/
Çadırınızda yalnız kalmayı mı planlıyorsunuz yoksa 2 mi olacaksınız? 1, 2.6kg çadır için çok fazla, tenteler, çadırlar, tek duvarlı çadırlar, ...
Yalnız kalmayı planlıyorum ama son deneyimimden, sırt çantasını ve ayakkabıları vb. Saklamak için daha fazla alana sahip olmanın asla zarar vermediğini gördüm. Yerel spor mağazasında bahsettiğim fiyat aralığında 1 kişilik çadır bulamadım . Ayrıca resimdeki fiyatın 1 / 3'üne McKinley Vega 2 çadır alabilirim ve aynı su geçirmezliğe sahiptir. Kafamın karışık olmasının nedeni bu.
Anladığım kadarıyla, bu soruyu kapatmaya oy verdim çünkü bu bir alışveriş tavsiyesi sorusu. McKinley ile ilgili olarak: onlardan çadırlarla vur-kaç: vega hakkında konuşamam, ancak şu anda 6 mevsimi için 3,5 kişilik "genel amaçlı" bir çadır kullandım (yaklaşık 15x 2 16 gün, yine bir dolu fırtınasında). Ayrıca arkadaşlardan aynı markanın diğer çadırlarından çok iyi sonuçlar alınmadığını duydum ...
@knitti belirli markalar hakkında konuştuğum için özür dilerim. Bunu yapmaktan kaçınmaya çalıştım ama bu mümkün değildi.
@knitti, o kadar iyi sonuçlar değil ne demek istediğini bana söyleyebilir misin? Bunun gerçekten büyük bir sorun mu yoksa yaşayabileceğim bir şey mi olduğunu bilmek istiyorum. Demek istediğim, ara sıra bir kampçı olmak, havalandırmanın o kadar iyi olmaması veya renk solması vb. Umurumda değil. Tek istediğim, temel olan, beni gelecek yıllarda kuru tutan bir çadıra sahip olmak.
@knitti numaralı sorular (1 ve 2) güzel sorulardır.
Ucuza almak istiyorsun, 2 adam, kuru kalmak ve yıllarca dayanmak. Bir şey vermeli. Havalandırın ve solmaya gerçekten burada hiçbir şeyden vazgeçmiyor.
@ppl ile numaralandırılmış soruların iyi olduğu ve bazı fiyat / marka alışveriş problemlerini ortadan kaldıracağı konusunda hemfikirim. Suya dayanıklılık seviyelerini öğrenmek ve bunların bir kararı nasıl etkilediğini öğrenmek her halükarda ana konu gibi görünüyor, bu yüzden onu çokça düzenleyebilir ve konu üzerinde tutabilirsiniz. Karar vermenin bir parçası olarak ucuz, orta fiyatlı, pahalı ekipman vb. Hakkında genel tartışmalar gördüm, bu yüzden muhtemelen fiyatları kullanmadan biraz tavsiye alabilirsiniz. İstersen düşünmen gereken bir şey.
@Paparazzi sorduğum şey, genellikle ucuz bir çadırda ne verir. Bunu kendim bilecek kadar tecrübeli değilim.
üç yanıtlar:
fgysin reinstate Monica
2017-04-19 19:20:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genellikle XY milimetre cinsinden verilen su sütunu ile ilgili sorunuza cevap vereceğim.

Bu şaşırtıcı gelebilir, ancak genellikle değerleri neredeyse görmezden gelebilirsiniz. çadır üreticileri tarafından verilmektedir. Neden?

  • Bir çadırın ne kadar su geçirmez olduğu yalnızca 2000 ve 5000 mm potansiyel su basıncına değil, aynı zamanda şekline de bağlıdır. Yani, belirli türdeki çadırlar (örneğin, kumaş daha dik bir açıda olduğunda), esasen su geçirmez olmak için, örneğin yatay olarak yerleştirilmiş bir muşamba yerine çok daha az su direncine ihtiyaç duyacaktır.

Ve Farklı çadır şekillerini çoğu zaman doğru bir şekilde karşılaştıramadığınız için su geçirmezliği karşılaştırmak çok zor olabilir.

Tavsiyem: Güvendiğiniz yerel açık hava mağazasına gidin, onlara gereksinimlerinizi ve sınırlamalarınızı (para, ...) ve ne satın alabileceğiniz konusunda size bazı iyi önerilerde bulunacaklar.


Çadırdan aldığınız zevki kaç taneden daha fazla etkileyecek farklı değişkenlere bakmak isteyebilirsiniz mm su sütunu kumaşının dayanabileceği.

  • Ağırlık , özellikle çadırları taşımayı planladığınızda (trekking) çadırlarda büyük bir sorundur. Buradaki sorun, çadır ne kadar hafif olursa o kadar pahalı hale gelir - ve 100-150 Euro ile fazla uzağa gidemezsiniz ...
  • Boyut önemlidir. Burada herkesin gereksinimleri aynı değildir, bu nedenle rahat hissetmek için ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu düşünün. Ayrıca, kaç ppl getirmek istediğinizi, paketlerinizin ne kadar büyük olduğunu, içeride yemek yapabilmek istiyorsanız (bunu yalnızca doğru ekipmanla yapın!), Vb. Düşünün. Elbette daha büyük, daha ağır anlamına gelir, bu yüzden bir değiş tokuş var. burada ...
  • Ne kadar sağlam olduğu, esas olarak çadırınızın kaç mevsim / gezi kullanılabileceğini belirleyecektir ... Buna karar vermek çok zor olabilir, bu yüzden çevrimiçi olarak veya (tekrar) incelemeler aramanızı öneririm tavsiye için yerel açık hava mağazanıza danışın. Elbette sağlamlık, çadırınızın rüzgara ve hava koşullarına daha iyi / daha uzun süre dayanabileceği anlamına da gelecektir.
  • Şekil veya çadırınızın ağırlık başına boyut ve hava koşulları üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. çadır istikrarı. Genel olarak konuşursak: kubbe çadırları en sağlam ancak en ağır olanıdır, tünel çadırları genellikle en hafif olanlardır (boyutlarına göre).
Sağlamlık aynı zamanda çadırın ne kadar güçlü olduğu - ne kadar rüzgar ve kar yüklemesi vb. İle ilgilidir. 4 mevsimlik bir dağ çadırı, $$$ ve ağırlık pahasına çok güçlü rüzgarlara ve şiddetli karlara dayanabilir. Süper hafif 2 mevsim çadırı uzun süre dayanmayabilir veya kuvvetli rüzgarlara dayanmayabilir
@mattnz, teşekkürler, yukarıdaki bölümü güncelledim.
Karen
2017-04-22 06:54:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Su geçirmezlik, ortalama bir kampçı için en önemli şeylerden biridir, bu nedenle makul kalitede, ucuz bir çadır, hafif yağmurlar ve ara sıra gök gürültülü fırtınalarda kuru kalacaktır ve eğer çadır uygun şekilde depolanırsa ve yılda yalnızca birkaç gün kullanılırsa, su yalıtımı en az birkaç yıl sürmelidir. Nasıl kurulacağını bildiğinizden emin olun ve vücudunuzun veya ekipmanınızın ıslak çadır duvarlarıyla temas etmesine izin vermeyin çünkü bu hatalardan biri su geçirmez bir çadırın sızdırmasına neden olur ( Dokunuyor mu? içeriden çadırın dış duvarı sızdırıyor mu?).

Ucuz çadırlarda neredeyse her zaman feda edilen şey ağırlıktır. Pahalı çadırların esnek, hafif alüminyum kullanacağı fiberglas veya kalın metal direkler kullanacaklar. Kumaş dayanıklı bir naylon veya polyester olacak, en son, en hafif silnylon değil. Daha küçük bir çadır, paradan tasarruf ederken ağırlığı azaltmanın en kolay yoludur.

Pahalı olmayan bir çadır, pahalı olandan daha az dayanıklı olmayabilir. Yukarıda söylediğim gibi, bir çadırın maliyetini düşürmek için ağırlık neredeyse her zaman feda edilir. Ancak çok sayıda ucuz ve dayanıklı malzeme vardır. Özel sırt çantalı çadırlar, ağırlığı öncelikli olarak tutmak ve genellikle dayanıklılık pahasına yapılır. Dolayısıyla mütevazı fiyatlı bir çadır, yıllarca ortalama kullanım için dayanabilir.

Ucuz ve Kir Ucuz. En ucuz çadırlar çabuk yıpranır ve satın aldığınızda sızıntı yapabilir. Birkaç yolculuk içinde kırık fermuarlar, yırtılmış malzeme ve yırtılmış dikişler riskiyle karşı karşıya kalırsınız. İnceleme veya öneri olmadan ucuz markalardan uzak durun.

Yani işin püf noktası, hangi ucuz markaların hala iyi kaliteye sahip olduğunu bulmaktır. Kimin kamp kurduğunu bildiğiniz herkese hangi markayı kullandıklarını sormanızı öneririm. Yürüyüş ve kamp yapmaya adanmış mağazalara sorun. Ve sadece istediğinizi düşündüğünüzü değil, çeşitli çadır ve markaların yorumlarını okuyun. Öncelikleriniz, kolayca taşınabilecek kadar küçük ve hafif bir çadır ve su geçirmezliği iyi bir çadır olmalıdır. Diğer özelliklere sahip olmak güzel, ancak gerekli değil.

@Karen bilgileri için teşekkürler. Vücudumun veya ekipmanımın ıslak duvarlarla temas etmesine izin vermeme konusunda ne demek istediğini anlamadım. Biraz detaylandırır mısınız lütfen? Ben acemiyim ve bunu ilk kez duydum.
J Bergen
2017-04-22 23:51:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Su geçirmez. Parifin kullan. Mum mumu. Kuru temizleme sıvısında çözün. Sadece bir gecede içinde eriyecek kadar. Birkaç kez sallayın. Fırça ile boyayın. Uzun ömür dışında daha iyisi beyaz balmumu kullanmaz. 1 kat yeterli olacaktır. Yüksek rüzgar kubbe çadırıyla gitmek bence en iyisi. Çadır üzerinden uçmak çok yardımcı olur.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...