Soru:
Farklı kaya tırmanışı derecelerini nasıl karşılaştırırsınız?
user2766
2014-07-11 19:42:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Farklı ülkeler ve kaya tırmanışı disiplinlerinin farklı derecelendirme sistemleri vardır, örneğin İngiliz ticari derece sistemi (ör. HVS 5 (a)) ve ABD puanlama sistemi (ör. 5.9)

I If I İngiltere'de HVS 5 (a) 'ya tırmandım, bu notun diğer ülkelerde neye denk olduğunu nasıl bilebilirim?

Bir cevap:
user2766
2014-07-11 19:42:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rockfax'ın kullanışlı bir dönüşüm tablosu vardır (tüm tırmanma dereceleri gibi) öznel olsa da bu genel olarak kabul edilen versiyondur.

Aşağıda dönüşüm tabloları verilmiştir:

"Kalın" ticari rotalar

enter image description here

"Güvenli" Ticari Rotalar

enter image description here

Bouldering

enter image description here

"USA" sütunlarının "YDS" ([Yosemite Ondalık Sistemi] (https://en.wikipedia.org/wiki/Yosemite_Decimal_System)) olarak daha iyi etiketleneceğini unutmayın.
İngilizlerin görünüşe göre "zor" ya da "çok zor" tırmanışlarını derecelendirmesi komiktir ki, elleriniz arkanızda bağlıyken "yürüyebilirsiniz" ... :)
İngiliz sıfat sisteminin 20. yüzyılın başlarına dayandığını ve yükseliş tarzının görünürde olması ve geleneksel korumayı kullanması gerektiğini akılda tutun. bu da o zamanlar ocak çivi çizmeleriyle yalnız kalmak anlamına gelirdi.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...