Soru:
Yüzerken kramp girince ne yapmalı?
WedaPashi
2014-12-04 22:08:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ben gerçekten iyi bir yüzücü değilim. Rasgele yüzerken, uyluk veya ayak parmaklarımda kramp geçirdiğimde kesinlikle biraz paniğe neden oluyor ve yüzmemi kötü bir şekilde engelliyor.

Kramp alırsam ne yapmalıyım? yüzüyorum?

Iki yanıtlar:
ShemSeger
2014-12-04 22:54:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Survival Float.

Bir hayatta kalma şamandırası - ayrıca bir ölü adam şamandırası veya denizanası şamandırası olarak da bilinir - Vücudunuzu gevşetirsiniz, ciğerlerinizi aşırı şişirirsiniz ve ya sırtınıza ya da önünüze uzanarak doğal kaldırma kuvveti kullanarak ayakta kalmaya çalışırsınız. Önünüzde düzenli olarak hava almaya ihtiyacınız var, ancak sırtınızda rahatlayabilir ve sadece nefes alıp krampı gevşetmeye odaklanabilirsiniz. Gerçekten uyuyup göllerde yüzerek kestirebilecek kadar canlı olan insanlar biliyorum.

Birkaç yaz önce, çok daha formda kuzenimle bir gölde yüzmeyi kabul ettim. İlk olarak ona yetişmeye çalıştım, ama yolun yarısını biraz geçtikten sonra yanımda kötü bir kramp var. Bir gölün tam ortasındaydım, bu yüzden devam etmekten başka seçeneğim yoktu. Krampla nasıl başa çıktığım ilk önce felçimi değiştirmekti (serbest stil, göğüs felci, yan felç, sırt felci). Sonunda bacaklarımı tekmelemeyi bırakıp kramp girdiğim yerdeki kasları gevşetmeye elimden geldiğince odaklanmam gerekti. Kramp çok kötüleştiğinde, kıyıya doğru hareket etmemi sağlamak için hafif sekiz şeklindeki bilek hareketlerini kullanarak sırtımda bir hayatta kalma şamandırasına düştüm.


@Sherwood Botsford, boğulmaya karşı koruma adlı yorumlarında çok özel bir hayatta kalma yüzdürme tekniğini paylaştı. Su yüzeyinin altında dikey olmanız ve su yüzeyinin altında olmanız dışında, ölü adam yüzmesine çok benzer, yeni bir hava soluması için ağzınızı her 10-12 saniyede bir yüzeye çıkarmak için çok nazik hareketler kullanırsınız. .

Bunu hiç duymadım, bu iyi bir fikir. Hayal etsem de denizde olsan zor olur muydu?
@Liam - Aslında denizde * daha kolay *, tuzlu su sizi daha batmaz hale getiriyor. Koşullar daha büyük bir fark yaratır - sakin sular ve fırtınalı denizler. Vücut tipi de büyük bir fark yaratır. Ne kadar az vücut yağınız olursa, batma olasılığınız o kadar artar, bu nedenle, benim gibi zayıf bir adam olmanız durumunda, kendinize biraz daha fazla kaldırma kuvveti sağlamak için neden ciğerlerinizi aşırı şişirmenizi tavsiye ediyorum.
Google "boğulmaya karşı koruma"
Sörfçü arkadaşım okyanusta yüzmenin tatlı suya göre daha kolay olduğunu söylüyor.
@SherwoodBotsford - çok havalı, temelde bir hayatta kalma şamandırası için çok özel bir teknik, yine de resimler biraz ürkütücü - insanlar elleri bağlı olarak yüzüyor ...
@MichaelMartinez, okyanustaki ekstra tuz yüzmeyi çok daha kolaylaştırır - ve Büyük Tuz Gölü veya Ölü Deniz gibi aşırı tuzlu göllerde, ne kadar iyi yüzdüğünüzden dolayı boğulmak çok zordur.
Denizanası şamandırasına aynı zamanda mantar şamandırası da denilebilir - bunu yüzen bir çocuk olarak öğrendim, uzuvları dinlendirmenin iyi bir yolu.
** Kramp çok kötüleştiğinde, kıyıya doğru hareket etmemi sağlamak için hafif sekiz şeklinde bilek hareketlerini kullanarak sırtımda bir hayatta kalma şamandırasına düştüm. ** Ayrıca sakinliğinizi korumak çok önemli. Bu gibi durumlarda panikleyen ve su soluyan insanları gördüm.
Sebastiaan van den Broek
2015-11-28 15:17:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ayaklarda / bacaklarda kramp, genellikle esnetilerek düzeltilmesi oldukça kolaydır. Bunu ellerinizle ayak parmaklarınızı yukarı kaldırarak yapabilirsiniz. Bu, PADI tüplü dalış kursum sırasında öğretilen bir tekniktir ve kursun standart bir parçasıdır. Elbette yüzgeçleri takmak daha kolaydır, çünkü o zaman yüzgeci ucunu yukarı doğru çekebilirsiniz :)

Belirli bir siteye bağlantı vermek istemiyorum, ancak googling 'tüplü dalış krampı kaldırma' işi halledecektir .Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...