Soru:
Ağaçlara nasıl hamak takarım?
rumtscho
2015-05-21 21:56:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir sonraki tatilimde, belirlenmiş bir kamp alanındaki bir çadırda kamp yapacağım. Geçen gün birisinin uzanmak için hamak kullandığını gördüm, eBay'den çok hızlı bir şekilde ucuz bir hamak aldım, "bakalım bu işime yarıyor mu" tavrıyla.

Hamak geldi ve her bir kısa ucunda ipler yayılmış bir ipek parçası. Halatlar bir döngü halinde birbirine örülür. Sanırım bu özel bir hamak standı için tasarlanmış olabilir, ancak bir tane olmayacak, umarım kampın içinde veya çevresinde kullanılabilir bir çift ağaç olur. Kabaca şu tarzdır:

hammock type

Onu ağaçlara nasıl bağlarım? Herhangi bir eski kordonu bir ağaç gövdesine sarabilir miyim? Aşağı kaymaz mı? Hangi kordon kalınlığına ihtiyacım var? Öğrenmem gereken özel düğümler var mı? Kablodan daha kullanışlı bir şey var mı, ör. toka ile bir tür kısa kemer? (Örneğin, kanoları araba çatılarına bağlamak için uzun olanlar gördüm). Bu amaçla bir şey satın almak istersem, 1) nasıl adlandırılır, 2) hangi mağazada bulunur ve 3) onu nasıl kullanırım?

Uzun bir süre ağaçta bırakacaksanız, uygun genişlikte çekirdek kullandığınızdan emin olmak veya ağacın etrafını saran kordonu tamponlamak isteyebilirsiniz. Aksi takdirde ağaca zarar verebilir veya öldürebilirsiniz.
Iki yanıtlar:
ShemSeger
2015-05-21 22:57:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hamaklarımı tırmanırken çapalar için kullandığım sapanları kullanarak asıyorum, ağacın etrafına bir çevresi takılması fazlasıyla yeterli, ancak askıyı ağacın etrafına iki kez dolayıp sonra bir su düğümü en iyisidir. İyi tutar, yüksekliği ayarlamak kolaydır ve ağırlıklandırıldığında kaymaz. Dokunun geniş yüzey alanı ağaç için de korddan daha iyidir çünkü ağacı kesmez.

Ağaçların aralarındaki doğru mesafe varsa, hamakları karabina kullanarak doğrudan çapaya tutturabilir veya bir kiriş halatını bağlayarak hamakları demirlere tutturmak için bir uzunluk ipi kullanabilirsiniz. veya sekiz rakamı izleyin ve çapaya tutturulmuş bir karabina üzerine bir karanfil bağlantısı. Karanfil kancaları iyidir çünkü hızlı bağlanırlar ve uzunlukları kolayca ayarlanır.

enter image description here

enter image description here

Bunu ayarlamanın daha hızlı bir yolu, askınızın iki ucuna halihazırda iki ilmek bağlanmış olmaktır (sadece bir körfezde sadece yukarıdan bir düğüm), bir ilmeği biner'e klipsleyin, ardından ilmeğe kırpmadan önce ağı ağacın etrafına iki kez sarın diğer tarafta. Neredeyse aynı tutuyor, ancak her seferinde düğüm atıp çözmekten daha hızlı kurup indirmek. Dezavantajı, ağaca daha fazla sürtünmesidir, çünkü bağlantı noktanız kendi kendine eşitlenmez ve hamakta sallanıyorsanız ağaçtan yavaşça aşağı kayabilir.
Mokie
2016-04-06 11:57:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Her birinin iki ucundan da ilmekler olan iki kısa uzunlukta ip kullanıyorum. Ağacın etrafına bir ip koyun ve bir ucunu ilmeğin içinden geçirin (böylece ağaç üzerinde bir kayma düğümünüz olur, ipin bir ucu bir ilmek ile serbest kalır). Diğer ağaçta tekrarlayın. Bu, sizi destekleyecek kadar sağlam olan herhangi bir ağaç boyutuna göre çok ayarlanabilir ve daha fazla öğretilmesini istiyorsanız, onu birden fazla kez sarabilirsiniz.

Hamak ilmeğini ipin ucundaki ilmeğe takmak için, her iki uçta S şeklinde metal bir kanca kullanıyorum. Kayma düğüm ipi ağacın etrafında gerilir (hamaktaki ağırlığınızdan daha da fazla) ve gerginlik S kancasını sıkı tutar. İhtiyaç duyduğunuzda indirmeniz çok kolaydır (yağmur yağacak gibi).

İpleri çoğunlukla yukarıda bırakıyorum, ancak onları indirip yeni bir ağaca taşımak daha kolay olurdu. Hamakta S kancalarını gevşeteceğini düşündüğünüz çok sayıda kaba ev olsa bile, bu sistemi hiç kaybetmedim ve beni terk etmedim. Bu yıl kullanmayı planladığım bir diğer şey de satın aldığım metal bir parça, adının hamakın ucundaki halkanın içine sığdığından emin değilim (böyle görünüyor, ancak benimkini nalburdan yeni aldım , hamaklar için etiketlenmemiştir: https://hammockleisure.com/hammock-accessories/34-metal-loop-protectors-2-pieces.html).

Amaç, S kancasının zamanla hamak liflerine sürtünmesini önlemektir (hamak liflerinin hamakta çok sallanırsanız sonunda bu şekilde yıpranabileceğini geçmiş deneyimlerden biliyorum). Ancak kısa süreli kullanım için bu bir gereklilik değildir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...