Soru:
Bir anne yaz başında yaz sonu ve sonbaharla karşılaştırıldığında daha savunmacı mıdır?
gerrit
2013-10-19 22:20:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Boz Ayılar'daki Wikipedia sayfasına göre

Saldırıya en yatkın anneler yavrularını savunuyor ve insanlarda meydana gelen ölümcül yaralanmaların% 70'inden sorumlu .

Buna mevsimsel bağımlılık var mı? Örneğin, anneler yazın başlarında ve sonbaharda, yavruların biraz daha büyük olduğu dönemlerde olduğundan daha savunmacı mıdır yoksa önemli bir fark yok mu? Ayı türüne bağlı mı?

Ayrıca bkz .: Ayı güvenlik kuralları kışın hala geçerli mi?

Bir cevap:
Ricketyship
2013-10-22 23:42:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Domuz ayılarının yavrularına karşı koruyuculuğu tüm ayı türlerinde geneldir. Bir ayı türünün saldırganlığında farklılık olabilir, ancak bu tamamen bir ayının ne kadar rahat olduğuna bağlıdır bir insanla ve ne kadar tehdit altında hissediyor. Örneğin. bir kara ayının daha küçük bir korku çemberi vardır ve bu nedenle bir kara ayıya bir boz ayı ya da bir Asya ayısından daha yakın olabilir.

Bunu söyledikten sonra, ayıların insanlara saldırmasının birçok nedeni vardır:

  1. Bir ayı, insanın yavruları veya kendisi için bir tehdit olduğunu hisseder.
  2. Ayıyı bir insan korkutur.
  3. Teşvik - diyelim ki yiyecek insanlar tarafından taşınır (En çok ayı alanında kamp yaparken yaygındır).

Domuz ayılar yavrularının öldürülmesine neden olabileceğinden çoğu zaman çatışmadan kaçınmaya çalışırlar. Yavruları olan ayılar, ancak kaçamayacaklarını hissettiklerinde saldırganlaşırlar (Bir kişinin çok yakın olması veya ayı şüphesiz bir insan tarafından ürkütülmesi). Bu davranış, ayı türlerine ve hatta yavruların mevsimlerine veya yaşına özgü değildir. Bu, yavrular anneden ayrılana kadar (tipik olarak yaklaşık 2 yıl sonra) davranış olmaya devam eder. Bazen yiyecek aramak, bir dişi ayının insan yerleşimlerinin yakınında dolaşmasına veya şüphesiz bir kampçıya neden olabilir. Yine de, saldırı kurallarına esas olarak yavrularla birlikte kaçıp kaçamayacağına veya yavruların hayatta kalması için savaşması gerekip gerekmediğine göre karar verilir.

Kış mevsimlerinin, bir kış uykusu vakti olsa da garanti edemeyeceğini her zaman unutmayın. Bir dişi domuzun uysal olması (Aslında, ayı kış uykusu saf bir kış uykusu değildir ve kış uyuşukluğu olarak adlandırılır ve bu nedenle gerçek kış uykusuna göre çok daha hızlı uyanabilir). Mevsim / yavruların yaşı / ayı türü ne olursa olsun yavruları olan bir ayıdan uzak durmak her zaman daha iyidir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...