Soru:
Tuzlu su antiseptik midir?
Paul Paulsen
2014-05-26 02:28:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı durumlarda, örneğin sahil boyunca (kısa) bir yürüyüş sırasında, yaraları dezenfekte edecek hiçbir şeyiniz olmaz. Kendinizi keserseniz veya temizlenmesi gereken küçük bir yaranız varsa, onu denizde temizlemek mi yoksa olduğu gibi bırakmak daha mı akıllıca olur?

İçine tuz ilave edilmiş temiz su muhakkaktır. Ama çeşitli organik maddelerle dolu okyanus suyu? Belki değil. Onunla gerçek çamuru durulardım ama aksi takdirde evde yarayı bekler ve temizlerdim.
üç yanıtlar:
nhinkle
2014-05-26 10:58:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Deniz suyu kendi başına steril değildir, aslında her türlü organizmaya sahiptir. Bir yaradaki tuzun acıtması muhtemeldir ve tuzlu su özellikle etkili bir antiseptik olmayacaktır.

Yara temizliğinde her zaman bir ödün verme meselesi vardır. Enfeksiyon başka şekilde kaçınılmazsa, aşırı derecede kirli bir yarayı temizlemek için sterilden daha az su kullanmak daha iyi olabilir . Bununla birlikte, mümkün olduğunda bir yarada yalnızca temiz su kullanmalısınız, böylece enfeksiyon için daha fazla olasılık sunmazsınız. Bir yaradan çamur veya büyük döküntü çıkarmak için tuzlu suya başvurmanız gerekiyorsa, daha sonra mutlaka mevcut temiz suyla durulayın.

Yapabileceğiniz en iyi şey, biraz arıtılmış su kullanmaktır (örneğin su şişesi)) yarayı durulayın, ardından bunu yapmak için uygun altyapıya geldiğinizde daha derinlemesine temizleyin.

İskoçya'da çok fazla kaya havuzuna düştükten sonra bunu doğrulayabilirim ... GERÇEKTEN acıyor!
Mr.Wizard
2014-05-27 02:22:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hayır, deniz suyu antiseptik olarak kabul edilemez. En azından, her yıl birçok ciddi enfeksiyonun ve ölümün nedeni olan Staphylococcus ve nekrotizan fasiitin bir ajanı, "hayatta kalabilir: ... Yüksek seviyede tuz" ve hatta deniz suyuyla yayılabilir.

Okuduğumu hatırlıyorum ( ancak şu anda Cryptosporidium kistleri gibi parazitlerin deniz suyunda da hayatta kalabileceğini söyleyemiyorum.

Sarah
2014-11-11 08:17:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Deniz suyu, hayır. Ama temiz tuzlu su, evet.

Tuzlu su çözeltisi izotonik olmalıdır, yani vücudunuzla aynı tuz seviyesi; 250 ml suya yarım çay kaşığı deniz tuzu.

Burun piercingimde kullandım ve çok etkiliydi. :)

Merhaba Sarah, TGO'ya hoş geldiniz! Cevabınız için teşekkürler. Öncelikle temizlik için mi yoksa dezenfeksiyon için mi kullandığınızı biliyor musunuz?
ABD'deki insanlar için fincan başına yaklaşık 1/4 ila.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...